Kiaulių laikymas


Įvadas. Kiaulių laikymas. Kiaulių laikymo sistemos. Paršavedžių laikymas. Paršelių žinduklių laikymas. Nujunkytų paršelių laikymas. Penimų kiaulių laikymas. Kuilių laikymas. Kiaulių šėrimo technologijos. Paršavedžių šėrimas. Paršelių šėrimas. Kuilių šėrimas. Penimų kiaulių šėrimas. Išvados. Literatūra.


Kiaulių laikymo sistema yra sudėtinė kiaulienos gamybos dalis, todėl auginant kiaules būtina užtikrinti tinkamą aplinką, užtikrinti gerą gyvulių grupių apžiūrėjimą, priėjimą prie gardų, lengvą valymą ir dezinfekciją. Nuo kiaulidžių bei jų vidaus įrenginių labai priklauso juose auginamų kiaulių sveikatingumas bei produktyvumas.

Atsižvelgiant į ūkinius, klimatinius bei technologinius veiksnius, kiaulininkystėje naudojami kiaulių laikymo būdai – laikymas tvartuose neišleidžiant į lauką, laikymas tvartuose išleidžiant į lauką ir laikymas lauke.

Laikant kiaules tvartuose ir neišleidžiant laukan, labai svarbu sudaryti tinkamą mikroklimatą. Tvartinė kiaulių laikymo sistema gyvulių sveikatingumo bei gyvulių gerovės atžvilgiu nėra efektyvi: taip laikant, gali sumažėti jų produktyvumas, susilpnėti konstitucija. Intensyvėjant kiaulininkystei labiausiai paplito laikymas tvartuose, čia išsiskyrė dvi pagrindinės technologijos: kiaulių laikymas ant grotelių ir naudojant kraiką.

Laikant kiaules ant grotelių išvengiama darbo mėšlui ir kraikui tvarkyti, lengva valyti gardus, šalinti mėšlą. Mėšlui su kenksmingais mikrobais sukrentant po grindimis, gardai išlieka švaresni ir higieniškesni, gyvuliai kvėpuoja mažiau užterštu oru. Įrengti tokią kiaulidę yra brangu. Ši technologija labai paplito daugelyje šalių, kur yra vystoma intensyvi kiaulininkystė.

Ant storo kraiko kiaulės gali būti auginamos tik specialiai tam pritaikytuose įgilintuose tvartuose ir turint daug kraiko. Naudojant šį kiaulių laikymą galima atsisakyti tvartų šildymo. Kiaulių auginimo ant storo kraiko technologija leidžia ne tik visiškai mechanizuoti mėšlo šalinimą, bet iš dalies ir kreikimą. Iš tvartų mėšlą galima mechanizuoti ir buldozeriais, taip patogiau didelėse fermose. Mėšlas gali būti šalinamas kad 2-3 savaites.

Kiaulių laikymas tvartuose išleidžiant laukan taip pat gali būti įvairus – kiaulės gali būti leidžiamos laukan į grįstas aikšteles pagal rėžimą ir laisvai. Pirmuoju atveju kiaulės laikomos tvartuose ir išleidžiamos į mociono aikšteles nustatytomis valandomis. Antruoju atveju kiaulės gali pačios laisvai išeiti į maciono aikšteles.

Nujunkius paršelius, paršavedės paprastai po 4-7 dienų surujoja. Kiaulių ruja tęsiasi iki 3 parų, tad paršavedės šiuo metu būna neramios, joms reikia ramybės. Todėl tuoj po sukergimo jas reikia 3-4 paras laikyti atskiruose narvuose arba boksuose, o po to vėl gražinti į bendrą gardą. Gardo individualiam laikymui plotas turi būti ne mažesnis kaip 3,0

  • Microsoft Word 128 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2449 žodžiai)
  • Kolegija
  • Žaneta
  • Kiaulių laikymas
    10 - 2 balsai (-ų)
Kiaulių laikymas. (2018 m. Kovo 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/kiauliu-laikymas.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 18 d. 00:01
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo