Kineziterapijos kolis


Regėjimo sensorinės sistemos periferinė dalis - akis. Redukuota akis. Optinė sistema. Redukuota akis. Tinklainės receptorinis laukas. Elektriniai tinklainės reiškiniai. Signalo perdavimas fotoreceptoriuje. Vaizdo požymiai. Akies akomodacija, jos nustatymas. Refrakcijos trūkumai, jų korekcija. Rainelės funkcija. Optiniai akies trūkumai. Spalvinis regėjimas. Jo sutrikimai. Jautrumas šviesai. Akies adaptacija. Regėjimo aštrumas. Regėjimo aštrumo nustatymas. Binokulinis regėjimas. Erdvinis matymas. Garso savybės. Tonų aukščio suvokimas. Slenksčių audiometrija. Klausos sensorinė sistema. Sensorinės klausos sistemos laidinė ir centrinė dalys. Periferinės dalies – ausies – atskirų dalių funkcija. Receptorių padirginimo mechanizmas. Vestibiulinis aparatas. Jo atskirų dalių vaidmuo kūno padėties ir judėjimo įvertinimui. Skonio ir uoslės sensorinės sistemos. Virškinimas burnoje. Seilių sudėtis ir fiziologinė reikšmė. Seilių išsiskyrimas ir jo reguliacija. Virškinimas skrandyje. Skrandžio sulčių sudėtis ir fiziologinė reikšmė ir išsiskyrimo reguliacija. Virškinimas dvylikapirštėje žarnoje. Kasos sulčių sudėtis ir fiziologinė reikšmė. Kepenų funkcijos. Jų reikšmė virškinime. Tulžies fiziologinė reikšmė. Plonųjų žarnų reikšmė virškinime. Jų motorikos ir sekrecijos reguliavimas. Storųjų žarnų reikšmė virškinime. Defekacija. Ne inkstų kilmės ekskrecija. Šioje ekskrecijoje dalyvaujantys organai. Inkstų funkcijos. Inkstų struktūrinis ir funkcinis vienetas. Pirminio šlapimo susidarymas. Glomerulinė filtracija. Antrinio (galutinio) šlapimo susidarymas. Nefrono vamzdelių funkcijos.

Optinė sistema. Ji susideda iš ragenos, akies kamerų skysčio, lęšiuko ir stiklakūnio. Šviesos spinduliai lūžta laužiamosiuose akies paviršiuose ir fokusuoja šviesos spindulius į tinklainę. Tinklainėje susidaro apverstas ir sumažintas matomo daikto vaizdas. Daugiausia spindulius laužia priekinis ragenos paviršius (jis yra ties riba tarp oro ir tankesnės ragenos), o mažiau – lęšiukas (jį supa tankesni už orą vandeninis skystis ir stiklakūnis).

Redukuota akis. Akyje yra daug laužiamųjų paviršių, kurie turi skirtingus lūžio rodiklius. Sujungus visas laužiamąsias akies savybes į vienintelį tariamąjį lęšį, sudėtinga optinė akies sistema gali būti supaprastintai aprašyta. Tokia redukuota akis turi dvi pagrindines plokštumas (H ir Hˊ), bet atstumas tarp jų mažas, todėl galima laikyti, kad laužiamoji plokštuma yra vidutiniškai nutolusi nuo tinklainės per 22,7mm. Visos akies laužiamoji geba D (dioptrijomis) apskaičiuojama, dalijant aplinkos santykinį lūžio rodiklį iš židinio nuotolio f metrais. D=58,6dpt. Dioptrija – laužiamoji geba, kai lęšio židinio nuotolis lygus 1 metrui (f=1m), o aplinka yra oras (n=1).

Tinklainės neuronų tinklas yra apie 200 μm storio. Šviesos paveikti fotoreceptoriai perduoda informaciją per dvipoles ląsteles į mazgines (ganglines) ląsteles. Šis signalo perdavimas sudaro vertikalų informacijos perdavimo kelią. Gulsčiosios ląstelės(išsidėsčiusios iš fotoreceptorių pusės) ir amakrininės ląstelės (išsidėsčiusios iš mazginiųląstelių pusės) sudaro horizontalius informacijos perdavimo kelius. Šie abu horizontalūs keliai padeda suderinti informacijos plitimą vertikaliais keliais. Mazginių ląstelių aksonai sudaro regos nervą.

Fotoreceptoriai. Tinklainėje yra 120 mln. lazdelių ir 6 mln. kolbelių. Daugiausia kolbelių yra

centrinėje duobutėje, ryškiausio matymo centre. Lazdelių ten visai nėra. Jos išplitusios

Išorinio fotoreceptoriaus segmento membranoje yra Na+ kanalai. Jie yra valdomi

priklauso nuo apšvietimo. Tamsoje didelė cGMP koncentracija citoplazmoje laiko atvirus Na+ jonų kanalus. Įeinanti Na+ jonų srovė depoliarizuoja membraną, todėl membranos potencialas tamsoje būna apie -40 mV. Šviesoje Na+ kanalai užsidaro, vykstant šiems procesams:

1. retinalis (juodas keturkampis) absorbuoja šviesą ir aktyvina pigmento molekulę;

2. aktyvintas pigmentas skatina G baltymą transduciną, o pastarasis aktyvina fermentą

3. sumažėjus cGMP koncentracijai, Na+ kanalai užsiveria, todėl įvyksta membranos

Normaliai matančios (emetropinės) akies laužiamoji geba atitinka akies obuolio ilgį (ragenatinklainė),ir šviesos spinduliai fokusuojasi tinklainėje. Po gimimo, per trumpas akies

augimą. Jei akies obuolys auga per daug ar per mažai, laužiamoji akies geba neatitinka akies

Optiniai akies trūkumai. Aberacija. Net ir normaliai matanti akis turi optinių trūkumų, kurie akyje koreguojami. Lęšiuko kraštai spindulius laužia stipriau negu centrinė jo dalis, todėl pasireiškia sferinė aberacija. Šį optinį akies trūkumą taiso rainelė, kuri siaurina vyzdį, ir tada kraštiniai spinduliai nepatenka į tinklainę. Trumpabangiai šviesos spinduliai lūžta stipriau negu ilgabangiai – pasireiškia chromatinė aberacija. Šis optinis akies trūkumas mažai pastebimas, nes centrinėje tinklainės duobutėje beveik nėra mėlynai spalvai jautrių kolbelių.

Astigmatizmas. Nevienoda skirtingų akies optinės sistemos meridianų laužiamoji geba vadinama astigmatizmu. Fiziologinis astigmatizmas apibūdinamas net iki 0,5 dpt stipresniu lūžiu vertikalioje plokštumoje negu horizontalioje. Dėl ragenos paviršiaus kreivumo anomalijų astigmatizmas tam tikrose plokštumose gali būti didesnis kaip 0,5 dpt, tada jis šalinamas cilindriniais lęšiais.

Spalvą apibūdina jos tonas, sodrumas ir šviesumas. Spalvos tonas padeda atskirti vieną spalvą nuo kitos. Galima atskirti apie 200 spalvos tonų. Sodrumas rodo spalvos tono „praskiedimą“. Skiriama apie 20 sodrumo laipsnių. Spalvos tonas ir sodrumas lemia spalvos rūšį. Galima išskirti apie 500 vienos spalvos šviesumo laipsnių. Atsižvelgiant į spalvos toną, sodrumą ir šviesumą, spalvinis regėjimas padeda atskirti milijonus skirtingų variantų. Tai didina informaciją apie aplinką ir joje esančius objektus.

  • Medicina Konspektas
  • Microsoft Word 56 KB
  • 2014 m.
  • 18 puslapių (9156 žodžiai)
  • Zilvinas
  • Kineziterapijos kolis
    10 - 3 balsai (-ų)
Kineziterapijos kolis. (2014 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/kineziterapijos-kolis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 21:50
×