K.Donelaičio „Metuose“ jaučiama nostalgija praeities laikui. Kodėl?


Kodėl žmonės ilgisi praėjusio laiko. Kodel zmogus ilgisi praejusio laiko. Kodel zmones ilgisi praejusio laiko?. Kodel zmogus ilgisi praeities. Kodel zmones ilgisi praeities. Ko zmogus greziasi i praeiti. Kodel zmogus ilgisi prabegusio laiko. Kodel zmogus ilgisi praeities rasinys. Kodel zmones ilgisi praejusio laiko pastraipa. Ko žmogus gręžiasi į praeitį?.

K. Donelaičio „Metuose“ jaučiama nostalgija praeities laikui. Kodėl?

Kristijonas Donelaitis – grožinės literatūros pradininkas. Apie dešimtmetį jis rašė savo pagrindinį kūrinį „Metai“. Tai pirmas tokio masto, lygio bei žanro kūrinys lietuvių literatūros istorijoje. Donelaičio „Metai“ yra poetinis pasakojimas apie keturis metų laikus. Rašoma apie būrų darbus bei papročius kiekvienu metų laiku, kaip jie vargsta ir ilsisi, kenčia ar linksminasi, apie ką žmonės galvoja ir ko ilgisi. Taigi, šiame darbe išaiškės, kam yra jaučiama nostalgija ir kodėl.

Visų pirma, K.Donelaičio „Metuose“ jaučiama nostalgija praeičiai, kai dar lietuvių sodybose neapsigyveno kolonistai iš Vakarų Europos. Tarp Lietuvos gyventojų ir tarp šių atkeliavusiųjų brendo nesantaika, nes atvykėliai tapdavo laisvais valstiečiais, o lietuviai dažniausiai likdavo baudžiauninkais. Todėl „Metų“ pasakotojas nuolat primena savo tautos praeitį, kai dar nebuvo juntami atvykėlių padariniai. Pirmasis savo prisiminimus išsako Selmas. „Vasaros darbų“dalyje jis kalba, kaip svetimšaliai paveikė lietuvių kultūrą, tradicijas ir tikėjimą. Kol nebuvo jokių šveicarų ar prancūzų, lietuviai turėjo tikėjimą – pagonybę, garbindavo „savo dievaičius iš strampų sau pasidarę“, o šie svetimšaliai tik juokėsi ir durnų daiktų prasimanė. Lietuviai dėl svetimšalių įtakos pradėjo vengti savo drabužių, apavo, maisto. Selmo monologe jaučiama, kaip jis ilgisi senų laikų, kai „prūsai vokiškai kalbėt nemokėjo“, kai lietuviai nepažinojo nei kurpių, nei sopagų, o „vyžas, kaip būrams reik, nešiodami gyrės“.

  • Lietuvių kalba Rašinys
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2014 m.
  • 2 puslapiai (572 žodžiai)
  • Mokykla
  • Viktorija
  • K.Donelaičio „Metuose“ jaučiama nostalgija praeities laikui. Kodėl?
    10 - 2 balsai (-ų)
K.Donelaičio „Metuose“ jaučiama nostalgija praeities laikui. Kodėl?. (2014 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kdonelaicio-metuose-jauciama-nostalgija-praeities-laikui-kodel.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 03:51
×