Kaulų lūžiai. Pirmoji pagalba


Lūžus mentei. Kulksnies luzis pirmoji pagalba. Pirma pagalba luzus kaului. Blazdikaulio luzid pirmii pagalba.

Įvadas. Pagrindiniai lūžimų požymiai. Lūžimų klasifikacija. Uždari ir atviri kaulų lūžiai. Pirmoji pagalba. Imobilizacija. Imobilizacijos priemonės. Pirmoji pagalba ir imobilizacija atskirais lūžių atvejais. Raktikaulis. Mentė. Pėdos kaulai. Kulkšnis. Šlaunikaulis. Blauzdikaulis. Stuburas. Dubuo. Šonkauliai ir krūtinkaulis. Delnikaulis bei pirštikaulis. Dilbis. Žastikaulis. Išvados. Naudota literatūra.

Kaulo lūžis – jo vientisumo suardymas. Kaulo lūžis gali būti uždaras ir atviras. Atviru vadinamas toks lūžis, kai pažeidžiama oda ir atsiradusioje žaizdoje matomi kaulų lūžgaliai.

Toks lūžis yra pavojingesnis nei uždaras, nes į žaizdą gali patekti infekcijos sukėlėjų.

Kaulų lūžimą rodo skausmas pažeidimo vietoje. Taip pat sutrikusi galūnės ar pažeistos dalies funkcija, nenormali galūnės padėtis, pakitęs jos ilgis ir atsiradęs judrumas neįprastoje vietoje.

Gali atsirasti patinimas lūžio vietoje dėl kraujo išsiliejimo - kraujosrūvos. Pajudinus galūnę pajuntamas ne tik stiprus skausmas, bet ir traškėjimas. Jei ištiko atviras kaulo lūžis – iš žaizdos kraujuoja, matosi kaulas.

Kaulų lūžis yra pavojinga būklė, nes ne tik sutrinka galūnės funkcija, jaučiamas stiprus skausmas, bet galima ir nukraujuoti iš pažeistų kraujagyslių, lūžgaliai gali nutraukti nervus.

Jei įtariate kaulų lūžimą, įvyko trauma ir žmogus jaučia aprašytus simptomus, traumuotą vietą reikia kuo mažiau judinti. Jei abejojate, ar yra lūžimas, ar jo nėra – elkitės atsargiai, taip lyg jis būtų.

Jokiu būdu negalima bandyti atstatyti lūžgalių į vietą, tampyti lūžusios galūnės – taip galite dar labiau traumuoti raumenis, kraujagysles, nervus. Judinant neįtvertą lūžusią galūnę labai skauda.

Patyrusį lūžimą žmogų būtina nuvežti į gydymo įstaigą. Tačiau transportuoti galima tik tokį nukentėjusį, kurio sužeistoji kūno dalis sutvirtinta įtvaru. Jei nukentėjusysis prarado sąmonę ar jo būklė labai sunki, pirmiausia kvieskite greitąją medicinos pagalbą.

Trauminis šokas - kai sutrinka organizmo kraujo apykaita ir gyvybiškai svarbių organų veikla: kraujagyslių užsikimšimas trombais ar riebalais - sunkiausios lūžių komplikacijos. Todėl labai svarbu suteikti tinkamą pirmąją pagalbą.

įtvarą pritvirtinkit prie sužeistos kūno dalies tvarsčiu ar skarele;

Kviestikte greitąją pagalbą, kad nukentėjusįjį nugabentų į gydymo įstaigą.

Kas 10 min. stebėkite traumuotos galūnės karujotaką. Jeigu galūnė vėsi, melsvos spalvos, sunku apčiuopti kraujagyslių pulsaciją, atlaisvinkite tvarsčius.

Taip pat nejudinkite nukentėjusiojo, išskyrus tuos atvejus, kai kam gresia pavojus. Tokiu atveju perkeliant nukentėjusįjį į saugią vietą, prilaikykite sužeistą kūno dalį. Neleiskite nukentėjusiajam valgyti, gerti, rūkyti.

Imobiliziokite traumuotą galūnę taip, kaip ir esant uždaram lūžiui. Kvieskite greitąją pagalbą, kad nukentėjusįjį nugabentų į gydymo įstaigą.

Lūžus galūnių kaulams, įtvaras dedamas taip, kad būtų imobilizuoti du artimiausi sąnariai: vienas aukščiau, kitas žemiau lūžio vietos.

Pagal galimybę lūžusiai galūnei suteikiama fiziologinė padėtis.

Įtvaras turi būti tvirtas ir atitikti savo funkciją (fiksuoti du sąnarius).

Nemedicinos personalas, teikantis pirmąją pagalbą, lūžių atveju imobilizacijai gali panaudotivpaprašiausią skarą arba palaidinę, ar skareles, kurių yra pirmosios pagalbos vaistinėlėse.

Imobilizacijos priemonės, pritaikytos įverti atskiras kūno dalis, būna standartinės (mediniai, Kramerio, pneumatiniai įtvarai).

Svarbu atsiminti, kad uždėtas įtvaras turi apimti abipus lūžį esančius sąnarius, bet įtvaro negalima dėti ant žaizdos. Tarp galūnės ir kieto įtvaro reikia padėti minkštus paklotus, o atviro lūžio metu atsiradusią žaizdą sutvarstyti.

Dedamas sterilus tvarstis, jokiu būdu negalima ant žaizdos dėti vatos. Kaip įtvarą siūloma naudoti lentas, šakas, lazdas, standžiai susuktus lakraščius ar kitą popierių. Jei tokių medžiagų nėra – lūžusią galūnę galima pribintuoti prie kūno.

  • Microsoft Word 547 KB
  • 2016 m.
  • 21 puslapis (2931 žodžiai)
  • Universitetas
  • Renata
  • Kaulų lūžiai. Pirmoji pagalba
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kaulų lūžiai. Pirmoji pagalba. (2011 m. Balandžio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/kaulu-luziai-pirmoji-pagalba.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 20 d. 06:55
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo