Kinijos istorija (2)


Įvadas. Kinijos istorijos periodizavimas. Kinijos istorijos etapai. Priešistorė. Sia dinastija. Šang dinastija. Džou dinastija. Čin dinastija. Han dinastija. Kinijos „Viduramžiai“. Sui dinastija. Tang dinastija. Song dinastija. Juan dinastija. Ming dinastija. Čing dinastija. Kinijos respublika. Kinijos Liaudies respublika. Išvados. Šaltiniai.


Kinija, arba kitaip Kinijos Liaudies Respublika yra rytų Azijoje. Ši šalis yra ketvirta pagal teritoriją valstybė pasaulyje ir didžiausia pagal gyventojų skaičių. Kinijos civilizacija yra viena seniausių pasaulyje. Kinijos istorija pasižymi daugybe įvairiausių rašytinių šaltinių, kurie kartu su archeologiniais duomenimis padeda atstatyti politinį Kinijos gyvenimą ir socialius procesus pradedant nuo gilios senovės. Ši šalis politiškai per kelis tūkstantmečius keletą kartų perėjo per besikartojančius politinės vienybės ir susiskaldymo ciklus. Pagrindiniai civilizacijos židiniai formavosi prie Geltonosios ir Mėlynosios upių. Kinijoje atsiradusios paveldimosios dinastijos sukūrė biurokratinę sistemą, kuri didele dalimi rėmėsi konfucianizmu (tai susiję su visuomene, valstybės valdymu, šeima, morale). Kiniją vienijo rašytinė kalba, o šnekamieji vietiniai dialektai pakankamai smarkiai skyrėsi vienas nuo kito.

Kilmingieji gyvendavo aptvertuose miestuose ir turėjo kovos vežimus. Juos išlaikė paprasti valstiečiai, kas parodo, kad visuomenė buvo pakankamai susiskaldžiusi. Taip pat Šang dinastijos astronomai atrado Marsą, įvairių kometų.

Pati svarbiausia Šang laikotarpio naujovė – bronza ir gaminiai iš jos. Bronziniai indai buvo naudoti aukojimuose, jie dažniausiai būdavo puošti specifinėmis kaukėmis. Vėliau dekoravimas persivertė į simetriškas gyvūnų figūras.

Kalbant apie Šang religija, ši buvo šamanistinio pobūdžio. Patys svarbiausi aukojimai būdavo susiję su mirusiais valdovais. Ritualai neapsieidavo ir be kruvinų aukų. Manoma, kad kartu su valdovu būdavo palaidojami ir šimtai jo valdinių.

Džou dinastijos laikotarpis skirstomas į Vakarų ir Rytų Džou. Vakarų vyko XI – VIII a. pr. m. e., o Rytų Džou yra skirstomas į „Pavasarių ir rudenų“ laikotarpį (722 – 465 m. pr. m. e.) ir „Kariaujančių valstybių“ laikotarpį (465 – 221 m. pr. m. e.).

Čin imperijoje buvo įdiegta Čin valstybės biurokratinė valdymo sistema. Centralizacija buvo stiprinama standartizuojant įstatymų kodeksus bei biurokratines procedūras, suvienodinant raštą, pinigus ir net ratų ašies ilgį. Buvo taisomi ir tiesiami keliai, kad būtų lengviau keliauti po šalį. Taip pat įvykdyta žemės reforma: visa teritorija padalinta į 36 valdas, buvo iškeldinamos įtakingos šeimos. Taip buvo siekiama apsaugoti imperatorių nuo galimų koalicijų. Siekiant šio tikslo buvo konfiskuoti ginklai, sugriautos sienos, skyrusios ankstesnes 6 valstybėles bei įvesta privalomoji metų trukmės karinė tarnyba vyrams nuo 17 iki 60 metų.

Kai mirė Liu Bangas, visa valdžia atiteko jo nepilnamečiam sūnui, nors iš tiesų valdė jo motina, taip pat vadinta imperatoriene.

Rytų Han dinastijos metu žemvaldžių šeimos valdė žemes, per daug nekreipdamos dėmesio į valstiečių gyvenimo kokybę. Valdantieji sluoksniai buvo palankūs vadinamajam elitui. Intelektualai, anksčiau buvę įtakinguoju sluoksniu, pradėjo pamažu prarasti pozicijas valstybėje. Intelektualai buvo areštuojami ir žudomi jeigu jie tik pabandydavo kritikuoti valdininkus, klanus, pačią padėtį valstybėje.

Šiame laikotarpyje atsirado daug meno, filosofijos naujovių. Filosofijoje dominavo individualistinė pozicija, svarbus savarankiškumas, natūralumas. Būreliuose, vadinamuosiuose „tyruose pokalbiuose“, buvo diskutuojama apie asmenybių tipus, klasifikaciją, keistasi sąmojingais pasakymais ir kt. Vėliau šiuose pokalbiuose pereita prie literatūros, meno, moralinių, filosofinių problemų. Taip pat šiuo laikotarpiu suklestėjo tradicinė kaligrafija, tapyba, literatūra, susiformavo estetika ir meno kritika. IV a. prasidėjo tikrasis budizmo įsitvirtinimas Kinijoje.

  • Microsoft Word 45 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (4161 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vika
  • Kinijos istorija (2)
    10 - 2 balsai (-ų)
Kinijos istorija (2). (2017 m. Spalio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/kinijos-istorija-2.html Peržiūrėta 2018 m. Spalio 23 d. 08:20
×