Kas yra literatūra


Kas yra senoji literatura. Senosios literaturos vertybes. Senoji literatura kas tai. Kas yra senoji literatūra?. Literatura kas tai. Senoji literatura vertybes. Kaip literatura aukleja zmogu. Kas ta senoji literatūra?. Kas yra magiska literatura. Kas tai potemė.

Kas yra literatūra? Literatūra ir menas. Literatūra ir kalba. Literatūra ir tikrovė bei jos pažinimas. Literatūra ir skaitytojas. Kūrybos/suvokimo objektyvumas ir subjektyvumas. Kūryba/suvokimas ir socialinė priklausomybė.

Apžvelgę literatūrą keletu aspektų, pabandę nusakyti literatūros ir meno, literatūros ir kalbos, literatūros ir tikrovės bei jos pažinimo santykius, teksto tapimo kūriniu priklausomybę ne tik nuo rašytojo, bet ir nuo antrinio kūrėjo – skaitytojo, trumpai aptarę kūrybos ir suvokimo objektyvumą bei subjektyvumą, kūrimo ir suvokimo priklausomybę nuo socialinės aplinkos visgi taip ir liekame nepajėgūs atsakyti į klausimą, kas yra literatūra, kokios yra teksto ar juo kuriamo vaizduojamojo pasaulio savybės, kurias aptikę visais laikais ir visuomet galėtume laikyti tą tekstą literatūriniu diskursu. V. Zaborskaitė, „Literatūros teorijos apybraižos“ autoriai, kiti tyrinėtojai bando rasti bendrąjį vardiklį nurodydami bendražmogiškųjų vertybių paieškas neva būdingas visų laikų literatūrai, tačiau ir tai, matyt, nėra itin sėkmingi bandymai, nes kinta netgi tos vertybės, pvz., kaip neretai pastebima, antikoje nebūtų buvęs suprastas, tarkime, gailestingumas priešui ar pavergtajam, kaip norma priimta vergovė ir t. t. Matyt literatūrą reikėtų suvokti kaip nuolat save formuojantį procesą, kur kinta net pamatinės vertybės, ir, anot T. Eagletono, galime „drąsiai užmiršti bet kokį įsitikinimą, esą literatūros studijos – tai mokslas apie patvarią esybę“, o „literatūra įsivaizduojama kaip visuotinai pripažintos ir nekintamos vertės kūrinių visuma, išsiskirianti tam tikrais bendrais ypatumais, neegzistuoja“.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (2850 žodžiai)
  • Mokykla
  • Algirdas
  • Kas yra literatūra
    10 - 1 balsai (-ų)
Kas yra literatūra. (2012 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/kas-yra-literatura.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 22 d. 09:59
×