Kas yra filosofija? Filosofijos ir religijos skirtumai


Religiju skirtumai. Antikos filosofijos bruozai. Filosofijos pagrindiniai bruozai. Antikines filosofijos bruozai. Pagrindines filosofijos temos. Antikos filosofijos pagrindiniai bruozai. Pagrindiniai antikines filosofijos bruozai. Antikinės filosofijos bruožai. gamtos filosofija. Filosofiniai bruozai. Skitumai tarp religiju.

Filosofija − tai naujas mąstymo būdas, kuris atsirado Graikijoje apie 600 metus prieš Kristų. Ligi tol į visus žmonėms rūpimus klausimus atsakydavo įvairios religijos. Pradžioje filosofija buvo glaudžiai susieta su mitu. Mitas − tai pasakojimai apie dievus, aiškinantys kodėl gyvenimas yra toks, koks yra. Tačiau ankstyvosios antikinės filosofijos nebepatenkino mitiniai paaiškinimai apie pasaulio atsiradimą, sandarą. Filosofija siekia atsikratyti mitinio tikėjimo, nes mitai viską paaiškina iracionaliai, o filosofija reikalauja racionalaus ir pagrįsto paaiškinimo. Ankstyvosios graikų filosofijos laikotarpiu graikai svarstė iš ko susideda pasaulis, kas yra gamta ir koks jos santykis su žmogumi. Pagrindiniai Antikos filosofijos bruožai:
- klausiama apie pasaulio pirminį pradą (arche) bei pirminį dėsnį (logos); su šiuo klausimu siejasi vienovės pagrindo ieškojimas;
- gvildenamos su aletheia (nepaslėptis) sąvoka susijusios temos: būtis, tiesa, tikrasis pažinimas;
- domimasi žmogaus prigimtimi ir jo dorovine paskirtimi: siela, gėriu (agathon) ir dorybe (arete). Individualioje etikoje sprendžiama problema, kaip pasiekti eudaimoniją (palaimą).
Ankstyvosios antikos filosofijai būdingas žmogaus savybių priskyrimas gamtos reiškiniams, gyvūnams, augalams; dievybės sužmogintos. Pasaulis − makrokosmosas, o žmogus − mikrokosmosas. Vienas kosmosas paaiškina kitą. Kadangi žmogus pasaulio dalis − tai pastarasis sužmogintas. Naudojo stebėjimą, abstrakcijos bei idealizacijos procesus, kūrė analogijas, hipotezes, palyginimus su gamtos reiškiniais.
Pirmieji trys žinomi kaip pirmosios antikinės filosofinės mokyklos, įsteigtos Mileto mieste, atstovai buvo: Talis (apie 624-546 pr. Kr.), Anaksimandras (apie 611-546 pr. Kr.), Anaksimenas (apie 585-525 pr. Kr.). Šios mokyklos pradininkas laikomas Talis.
Platonas (gr. Πλάτων; 422-347 m. pr. Kr.) - graikų filosofas, gyvenęs Atėnuose. Platonas yra pravardė (reiškia „platus, plačiapetis“), o tikrasis vardas −¬ Aristoklas (gr. Αριστοκλής). Jis kilo iš kilmingos ir vienos garsiausių Atėnuose šeimos. Platonas gavo išsamų, jo luomą atitinkantį išsilavinimą −¬ mokėsi gramatikos, muzikos, gimnastikos ir tapybos. Labai domėjosi poetais, visų pirma Homeru (savo poetinius bandymus vėliau sunaikino).¬ Lemtingas įvykis jo gyvenime buvo susitikimas su Sokratu (407m. pr. Kr.) −¬ tapo jo mokiniu. Platonas tapo karštu Sokrato gerbėju nepaisydamas šio plebėjiškos kilmės. Sokrato įtakojamas tapo garsiausiu antikos filosofu. Bet skir
  • Filosofija Rašinys
  • Microsoft Word 17 KB
  • m.
  • 6 puslapiai (1815 žodžiai)
  • Mokykla
  • Era
  • Kas yra filosofija? Filosofijos ir religijos skirtumai
    10 - 2 balsai (-ų)
Kas yra filosofija? Filosofijos ir religijos skirtumai. (2012 m. Balandžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/kas-yra-filosofija-filosofijos-ir-religijos-skirtumai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 08:32
×