Kineziterapijos poveikis kelio sąnario propriorecepcijai, kojų psichomotorinei reakcijai ir pusiausvyrai esant viršsvoriui


Įvadas. Literatūros šaltinių analizė apie viršsvorį ir jo poveikį organizmui, propriorecepciją, psichomotorinę reakciją ir pusiausvyrą. Viršsvoris ir nutukimas. Viršsvorio ir nutukimo poveikis griaučių–raumenų sistemai. Viršsvorio ir nutukimo ryšys su nepakankamu fiziniu aktyvumu. Mityba ir padidėjęs kūno svoris. Pusiausvyra. Propriorecepcija. Psichomotorinė reakcija. Tyrimo metodika ir organizavimas. Tiriamieji ir tyrimo organizavimas. Tyrimo metodika. Šaltinių sąrašas.


Y pusiausvyros testo atlikimas (a. stūmimas pirmyn, b. stūmimas atgal į vidų, c. stūmimas atgal į šoną)

Temos aktualumas. Viršsvoris tai būsena, kai kūno masė yra 10 – 19 proc. didesnė už idealią, atsižvelgiant į amžių, ūgį, lytį (Norkienė, 2010). Brimas (2005) viršsvorį įvardija, kaip būseną, kai riebalinio audinio perteklius pradeda kenkti sveikatai ir pažymi, kad viršsvorio atsiradimą lemia sutrikusi energijos pusiausvyra, kai su maistu gaunama daugiau kalorijų nei sunaudojama.

Viršsvorio plitimas siejamas su pasikeitusiais mitybos ir fizinio aktyvumo įpročiais, kuriuos lėmė ekonominiai ir socialiniai aplinkos pokyčiai. Daugelyje išsivysčiusių ir besivystančių šalių, viršsvoris pasiekė epidemijos mąstą, įvairiose amžiaus grupėse (Nieto et al., 2010). Šiuo metu pasaulyje priskaičiuojama, kad apie 1,5 milijardo žmonių turi viršsvorį.

Atlikus tyrimą buvo nustatyta, kad per visą laikotarpį nuo 1994 metų iki 2012 metų, Lietuvoje viršsvorio paplitimas tarp vyrų padidėjo 14 proc. (nuo 47 proc. iki 61 proc.), o tarp moterų sumažėjo 6 proc., nors 2012 metais 44 proc. moterų turėjo viršsvorį (Grabauskas ir kt., 2013).

1998 m. PSO paskelbė jog viršsvoris yra viena iš priežasčių, lemiantį didelį sergamumą ir mirštamumą visame pasaulyje (Zabulienė, Sniečkuvienė, 2010). Viršsvoris susijęs su daugybę ligų, tokių kaip cukrinis diabetas, lėtinės širdies ligos, aukštas kraujospūdis, dislipidemija, endotelio disfunkcija, sąnarių ligos, insultas, vėžys: gimdos gleivinės, krūties, prostatos, storosios žarnos (Teasdale et al., 2007; Grabauskas ir kt., 2013). Dėl per didelės kūno masės gali formuotis plokščiapėdystė, vaikai ir paaugliai pradeda kompleksuoti dėl savo išvaizdos, mažėja jų fizinis aktyvumas, atsiranda nenoras dalyvauti kūno kultūros pamokose, prarandamas pasitikėjimas savimi, neigiamai paveikiama jauno žmogaus besiformuojanti asmenybė (Proškuvienė, 2004).

Dėl kūno masės padidėjimo jaučiami pusiausvyros kitimai, kurie atsiranda pasikeitus laikysenai, kuriuos sukelia padidėjusi kūno masė ir kūno masės centro pasislinkimas į priekį stuburo atžvilgiu. Poslinkio priežastis – dėl viršsvorio padidėjusi poodinės riebalinės ląstelienos storis priekinėje pilvo pusėje (Miller, 2008). P. Capodaglio (2012) su bendraautoriais taip pat teigia, kad per didelis kūno svoris neigiamai paveikia pusiausvyrą. Bernard (2003) su bendraautoriais atlikto tyrimo metu buvo vertinama statinė pusiausvyra ir buvo nustatyta, kad berniukų turinčių viršsvorį pusiausvyra buvo pablogėjusi palyginus su normalaus svorio bendraamžiais. Goulding (2001) su bendraautoriais tyrimo metu nustatė ryšį tarp kūno masės, kūno masės indekso, riebalų procentinės išraiškos, riebalų masės ir pusiausvyros. Teasdale (2007) su bendraautoriais atliktas tyrimas atskleidė, kad kūno masės sumažėjimas gali pagerinti pusiausvyrą. Šie tyrėjai pastebėjo ryšį tarp svorio kitimo ir pusiausvyros gerėjimo, patvirtindami kūno masės svarbą pusiausvyros išlaikymui.

Bernard (2003) su bendraautoriais teigia, kad pusiausvyrą lemia ne tik viršsvoris, bet ir sensorinės integracijos problemos. Viena iš sistemų dalyvaujančių pusiausvyros valdyme – propriorecepcinė sistema, kuriai sutrikus, jaučiamas pusiausvyros kontrolės sumažėjimas (Juodžbalienė ir kt., 2011). Wang (2008) su bendraautoriais atlikto tyrimo metu buvo vertinama kelio ir čiurnos sąnario propriorecepcija ir buvo nustatyta, kad berniukų su viršsvoriu kelio sąnario lenkimo propriorecepcija buvo reikšmingai prastesnė negu normalaus svorio berniukų.

Taip pat nustatyta, kad viršsvoris gali būti siejamas su reakcijos laiku. Jain (2014) su bendraautoriais atlikto tyrimo metu vertino reakcijos laiką priklausomai nuo kūno masės indekso (KMI). Nustatyta, kad normalaus svorio asmenų reakcijos laikas į dirgiklius trumpesnis palyginus su turinčiais viršsvorį ir nutukusiais. Lyginant turinčius viršsvorį ir nutukusius, nutukusių reakcijos laikas buvo ilgesnis. Simran (2012) su bendraautoriais atlikto tyrimo metu buvo vertinama normalaus svorio ir nutukusių reakcijos laikas ir buvo nustatyta, kad nutukusių reakcijos laikas ilgesnis reaguojant į šviesos ir garso dirgiklius palyginus su normalaus svorio asmenimis.

  • Medicina Bakalauro darbas
  • Microsoft Word 1099 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 30 puslapių (8427 žodžiai)
  • Ievukauu
  • Kineziterapijos poveikis kelio sąnario propriorecepcijai, kojų psichomotorinei reakcijai ir pusiausvyrai esant viršsvoriui
    10 - 4 balsai (-ų)
Kineziterapijos poveikis kelio sąnario propriorecepcijai, kojų psichomotorinei reakcijai ir pusiausvyrai esant viršsvoriui. (2016 m. Vasario 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kineziterapijos-poveikis-kelio-sanario-propriorecepcijai-koju-psichomotorinei-reakcijai-ir-pusiausvyrai-esant-virssvoriui.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 20:01
×