Kelyje į mūsų laikus


Kelyje į mūsų laikus. Pasiekimai metalurgijoje (ketus). Sunkioji mašinų gamyba, kalnų pramonė ir metalurgija. Galingesnių varomosios jėgos šaltinių paieška. Socialiniai pagrindai. Nors dauguma to meto mašinų buvo pagamintos dažniausiai iš medžio, visos atlaikančios krūvį detalės ir pjaustymo apvadai turėjo būti metaliniai. Dar labiau reikėjo metalo, kai viduramžiuose pradėjo vystytis karinė technika, kai prie senos ginkluotės prisidėjo sudėtingas ginklas ir pirmosios patrankos. Taip geležies apdirbime mes randam pradžią tos technologijos, kuri per vieną, du šimtmečius privedė prie pramoninės revoliucijos. Pavyzdžiui, velkamoji lenta traukimui geležinės vielos sudėtingumo. Kartu su juostų audimo staklėmis tai reiškė didelį žingsnį pirmyn kuriant tokias mašinas, kurios mūsų dienomis atlieka sudėtingas operacijas be žmogaus pagalbos. Didelių laimėjimų buvo pasiekta sudarant įvairius pagalbinius įrengimus tekstilės mašinoms. Plačiai pradėtos naudoti hidraulinės mezgimo mašinos. Leonardas da Vinčis paliko hidraulinių mašinų, skirtų vynioti ir sukti šilką, eskizus (galbūt jis kažką pasiskolino iš 1272 metais Bolonėje sukurtų mašinų, bet tikrovėje XVI amžiaus pabaigoje naudotos mašinos iš esmės skyrėsi nuo Leonardo da Vinčio mašinų eskizų. Taip pat jis sukonstravo pūkų mašiną su hidro prietaisais. Panašios mašinos egzistavo XVI amžiaus viduryje, bet nežinoma ar jos pagal konstrukciją buvo panašios į Leonardo da Vinčio mašinas. Pirmas ir pilnas pūkų mašinos aprašymas randamas pas Zonką (1607). Jos buvo šiuolaikiškesnės lyginant su Leonardo mašina, bet dirbo rankiniu būdu. Panašiais būdais buvo diegiama stebinanti tekstilės pramonės mechanizacija.

Nors dauguma to meto mašinų buvo pagamintos dažniausiai iš medžio, visos atlaikančios krūvį detalės ir pjaustymo apvadai turėjo būti metaliniai. Jos buvo šiuolaikiškesnės lyginant su leonardo mašina, bet dirbo ršiame periode sunkiųjų mašinų gamyba vystėsi pagrinde kalnų pramonės ir metalurgijos reikmėms. Prekybos ir pramonės vystimasis skatino didėjantį poreikį metalams, dėl to šios dvi šakos vystėsi greičiausiai. Norint patenkinti šį augantį poreikį, ypač poreikį geležies rūdai, prireikė sunkių mechanizmų su mechaniniais prietaisais. Taigi kartu su panašiomis šiuolaikinėmis mašinomis gamyboje buvo sutinkami ir labai primityvūs technologiniai sprendimai, pvz. : arkliu varomas rūdos kėlimo ratas. Laikui bėgant šio prietaiso panaudojimas pramonėje stipriai išaugo, tad reikėjo spręsti žymiai sudėtingesnio techninio lygio užduotis. Keltuvas, varomas vandens rato, sukurdavo galingas mašinas, kurias buvo galima gaminti iš.

Tuo metu turimų medžiagų. Tokiu būdu keltuvas buvo naudojamas kaip siurblys vandeniui pompuoti, tačiau jis taip pat tiko ir rūdos kėlimui iš kasyklos. Rūda iš šachtų vokietijoje xva. Pab. Buvo stumiama primityvia bėgine linija. O maždaug 1500 metais hidro prietaisus imta naudoti stambiuose įrengimuose rūdos smulkinimui. Sunkiausias uždavinys kalnų pramonėje buvo vandens išpumpavimas, nes tokie darbai kėlė grėsmę šachtos užtvindymui. Tais laikais dažnai išnaudodavo žmogaus raumenų jėgą, kartais netgi naudojant prastus mechanizmus, pvz. Vertikalius suktuvus arba gervę. Bet iš kitos pusės, agrikola tuo pačiu laiku aprašinėja įrengimą chemnitcoje, kurį sudaro trys siurbliai, nuosekliai sujungti su panašiais maišais ant grandinių, kurių pats žemiausias buvo apie 200 metrų žemės gylyje.

Prekybos ir pramonės vystymas sukeldavo spartų miestų augimą, kas reikalavo paprastai įrengti didelius vandens siurblius. Šioje srityje, kaip ir kalnų inžinerijoje, pirmavo vokietija. Kai kurie vokietijos miestai jau apie 1500 metus turėjo dideles vandens siurblių stotis, nors pirmą kartą apie jas užsimenama 1550 metais. Pranešama, kad tuo laiku augsburge buvo labai sudėtinga miesto vandentiekio sistema. Įrenginys pradėdavo veikti vandens ratų pagalba, vanduo tekėdavo per archimedinį sraigtą į vandens bokštą, iš kur vanduo būdavo paskirstomas po vamzdžius. Neatmetama, kad vandens tiekimui buvo naudojami ir spaudžiamieji siurbliai. Nuo 1526 metų tolede ne kartą buvo bandoma sukurti nebūtą pagal mąstus miesto vandentiekio sistemą, tačiau bandymai buvo bevaisiai.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2010 m.
  • 6 puslapiai (1455 žodžiai)
  • Universitetas
  • Tylenis
  • Kelyje į mūsų laikus
    10 - 3 balsai (-ų)
Kelyje į mūsų laikus. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kelyje-i-musu-laikus.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 18 d. 15:05
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo