Kelių ir geležinkelių pažintinė praktika


Įvadas. Kelių muziejus Vievyje. Geležinkelio muziejus Vilniuje. UAB “Kelvista” veiklos aprašymas. UAB „Inžinierinis projektavimas“ veikla. UAB „Ema via“ veikla. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Geležinkelių transporto atveju transportavimui naudojami geležinkeliai ir traukiniai. Tarp geležinkelių privalumų svarbiausi yra šie: didelis gabenamų krovinių svoris, tikslus gabenimo grafikas, reti gedimai, keičiami šilumvežiai, galimybė gabenti pavojingus krovinius, galimybė gamybos įmonėms įsirengti geležinelio atšakas (Ambrazevičius, 2008).

Pažintinės praktikos tikslas – susipažinti su kelių ir geležinkelių funkcionavimu šalyje konkrečių įmonių veiklos pavyzdžiu, o taip pat apsilankant kelių ir geležinkelio muziejuose.

Atskleisti esminius įmonių kelių ir geležinkelių projektavimo įmonių « Kelvista », « Inžinierinis projektavimas » ir « EMA Via » veiklos ypatumus.

Pažymėtina, kad geležinkelių muziejaus įkūrimo idėja sklandė jau ir tarpukario Lietuvoje. Taip, 1936 metų Geležinkelininkyje pasirodė straipsnys, kuriame generuojama tokio muziejaus įsteigimo Lietuvoje prasmingumas. Straipsnyje pabrėžiama, kad „kiekvieno darbo vystymosi istorija yra visados vėliau ją stebinčiam įdomi, o pats darbas taip pat palieka tam tikrų įdomių liekanų, kurios tiktų būti muziejaus eksponatais“. Kartu teigiama, jog „įsteigus geležinkleių muziejų, pastarasis be istoriškai-kultūriškos reikšmės, turėtų ir mokslinės vertės: čia ir mokslininkas ir moksleivis, ir geležinkelių tarnautojas ir šiaip eilinis žiūrovas rastų ką pažiūrėti ir pastudijuoti“. Tačiau karas ir kiti, tragiški Lietuvai, istoriniai įvykiai lėmė, kad ši idėja buvo realizuota tik po 30 metų.

Visa tarybinio laikotarpio muziejaus veikla atitiko to meto reikalavimus. Tekstai muziejuje buvo tik rusų kalba.

1970 m. muziejus buvo rekonstruotas, išplėstos patalpos, pasipildė naujais eksponatais ir vadinosi Lietuvos geležinkelininkų kovinės ir darbo šlovės istorijos muziejumi. 1978 m. muziejus buvo apdovanotas Lietuvos TSR Kultūros ministerijos garbės raštu.

Vienas iš Geležinkelių muziejaus uždavinių - supažindinti visuomenę su geležinkelių istorija ir dabartimi bei muziejaus vertybėmis. Trečiojoje muziejaus salėje vyksta parodos ir edukacinis darbas, t. y. įgyvendinamos moksleivių ir studentų lavinimo programos, organizuojami kultūros renginiai. Taigi muziejus po truputį tampa švietimo ir kultūros traukos centru. 2000 m. Geležinkelių muziejus buvo įregistruotas kultūros įstaigų registre, o 2003 m. tapo Lietuvos muziejų asociacijos nariu.

Šiuo metų muziejus veikia Vilniaus geležinkelio stoties pastate. Ekspozicija išdėstyta dviejose muziejaus salėse.

Antroji salė skirta Lietuvos geležinkelių istorijai nuo Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo 1918 m. iki mūsų dienų. Pirmajame šios salės stende eksponuojamos pirmųjų Lietuvos geležinkelių vadovų nuotraukos Pav . Pirmasis Lietuvos susisiekimo ministras Martynas Yčas

Gausu rašytinių dokumentų, t.y. techninės literatūros leistos lietuvių kalba, traukinių bilietų bei specialaus periodinio leidinio "Geležinkelininkas" numerių. Lankytojų dėmesį patraukia dvi senos kėdės su išdrožinėtomis monogramomis "LG". Viena iš jų priklausė Lietuvos Geležinkelių valdybai Kaune ir buvo naudota 20 a. 3-4 dešimtmetyje. Geležinkelio elektrifikaciją mena modeliai, kuriuos padarė dar prieš tris dešimtmečius veikusio vaikų geležinkelio jaunieji technikai. Sovietmečio epochai irgi skirtas atskiras stendas bei techninės geležinkelio įrangos elementai. Svarbiausi faktai iš atgimimo laikotarpio užfiksuoti nuotraukose. Salėje ant sienos kabo Lietuvos Geležinkelių vėliava, kuri buvo pašventinta 1994 metų rugsėjo 3 dieną Arkikatedroje Bazilikoje.

Ekspozicinės salės pabaigoje sumontuotas didelis veikiantis geležinkelio maketas (3m ilgio ir 1,5m pločio).Tai puikus geležinkelio mieste pavyzdys visiems lankytojams.

Atlikęs praktiką UAB “Kelvista” atskleidžiau, kad per pastaruosius metus ši įmonė įgyvendino tokius projektus:

Įmonė vykdo ne tik sausumos, bet ir geležinkelių projektus. Tarp įvykdytų geležinkelių projektų galima paminėti šiuos:

  • Microsoft Word 433 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3333 žodžiai)
  • Universitetas
  • Raimond
  • Kelių ir geležinkelių pažintinė praktika
    10 - 3 balsai (-ų)
Kelių ir geležinkelių pažintinė praktika. (2017 m. Lapkričio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/keliu-ir-gelezinkeliu-pazintine-praktika.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 23 d. 15:59
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo