Kaštai, pelnas, jų samprata


Įvadas. Kaštai. Kaštų samprata. Pelnas. Pelną (pelningumą) lemiantys veiksniai. Išoriniai veiksniai ir jų įtaka pelnui. Vidiniai veiksniai ir jų įtaka pelnui. Pelningumo esmė ir santykiniai pelningumo rodikliai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pelno didinimu suinteresuotos įmonės, nepriklausomai nuo jų dydžio, rūšies, veiklos pobūdžio. Pelnas būtinas siekiant įmonės plėtros nuolatiniam finansavimui. Akcininkai investuoja į įmonę, nes tikisi pelno ir veiklos efektyvumo. Remiantis ekonomikos vadovėliais galima teigti, kad kiekvienas gamybos veiksnys ekonomikoje atlieka konkrečią funkciją. Pelnas – įmonės vystymosi veiksnys, veiklos vertinimo kriterijus, finansinė nauda, ilgalaikio finansavimo šaltinis.

6. vartojimo tradicijų pokyčiai (vartojimo tradicijai stiprėjant paklausa didėja, silpnėjant mažėja);

Įprastinės veiklos pelną apskaičiuojame iš bendrojo pelno atėmus veiklos sąnaudas, pridėję kitos veiklos pelną bei finansinės ir investicinės veiklos pelną. Svarbiausią įprastinės veiklos pelno dalį sudaro bendrasis pelnas. Jis apskaičiuojamas, iš pardavimo pajamų atėmus parduotų prekių ir atliktų darbų savikainą. Todėl bendrojo pelno dydžiui turi įtakos:

1. ilgalaikio turto nusidėvėjimo būdo (tiesioginis, produkcijos, dvigubai mažėjančios vertės ir metų skaičiaus metodai);

Absoliutus pelno rodiklis nepakankami atspindi įmonės veiklos efektyvumą. Paprastas pavyzdys: dvi įmonės gaudamos vienodą pelną, gali dirbti nevienodai efektyviai. Todėl, norint nustatyti įmonės veiklos efektyvumą, reikia apskaičiuoti pelningumo rodiklius.

Svarbiausias įmonės veiklos efektyvumą apibūdinantis kriterijus ir pelningumo analizės atraminis taškas yra grynasis pelnas, kuriuo remiantis skaičiuojami pagrindiniai santykiniai rodikliai, parodantys, kokia kaina yra gaunamas pelnas. Laisvos konkurencinės rinkos sąlygomis visos įmonės, neatsižvelgiant į jų dydį, rūšį ir veiklos sritį, suinteresuotos didinti pelną. Pelno reikia įmonės finansiniam pajėgumui palaikyti, veiklos plėtrai ir tęstinumui užtikrinti. Verslininkas turėtų žinoti ne tik lengvai pasiekiamus pelno gavimo būdus, bet ir paanalizuoti savo grynojo pelno formavimą ir jo didinimo, stabilizavimo veiksnius.

Pelningumas – vienas įmonės turto, kapitalo, aktyvų, finansavimo šaltinių panaudojimo efektyvumo rodiklių. Pelningumas apibrėžiamas taip: pelnas, kurį gauna firma pagal savo dydį bendrojo pelno pagrindinių pajamų santykis arba grynojo pelno ir pardavimų bei paslaugų apimties santykis; procentinis vieno pelno vieneto ir kito dydžio santykis; įmonės sugebėjimas gauti pelną; rodiklis, parodantis įmonės sugebėjimą gauti pajamų daugiau, negu sunaudojama turto; savininkų investuotų lėšų grąža, pasiekiama veiksmingai valdant įmonę, ir kt. Kartais vietoje pelningumo vartojama rentabilumo sąvoka.

  • Microsoft Word 48 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3335 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mindaugas
  • Kaštai, pelnas, jų samprata
    9 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kaštai, pelnas, jų samprata. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/kastai-pelnas-ju-samprata.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 09 d. 11:42
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo