Kaulų ligos konspektas


Kaulų ligos konspektas.


Brodie-abscesas - lokalus osteomielitas jauniems, esant palankiai imuninei būklei;

Nepūlinis sklerozuojantis Garre osteomielitas - prie sukėlėjo apriboto virulentiškumo būdingas reaktyvinis kaulo susidarymas, bakterijos dažnai nerandamos.

2.Esant blogam organizmo atsparumui ir/ar virulentiškam sukelėjui, uždegimas gali plisti kaulo viduje ir sukelti gretimo sąnario pūlinį artritą (pyarthros).

4.Svarbi kompl. nežiūrint antibiotikų terapijos yra chroninis recidyvuojantis, ypač varginantis osteomielitas.

Liga dažniausiai prasideda po 40 m., labiau vyrams ir nuo to laiko progresuoja. Paprastai pakitimai apsiriboja vienu ar tik nedaugeliu kaulų. Poliostotinė forma pažeidžia daugelį, bet ne visus skeleto kaulus, tačiau būna retai.

Kaulų navikai sudaryti iš neoplastiškai transformuotų skeletinių mezenchimos ląstelių, kurios gali diferencijuotis osteo-, chondro ir/ar fibroblastine linkme. Papildomai gali būti mišri diferenciacija. Todėl sutinkami gerybiniai ir piktybiniai osteogeniniai, chondrogeniniai ir fibrogeniniai navikai. Šiandien žinoma, kad histiocitai ir histiocitinės gigantinės ląstelės kaulų navikuose yra reaktyvinės prigimties. Jų gausumas rodo naviko priklausomybę vad. fibrohistiocitinei grupei. Be to, yra į navikus panašūs kaulų pažeidimai, nors jie kliniškai atrodo kaip kaulų navikai, tačiau pagal biologinę elgseną nėra tikros neoplazijos.

Dažnas osteolitinis - osteosklerotinis navikas.

Makro: vaizdas atitinka pilkai-melsvo kremzlės audinio enchondromą.

Histo: vaizdas monomorfinis. Randamos gausios, tankios, dalinai į pseudorozetes išsidėsčiusios mažos (limfocitų dydžio) apvalios ląstelės su vidutinio tankio chromatinu ir PAS-teig. glikogenu (glikogeno rozetės) citoplazmoje. Mitozės palyginti retos. Ekstraceliulinis matriksas nesiformuoja.

Lokaliu patinimu bei padidėjusia temp., skausmais, karščiavimu imituoja osteomielitą. 10% sukelia patologinius lūžimus. Staigiai plinta ir anksti metastazuoja į plaučius, kepenis ir kt. kaulus. Komb.spindulinė ir chemoterapija bei op.pašalinimas kiek pagerina prognozę.

Makro: kaulų č. centre vienkamerė cista su seroziniu skysčiu. Cistos sienelės lygios.

Klinika: dauguma besimptominės ir 70% pastebimos dėl patolog. lūžimų, 15% galimas spontaninis išgyjimas. Iki 10m. amž. dažni recidyvai, prognozė absol.gera.

Klinika: pastebima dėl skausmingo patinimo, 5% atv. - patologiniai lūžimai, 20% recidyvai, prognozė visumoje gera.

Ūmi uždegiminė r. ir sinoviniame skystyje - ligos pradžioje skysčio gausėja, tirštėja dėl polimorfonuklearų, eritrocitų, mononuklearų, didelio mucino kiekio. Dalis neutrofilų vad. RA - ląstelėmis, kadangi turi intracitoplazminius intarpus iš fagocituotų IK.

I stadija. Kremzlės proteoglikanų netekimas ir paviršinių kremzlės įtrūkimų (fisurų) atsiradimas.

Tai grupė etiologiškai heterogeninių ligų, kurioms bendras padidėjęs serume šlapimo r. kiekis (> 7 mg./dl= hiperurikemija) bei nuoseklus uratų kristalų atsidėjimas pirmiausia sąnariuose ir inkstuose, bet taipogi ir kituose (braditrofiniuose) audiniuose. Tik palyginti nežymiai asmenų su hiperurikemija daliai išsivysto klinikinis podagros vaizdas. Rizika didėja, didėjant serume šlapimo r. kiekiui. Labiau serga vyrai nuo 30 m.a. Yra šeiminė (genetinė) dispozicija.

Chroninis deformuojantis artritas išsivysto dėl didėjančio uratų atsidėjimo į sinovinį dangalą. Uratai gali stipriai inkrustuoti sąnario paviršių. Sinovija hiperplazuoja, fibrozuoja, sustorėja dėl uždegiminės ląst. infiltracijos. Susidaro pannus ir suardo kremzlę. Progresuojant į procesą įtraukiamas kaulas - destrukcija, sunkiais atv. fibrozinė ar kaulinė ankilozė - neišvengiamas žmogų suluošinantis artritas.

Infantilinė spinalinė Werdnig-Hoffmann,o ir x-chromosomos bulbospinalinė raumenų atrofijos, nežiūrint skirtingų genetinių defektų, priveda prie patogenetiškai neaiškių bendrų fenotipinių motorinių neuronų degeneracijos pavyzdžių. Tai tinka taipogi šeiminei ir sporadinei amiotrofinei lateralinei sklerozei (ALS).

Dažniausios yra Duchenne ir Becker tipo (apie 3-4% gimusių berniukų), esti geno mutacija x chromosomoje (p21, trumpas petis). Genomo DNR delecijas galima nustatyti cirkuliuojančiuose leukocituose. Normalaus labai didelio geno proteino produktas distrofinas lokalizuotas subsarkolemaliai ir matyt, tarnauja kontraktilinių proteinų išlaikymui. Jo stoka ar funkcinis defektas yra tiesioginė abiejų ligų priežastis. Distrofino ekspresiją ir jo trūkumą galima nustatyti imunohistochemiškai.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 41 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (7887 žodžiai)
  • Aukse
  • Kaulų ligos konspektas
    10 - 9 balsai (-ų)
Kaulų ligos konspektas. (2016 m. Kovo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaulu-ligos-konspektas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 17:01
×