Kaukolės kaulų lūžiai


Kaukolės pamato lūžis. Kaukolės skliauto luzis. Ispaustinis kaukoles luzis simptomai. Luzus kaukoles skliautui. Kaukoles skliauto luzio pozymiai. Kaukolės pamato lūžio pasekmės. Kaukoles luzis simptomai. Atviras smilkinkaulio luzis. Kudikiui ispaustinis kaukoles luzis. Kaukolės pamato lūžio komplikacija.

Įvadas. Kaukolės kaulų lūžių klasifikacija. Uždarieji kaukolės kaulų lūžiai. Atvirieji kaukolės kaulų lūžiai. Simptomai. Klinikiniai požymiai. Diagnostika. Gydymas. Komplikacijos. Reabilitacija. Kineziterapija. Prognozė. Prevencija. Pirmoji pagalba. Literatūros šaltiniai.

Kaukolės kaulų lūžiai gali būti uždarieji (kai galvos smegenys tik sutrenktos, sužaloti minkštieji audiniai ir kaukolės kaulai pažeidžiami mažai) ir atvirieji (kai minkštųjų audinių žaizdos ir kaukolės kaulų lūžio vieta sutampa). Atviros traumos visada sudaro pavojų susirgti pūlingu galvos smegenų uždegimu.

Depresinis – lūžio fragmentas yra iškilęs skalpo link, bet gali būti ir kietojo smegenų dangalo sužalojimas.

Atviras depresinis lūžis – yra atvirasis kaukolės lūžis, sukeltas įspaustinio skeveldrinio lūžio ir suplėšomas kietasis smegenų dangalas ir skalpas.

Kaukolės pamato lūžis gali būti linijinis arba įspaustinis.

Linijiniai lūžiai nereikalauja operacinio gydymo, tačiau jie gali sukelti epiduralines hematomas ir galvos smegenų pakenkimus. Randama viena lūžio linija, pažeidusi išorinę ir vidinę kaulines plokšteles. Būtina 1-2 paras aktyviai stebėti stacionare ar nesivysto neurologinė patologija ir intrakranialinė hematoma. Pavojingiausi- temporalinėje skiltyje, nes gali būti nutraukta a. meningea media.

Skeveldrinius lūžius sudaro daugybė stambių lūžgalių, palendančių po kaulinio defekto kraštais. Randama daugiau nei viena lūžio linija, laisvi kauliniai fragmentai, galintys pažeisti kietąjį dangalą, veninius ančius, kraujagysles. Komplikuojasi pneumocefalija ar likvorėja, kuriai užsitęsus 5-7d. prasideda infekcija.

Įspaustiniai lūžiai ypač būdingi vaikams. Dažniausiai pažeidžia galvos smegenų apdangalus (dura mater) ir smegenų substanciją. Po šių lūžių susidaro randiniai pakitimai, kurie gali sukelti epilepsinius priepuolius. Jei kaukolės įspaudimas didesnis nei 5 cm, būtinas operacinis gydymas: kaulų pakėlimas ir trepanacija.

Kaukolės skliauto lūžiai. Jie susidaro dėl betarpiškos tiesioginės traumos ir dažniau įvyksta viršugalvinėje ir kaktinėje srityje, rečiau – pakaušinėje ir smilkininėje. Kaukolės skliauto kaulų lūžių metu įvyksta betarpiška smegenų kontūzija, suspaudimas arba gali būti pažeistas vienas ar kitas iškiliojo smegenų paviršiaus žievės plotas.

Skliauto lūžių dažnis:

Pamato lūžiai. Išilginiai ir skersiniai pamato lūžiai dažnai atsiranda kaip tęstiniai kaukolės skliauto lūžiai. Pamato lūžiai yra galimi ir veikiant traumuojančiai jėgai per kaukolės jungtį su stuburu ir apatiniu žandikauliu ir dėl nosies kaulų lūžio (kritimas ant sėdmenų, stiprus smūgis į apatinį žandikaulį, nosį). Dažnai būna kaktikaulyje arba smilkinkaulyje, o ties lūžiu išplinta į priekinę arba vidurinę daubą. Jie dažnai statmeni prienosiniams ančiams (kaktiniam, viršutinio žandikaulio arba akytajam).

Smegenų dangalo plyšimas. Gali įvykti lūžus kaukolės pamatui, esant stipriam depresiniam lūžiui, kuris pažeidė smilkinkaulį, kartais ir veidinę kaukolės dalį.

Akiduobės skliauto lūžių atvejais hematoma susidaro užakinėje ląstelienoje ir yra plati kraujosruva, vokų patinimas ir akies obuolio atsikišimas.

  • Microsoft Word 609 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2519 žodžiai)
  • Kolegija
  • Dieviska
  • Kaukolės kaulų lūžiai
    10 - 8 balsai (-ų)
Kaukolės kaulų lūžiai. (2015 m. Birželio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaukoles-kaulu-luziai.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 19 d. 22:04
×