Kinijos ekonomikos augimo priežasčių analizė


Įvadas. 978 metais inicijuotos ekonominės reformos. Žemės ūkio reforma. Specialiosios ekonominės zonos. Atvirų durų politika prekybos liberalizavimas ir tiesioginių užsienio investicijų politika. Kinijos valiutos politika. Dabartinė kinijos ekonominė situacija. Išvados. Literatūra.


Darbo tikslas – išanalizuoti Kinijos ekonomikos augimo priežastis.

Darbo objektas – darbe analizuojamos Kinijos ekonomikos augimas nuo 1978 metų.

Darbo uždaviniai:

išskirti 1978 metais Kinijoje inicijuotas ekonomines reformas;

apibūdinti žemes ūkio reformą;

aprašyti specialiąsias ekonomines zonas (SEZ);

apibūdinti dabartinė šalies ekonominė padėtį.

Iki 1978 metų Kinijos BVP augimas buvo labai lėtas, tuo metu šalyje buvo socialistinė planinės ekonomikos sistema, daugiausia dėmesio buvo skiriama agrokultūrinei veiklai, nebuvo plėtojama prekyba su užsienio šalimis. Į valdžią atėjus naujam prezidentui Li Xiannian buvo nuspręsta pradėti keisti visa šalies ekonominę sistemą, pritraukiant daugiauužsienio investicijų, kurios padėtų kilti šalies BVP, bei didinti eksportą.

Prieš žemės ūkio reformą Kinijoje vyravo planinės ekonomikos sistema, kurio pagrindu šalyje buvo auginami tik tokie produktai, kuriuos nustatydavo valstybė. Visa produkcija buvo panaudojama ir paskirstoma pagal planą, todėl ūkininkams užsidirbti iš šios veiklos buvo neįmanoma, nes jie nieko negalėdavo panaudoti savo reikmėms ir prekybai.

Pradedant žemės ūkio reformą buvo siekiama leisti ūkininkams užsidirbti iš savo veiklos. Todėl 1978 metais buvo pradėta vykdyti pirmoji žemės ūkio reformos dalis. Jos pagrindu šeimoms buvo leidžiama naudotis jai skirtu žemės plotu, su sąlyga, kad ūkininkai mokės mokesčius valstybei ir įvykdys jos paskirtas kvotas. Nustatyta kiekis produkcijos buvo parduodamas valstybei už jos kainą, o likusia produkcijos dalimi buvo galima disponuoti laisvai. Antroji reformos dalis buvo įvykdyta 1983 – 1985 m. m.. Iki šios reformos valstiečiai galėjo tik tokias kultūras, kurias jiems priskirdavo valstybė, o po šios reformos buvo galima pasirinkti auginimui tokias kultūras, kurios patiems ūkininkams buvo pelningiausios.

Šios reformos padėjo indėlį Kinijos pramonės bei vidinės prekybos srityse. Šalies produktyvumas kilo, nes kiekvienas valstietis dėmesį skirdavo toms kultūroms, kurios jam teikė didžiausią pelną, o tai padėjo didinti šalies bendrąjį vidaus produktą. Valstybei atsisakius kainų reguliavimo, pradėjo formuotis šalies vidaus prekybos rinka, konkurencija. Didesnis produktyvumas padėjo formuotis šalies pramonei, didindamas lengvosios pramonės gaminių paklausą. Todėl vis daugiau žmonių kėlėsi gyventi į miestus, palikdami žemės ūkį, nes besivystanti pramonė reikalavo vis daugiau specialistų.

  • Microsoft Word 143 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1899 žodžiai)
  • Universitetas
  • Julijana
  • Kinijos ekonomikos augimo priežasčių analizė
    10 - 4 balsai (-ų)
Kinijos ekonomikos augimo priežasčių analizė. (2016 m. Vasario 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/kinijos-ekonomikos-augimo-priezasciu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 15:35
×