Kazimieras Būga


Kazimieras buga skaidres. Kazimieras būga referatas. Kazimieras buga darbai. K.buga referatas. Kazimiero bugos darbai. Kazimieras buga puoselejo. Kazimieras buga didysis lietuvos zodynas. K. buga. Kazimeras buga darbai. Skaidres apie k.buga.

Kazimiero būgos fotografija. Kazimiero būgos žodyno pradžia. Žodyno sudarymo sąlygos. Kazimiero būgos žodyno specifika. Kazimiero būgos gyvenimo pabaiga ir rūpestis žodynu. Išvados. Literatūra.

Norėdami išsiaiškinti, kokį įnašą kuris mokslininkas yra davęs mokslui, pirmiausia turime pažiūrėti, kas buvo jo darbo srityje pasiekta anksčiau, iki jo, ir palyginti, kaip t1905-1912 m. Studijavo peterburge, 1914 m. Tobulinosi karaliaučiaus universitetuose. Profesoriavo permės 1918-1919, tomsko 1919-1920, Kauno 1922 universitetuose.

1920 m. Grįžęs į Lietuvą ėmė organizuoti Lietuvių kalbos žodyno leidimą. Pats sukaupė 617 000 lapelių(pav. 1) žodyno kartoteką(pav. 2). Paskelbė šimtus Lietuvių žodžių etimologijų. Išaiškino ir chronologizavo seniausius Lietuvių ir kitų baltų kalbų skolinius iš slavų ir germanų kalbų. Padėjo pagrindus Lietuviškų asmenvardžių tyrinėjimui: nustatė Lietuvos didžiųjų kunigaikščių vardų Lietuviškas formas, išaiškino garsų transkribavimo rusų metraščiuose dėsnius, kai kurias dvikamienių Lietuviškų vardų darybos taisykles.

Remdamasis Lietuviškais vietovardžiais, ypač hidronimais, sugriovė hipotezę, kad Lietuvoje ir baltarusijoje gyventa keltų. Sukūrė hipotezę apie baltų genčių įsikūrimą pabaltijyje, kurią patvirtina ir šių dienų mokslas. Parašė istorinių fonotekos ir morfologijos darbų, tyrinėjo Lietuvių kalbos kirčio ir priegaidės istoriją, nagrinėjo baltų mitologijos problemas, ugdė literatūrinę Lietuvių kalbą, normino vartoseną ir rašybą, apgynė nemaža Lietuviškų žodžių, kurie buvo gujami iš Lietuvių kalbos.

Jau būdamas studentu k. Būga spausdino lingvistikos darbus draugijoje ir Lietuvių tautoje . 1911 m. Lietuvių tautoje ii tomo i knygoje būga paskelbė vieną didžiausių studentavimo laikais parašytų darbų – studiją apie Lietuvių asmens vardus , kuri tais pačiais metais buvo išleista ir atskira knyga. Būga yra parašęs daug lingvistikos darbų. Tačiau šie darbai nublanksta prieš patį svarbiausią būgos nuopelną Lietuvių kalbai, kuri jis rinko, spausdino ir puoselėjo beveik visą gyvenimą, - Lietuvių kalbos žodyną .

Pats svarbiausias darbas, į kuri būga, grįžęs į Lietuvą, sudėjo visą savo sielą ir visas jėgas, buvo jo sudaromas Lietuvių kalbos žodynas .

Iš pradžių būga (pav. 3) buvo manęs išleisti tokį žodyną, kuris patenkintų bent būtiniausius plačiosios visuomenės ir mokslo poreikius. Bet šalia šio rengė ir didelį mokslinį žodyną. Ilgainiui jis vis daugiau laiko ėmė skirti didžiajam žodynui, vilkindamas mažojo sudarymą. Mat neaptvarkęs visos surinktos medžiagos, taigi nedirbdamas didžiajam žodynui, negalėjo kaip reikiant parengti mažojo – tos savotiškos didžiojo žodyno santraukos.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2011 m.
  • 11 puslapių (2964 žodžiai)
  • Mokykla
  • Grazvyda
  • Kazimieras Būga
    8.5 - 2 balsai (-ų)
Kazimieras Būga. (2011 m. Kovo 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/kazimieras-buga.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 22:56
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo