Kineziterapijos raida Lietuvoje ir pasaulyje


Įvadas. Kineziterapijos raida pasaulyje. Kineziterapijos raida Lietuvoje. Kineziterapijos metodikos. Pasaulinė kineziterapijos diena. Išvados. Literatūros šaltiniai.

Reabilitacijos procese kineziterapijos svarba neabejotina, todėl mano atliekamo darbo tikslas yra daugiau įsigilinti, aptarti kineziterapijos raidą Lietuvoje ir pasaulyje bei ištirti fizinės medicinos metodus, sąvokas. Referate išanalizavau mokomąją literatūrą, naudojausi internete pateikiamais šaltiniais lietuvių bei anglų kalba.

Kineziterapijos mokslo pradininku laikomas Hipokratas (460 m. pr. m. e. – 377 m. pr. m. e.), antikinės Graikijos gydytojas ir dažnai vadinamas medicinos tėvu. Jam priklauso ir žinomas teiginys Gamta - ligų gydytojas. Hipokratas aprašė daug ligų simptomų, ligų prognozės kriterijų, išskyrė 4 pagrindinius žmogaus temperamento tipus (sangviniškąjį, choleriškąjį, melancholiškąjį ir flegmatiškąjį), darė operacijas, sukūrė daug tvarstymo, taip pat lūžių, išnirimų ir žaizdų gydymo būdų. Suformulavo svarbiausius gydytojo elgsenos, gydant ligonį, principus, kurie pavadinti jo vardu: „Hipokrato priesaika“. Gydydamas pacientus, Hipokratas atsisakė tuo metu vienintelio pripažinto religinio požiūrio į ligas ir daugiau dėmesio skyrė profilaktikai bei ligų diagnostikai. Jis gydė pasitelkdamas metodus, kurie šiandien yra kineziterapijos pagrindas: masažą, hidroterapiją (gydymą vandeniu) ir manualinę terapiją (stuburo sąnarių ir su jais susijusių raumenų sistemų pokyčių gydymą rankomis).

Europoje 1500 - 1700 metais fizinių pratimų naudojimas gydant raumenų ir kaulų sutrikimus sparčiai dažnėjo ir plėtėsi. 1800-aisiais metais raumenų lavinimas bei tinkamai atliekami judesiai buvo skiriami gydant įvairias ortopedines ligas ir traumas. Pirmieji tikslūs šaltiniai fizioterapijos pradžią sieja su Per Henrik Ling (1776-1839). Jis laikomas Švedijos gimnastikos ir masažo tėvu. Ling‘o tikslas buvo padaryti viską, kad švedų tauta būtų stipri ir sveika fiziškai bei dvasiškai. 1813 metais fizioterapeutas atidarė Karališką Centrinį Gimnastikos Institutą (Royal Central Institute of Gymnastics (RCIG)) Stokholme. Tai buvo pirmoji vieta pasaulyje mokanti ir ruošianti gimnastikos instruktorius. Švedijos mankštos ir masažai greitai paplito ne tik šioje šalyje, bet ir užsienyje. 1887 metais fizioterapeutai buvo oficialiai užregistruoti Švedijos Nacionalinės Sveikatos Tarnybos. Kitos valstybės sekė Švedijos pavyzdžiu. Didžiojoje Britanijoje keturios seselės 1894 m. įkūrė Fizioterapeutų Bendriją (Chartered Society of Physiotherapy), 1913 metais įkurtos fizioterapijos studijos Otago universitete, Naujojoje Zelandijoje ir Rydo koledže Portlande, Oregone 1914 metais. Jungtinėse Valstijose fizioterapija įsigalėjo 1914 metais Valterio Rydo ligoninėje (Walter Reed Hospital), Vašingtone. Tuo metu ligoninė buvo žinoma kaip svarbiausiais Jungtinių Valstijų pavyzdys (“Flagship” of the U.S). Valterio Rydo ligoninės mokomąjį skyrių baigė pirmieji fizinės medicinos specialistai, tuomet vadinti „Atkūrimo padėjėjai“ ("Reconstruction Aides").

  • Sveikata Referatas
  • Microsoft Word 36 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (2109 žodžiai)
  • Agnė
  • Kineziterapijos raida Lietuvoje ir pasaulyje
    10 - 4 balsai (-ų)
Kineziterapijos raida Lietuvoje ir pasaulyje. (2015 m. Rugsėjo 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/kineziterapijos-raida-lietuvoje-ir-pasaulyje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 20:20
×