Kietumo nustatymas


Kietumo matavimas rokvelo budu. Kietumo nustatymo budai. Kietumo matavimas brinelio metodu. Metalo kietumo nustatymo budai. Kietumo nustatymo būdas. Laboratoriniai kietumo matavimas brinelio būdu. Metalu+kietumo+nustatymo+budai. Kietumo matavimo metoda. Metalu kietumas nustatant rokvelo metodu. Metalu kietumo lentele.

Darbo tikslas. Susipažinti su kietumo matavimo brinelio ir rokvelo būdu metodika. Įgyti reikalingus įgūdžius kietumo matavimo bandymams atlikti. Darbo užduotis ir atlikimo tvarka. Atlikti bandymą brinelio būdu. Išmatuoti įspaudų skersmenis. Pagal lenteles nustatyti medžiagos kietumą. Paskaičiuoti tikrąją (vidutinę) kietumo reikšmę. Gautąją reikšmę perskaičiuoti į kitus kietumo vienetus. Atlikti bandymą rokvelo būdu. Išmatuoti kietumą c ir a skalėse. Gautąsias reikšmes perskaičiuoti į kitus kietumo vienetus. Rezultatus įrašyti į lenteles. Nubrėžti kietumo matavimo schemas. Aprašyti brinelio, rokvelo ir vikerso būdų pritaikymą.

Brinelio būdas: taikomas matuoti tik minkštų metalų kietumą, jo trūkumas, kad matuojant šiuo būdu yra pažeidžiamas metalo(bandynio) paviršius. Skaičiuojamas kgf/mm² arba Mpa ir žymimas HB.

Rokvelo būdas: Prietaisas matuojantis šiuo būdu turi dvi skales: viena raudona skirta matuoti rutuliuku, matuojami minkšti metalai ar gaminiai iki terminio apdorojimo, žymima HRB ir matuojami minksti, ploni metalai 0,3-0,8mm, žymima HRC, o kita juoda skalė skirta matuojant kūgiu kietus metalus ar gaminius po terminio abdorojimo, žymima HRC ir matuojami kietlydiniai gaminiai sukietintu paviršiumi, žymima HRA.

Palyginus šiuos du būdus prieisim prie išvados, kad privalumą turi Rokvelo matavimo būdas: šiuo būdu galima matuoti tiek minkštą tiek kietą metalą ir žymiai mažesnis paviršiaus pažeidimas.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2016 m.
  • 6 puslapiai (556 žodžiai)
  • Kolegija
  • Donatas
  • Kietumo nustatymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Kietumo nustatymas. (2011 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/kietumo-nustatymas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 26 d. 12:22
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo