Kas yra statistika


Įvadas. Statistikos mokslas. Statistikos tyrimai. Statistikos stebėjimo metodai. Statistikos reikšmė visuomeniniame gyvenime. Išvados. Literatūra.

Manoma, kad terminas „statistika“ yra kilęs iš lotinų kalbos. Yra du žodžiai: status – padėtis, būklė ir stato – valstybė. Su kuriuo žodžiu šis terminas susijęs, nėra tiksliai žinoma. Sąvoka statistika pirma kartą paminėjo XVII a. vokiečių filosofas ir teisininkas G. Achenwallis (1719-1773), pradėjęs 1746 metais dėstyti statistiką Marburgo universitete. Tai buvo kursas apie valstybės socialinę ekonominę padėtį ir joje vykstančius pokyčius. Nuo to laiko skaitmeninius duomenis apie visuomenės gyvenimo reiškinius imta vadinti statistika. Šiame darbe aprašysiu statistikos pagrindus, kuo statistika yra naudinga ir reikalinga visuomenės socialinėje raidoje . Ir kur galima taikyti statistika, kokios būna, statistikos rūšys .

Statistika kaip mokslas pradėjo sparčiau formuotis XVII a. viduryje. Tam didelės įtakos turėjo vienas iš statistikos Grauntas (J. Graunt, 1620-1674). 1662 metais Londone pasirodė jo kukli knygelė ilgu ir neįprastu pavadinimu „Natūralūs ir politiniai mirtingumo biuletenių stebėjimai, susiję su valdymu, religija, prekyba, oru, ligomis ir kitais minėto miesto pakitimais. Džono Graunto, Londono piliečio, veikalas“. Knygelė sukėlė didelį susidomėjimą, nes tai buvo pirmas mėginimas, remiantis tuometiniais statistiniais duomenimis, išnagrinėti svarbias socialines problemas, tokias kaip gyventojų mirtingumas ir gimstamumas, vidutinė gyvenimo trukmė, gyventojų migracija ir svarbiausios gyventojų mirties priežastys.

Didelis nuopelnas plėtojant statistikos mokslą priklauso ir anglų klasikinės politinės ekonomijos pradininkui V. Petčiui (W. Petty, 1623-1687). Petis ne tik propagavo statistikos būtinumą, bet ir puikiai naudojo savo ekonominiams teiginiams įrodyti tuos statistinius duomenys, kuriuos jis turėjo.

  • Statistika Referatas
  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1439 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovilė
  • Kas yra statistika
    10 - 10 balsai (-ų)
Kas yra statistika. (2016 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/kas-yra-statistika.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 15:49
×