Keraminės medžiagos ir gaminiai


Įvadas. Keramikos žaliavos. Technologinės molio savybės. Priedai. Keraminių gaminių gamybos technologija. Keramikos gaminiai ir jų naudojimas. Keraminių gaminių klasifikavimas. Tyrimai. Statybinės keramikos gaminiai. Keraminės plytelės klasifikacija ir pritaikymas. Keraminiai blokai. Naudota literatūra.


Statyba- viena seniausių ir humaniškiausių žmogaus kūrybinės veiklos sričių. Statybos sąvoka apima plačią statybų veiklos sritį, taigi ir individualiųjų gyvenamųjų namų sektoriaus pastatų statybas. Žmogus siekė individualumo nuo neatmenamų laikų, kai pirmykštis žmogus pajuto poreikį turėti stogą virš galvos. Senovinis žmogaus būstas buvo statomas iš vertikaliai susmeigtų kuolų, apipintų šakomis ar nendrėmis, stogas- iš šakų ir nedidelių lapų ar žolės danga-laikėsi ant sienų ir viduryje esančio kuolo. Vėliau žmonės, išmokę darytio sudėtingesnes konstrukcijas iš stipresnių medžiagų, ėmė statyti sudėtingesnės formos pastatus.

Naujosios kartos pastatų statybai reikia nemažai žinių, išmonės. Nemaža dalis žmonių statosi individualų gyvenamąjį būstą, nesusipažinę su statybos normatyviniais dokumentais, reglamentuojančiais visus statybos proceso etapus, nežinodami statybinių medžiagų savybių, naudojimo sąlygų ir kaip jas panaudoti pagal paskirtį, aplinką. Todėl kiekvienas žmogus, norintis teisingai orientuotis pastatams naudojamų statybinių medžiagų įvairovėje, turi sugebėti nuodugniau pažinti ir suprasti įvairių medžiagų savybes ir kitimo dėsningumus, įvertinti jų stiprumą, tinkamumą jas naudoti. Tinkamai parinkus statybines medžiagas ne tik užtikrinamas tam tikro konstrukcinio elemento, bet ir viso pastato ar statinio patikimumas ir ilgaamžiškumas. Tai yra svarbu ir ekonominiu požiūriu. Kokybiškesnę medžiagą lengviau naudoti, mažesnės medžiagų sąnaudos, sumažėja transportavimo išlaidos, pastatas esti išvaizdesnis.

Statybinė keramika – tradicinė Lietuvos pastatų sienų statybų medžiaga. Lietuvoje keraminės plytos nuo senų laikų buvo naudojamos pilims, įtvirtinimams, bažnyčioms statyti. Daug plytų Lietuvoje buvo pagaminta ir praėjusiame šimtmetyje, tačiau dėl didelių gamybos apimčių bei netobulinamų technologijų jos neretai buvo prastos kokybės. Pastaruosius dešimt metų labai išaugo konkurencija tarp įvairių išorinių sienų apdailos gamintojų, todėl keraminių statybų gaminių technologijos buvo nuolat tobulinamos, gausinamas jų asortimentas, griežtinama kokybės tikrinimo sistema. Šiandien fasadų apdaila iš keraminių apdailos plytų užtikrina konstrukcijos ilgaamžiškumą. Šios plytos stiprios, atsparios atmosferos poveikiams, išsiskiria puikiomis dekoratyvinėmis galimybėmis, akumuliuoja šilumą, yra patvaresnės už fasadinių paviršių tinką, o eksterjero dekoratyvumas gaunamas su mažesnėmis sąnaudomis.

Keramika (graikiškai keramos- molis, keramika- gaminiai is degto molio)– degti dirbiniai ar medžiagos iš molio ir kitų mineralinių medžiagų bei tų darbų gamyba. Tai viena iš taikomosios dekoratyvinės dailės šakų, praktikuojamų nuo senų senovės. Ji labai svarbi archeologijoje, tiriant tautų kilmę.

Prieš porą šimtmečių beveik kiekvienoje kaimo sodyboje buvo lipdomi puodai, dažnas miestelis taip pat turėjo puodžių dirbtuves. Bet tai buvo amatas ir iki profesionalios keramikos dar reikėjo nueiti ilgą kelią

Senaisiais amžiais keramika buvo tik buitinė(tai paaiškina, kodėl Lietuvoje keramikai buvo vadinami puodžiais) . Tuomet gamindavo puodus, žibintus, indus – viską, kas buvo reikalinga buityje. Vėliau keramika tapo daugiau architektūrine. Daugiausia gamindavo čerpes, koklius ir kt., o molinius puodus naudojo tik paprasti valstiečiai.

Lietuvos teritorijoje daugiausia randama moreninių molių, kurie poledyniniu laikotarpiu susiklostė vandenyje. Didžiausi molio klodai yra Kauno, Marijampolės, Šakių, Jurbarko, Tauragės, Telšių, Ignalinos, Pasvalio, Akmenės rajonuose.

  • Microsoft Word 364 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (4511 žodžiai)
  • Kolegija
  • Modestas
  • Keraminės medžiagos ir gaminiai
    10 - 2 balsai (-ų)
Keraminės medžiagos ir gaminiai. (2020 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/keramines-medziagos-ir-gaminiai.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 31 d. 23:28
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo