Kas yra bakterijos


Kas yra bakterijos, iš ko jos sudarytos, kokiomis unikaliomis savybėmis jos pasižymi? Kas lemia, kad pasaulyje plinta atsparios antibiotikams bakterijos? Kokie saviti genai ir genetiniai mechanizmai lemia bakterijų atsparumą antibiotikams, jo pernašą, evoliuciją? Viename savo interviu esate minėjusi, kad atsparūs antibiotikams mikroorganizmai neretai plinta gydymo įstaigose, jie ypač pavojingi tam tikrų grupių ligoniams – intensyvios terapijos skyrių pacientams, tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi. Tai hospitalinių, ligoninėse įgytų, infekcijų problema, aktuali tiek pasaulio, tiek Lietuvos ligoninėse. Kokie tai mikroorganizmai ir kaip nuo jų apsisaugoti? Ar tai įmanoma? Kokiose dar aplinkose gimsta pavojingos žmogaus organizmui bakterijos? Ko reikėtų saugotis? Kokios naujausios bakterijų plitimo tendencijos pasaulyje? Ką naujo žada mokslas bakterijų, jų išplitimo, atsparumo antibiotikams srityje? Kas ką greičiau aplenks – bakterijos mokslą ar mokslas vis dėlto įveiks bakterijas? Alternatyvos antibiotikams. Kas yra MRSA? Kas gali užsikrėsti MRSA? Kaip sužinoti apie užsikrėtimą MRSA? Kodėl MRSA kelia rūpestį? Kokia MRSA plitimo prevencija? Ką turi žinoti lankytojai? MRSA namuose? Kaip MRSA gydomas? MRSA grėsmė. Yra išskiriamos dvi MRSA rūšys. MRSA visuomenėje. Kaip plinta MRSA? Kam užsikrėsti HA-MRSA kyla didžiausias pavojus? Kuo pasireiškia HA-MRSA? Slaugytojo vaidmuo. Ir dar šiek tiek apmąstymams.

Bet kuris mūsų. MRSA padermės labiausiai paplitusios kaip hospitalinė (ligoninių) infekcija ir visuomenėje retos. Plinta kontaktiniu būdu. T.y. per tiesioginį sąlytį su bakterija. MRSA infekciją platina ligoninės personalas bei patys pacientai.  Riziką užsikrėsti didina įvairios intervencinės procedūros, chirurginis gydymas, silpnas imunitetas.

Fizinis kontaktas su MRSA nešiotoju ar sergančiu šia stafilokokine infekcija.

Šios bakterijos buvimą ir vietą galima išsiaiškinti paėmus pasėlius (mėginius) iš įvairių organizmo vietų ir atlikus jų mikrobiologinį tyrimą. Jeigu pasėlyje išauga bakterija, laboratorija gali ištirti jos jautrumą antibiotikams ir ar ji yra atspari meticilinui, t.y. ar taiMRSA. Paprastai tai trunka 2-3 dienas.

MRSA bakterijos dažniausiai susijusios su ligoninėse besigydančiais pacientais, tačiau aptinkamos ir visuomenėje. Jeigu MRSA bakterija patenka ant sergančio ar nusilpusio žmogaus, ji gali sukelti rimtą infekciją, pavyzdžiui, žaizdų infekciją, sepsį (kraujo užkrėtimą), osteomielitą ar plaučių uždegimą.

Jeigu MRSA pacientui nustatoma ligoninėje, ligoninė imasi priemonių, kad ši bakterija nuo vieno paciento nepatektų ant kitų pacientų. Tai vadinama hospitalinės infekcijos kontrole.

buities daiktų ir patalpų dezinfekcija, nes bakterija gali užkrėsti dulkes ar paviršius,

Jeigu MRSA sergančiojo artimieji yra sveiki, lankyti ligonį nėra draudžiama. Speciali apranga nebūtina, TAČIAU siekiant užkirsti kelią bakterijos plitimui ligoninėje, durys turėtų būti uždaromos, o kaskart išeinant iš palatos reikia kruopščiai nusiplauti rankas. Negalima naudotis sergančiojo rankšluosčiu, kt. daiktais, liesti jo tvarsčių ir pan.

Kai  pacientas iš ligoninės grįžta namo pasveikęs, hospitaliniai bakterijų štamai, laikantis higienos, dažnai išnyksta patys. Tačiau kartais jie išlieka, taigi tokiam pacientui grįžus į ligoninę, vėl reikia izoliavimo priemonių. Jeigu namuose visi sveiki, jokių specialių priemonių namuose laikytis nereikia, bet rankų higiena visais atvejais būtina.

Jei MRSA yra ant odos ar nosiaryklėje, gali padėti specialūs kremai, šampūnai, tepalai, gerklės skalavimas. MRSA gydomas geriamais arba leidžiamais antibiotikais, priklausomai nuo infekcijos sunkumo.

  • Biologija Namų darbas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (4323 žodžiai)
  • Bakterijos
  • Kas yra bakterijos
    10 - 4 balsai (-ų)
Kas yra bakterijos. (2013 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/kas-yra-bakterijos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 08:30
×