Kinijos menas ir kultūra


Įvadas. Kinijos kultūra. Kinijos kultūros pasiekimai ir išradimai. Kinų raštas. Žemdirbystė. Amatininkystė. Kiti išradimai. Šilko kelias. Kinijos menas. Šokiai. Muzika. Poezija. Išvada. Literatūros sąrašas.


Darbo tikslas - susipažinti ir detaliai aprašyti Kinijos kultūrą bei meną.

Darbo objektas - Kinijos kultūros ir meno analizė.

Darbo uždaviniai:

išsiaiškinti Kinijos kultūros pasiekimus;

aprašyti Šilko kelio istoriją;

išanalizuoti Kinijos meną ir svarbiausias jo dalis.

Darbo metodas: internetinių ir literatūrinių šaltinių nagrinėjimas.

Kinijos kultūra yra labai savita ir išskirtinė, paremta kinų mitologijos elementais ir savitu raštu. Kinai manė, kad atėjūnai neturi ko išmokyti, o užkariautojai buvo priversti priimti kinų kultūrą. Tad kultūra kinams buvo dvasinė būtinybė. Tačiau dažni karai, valstiečių engimas, žiaurūs vergvaldžių susidorojimai su sukilėliais skurdino Kinijos gyventojus ir stabdė kultūros vystymąsi, bet visiškai jo nutraukti negalėjo. Sparčiausiai kultūra vystydavosi tada, kai liaudžiai pavykdavo išsikovoti savo buities gerovę. Kaip tik tokiais laikotarpiais Kinijos liaudis padarė svarbius išradimus, kurie pasiekė didelių laimėjimų.

Pasak legendos, kinų rašto išradėjas yra Cangjie - legendinė senovės Kinijos figūra, kuri neva turėjo keturias akis ir kai jis išrado simbolius, dievybės ir vėlės verkė, o iš dangaus lijo soromis. O pasak kitos tradicijos, šis išradimas priskiriamas kitam kultūriniam herojui Fusi. Tai buvo pirmasis iš trijų legendinių Kinijos valdovų, išradęs raštą, žvejybą, ugnį ir kt.

Per savo ilgą istorinį laiką hieroglifai ne kartą keitė savo išvaizdą, iš piešinių virsdami brūkšnių sistemomis. Seniausi hieroglifai, kurie buvo naudojami Šang dinastijoje, vadinti „kaulų rašmenimis“, nes dažniausiai buvo rašomi ant būrimo kaulų. Jau vėliau, Džou dinastija išvystė „metalo rašmenis“, kurie pasižymėjo vingiuotomis, grakščiomis linijomis. Galiausiai 1949 metais Kinijos Liaudies Respublikoje raštas, siekiant palengvinti jo mokymąsi, buvo smarkiai supaprastintas, palikta kur kas mažiau hieroglifų.

Senovės Kinijoje buvo daug mokslinių darbų iš žemdirbystės ir iš kitų žemės ūkio šakų. Žemės ūkio mokslas senovės Kinijoje labai išsivystė todėl, kad buvo remtasi tūkstantmečio Kinijos valstiečių patyrimu. Kinai pirmieji pradėjo kasti lysves, o dėl to žymiai padidėjo daržovių derlius. Kinijoje buvo „šiltieji sodai“, t.y. šiltnamiai daržovėms ir vaisiams auginti, o iš laukinių arbatkrūmių, augusių kalnuose, kinai išaugino kultūrinius arbatkrūmius [3]. Be to, jie sukūrė sudėtingas irigacinės žemdirbystės sistemas, kurių tikslas yra dirbtinis vandens tiekimas, skirtas drėkinti žemės ūkio kultūras.

Kinija užėmė labai svarbią vietą amatininkystėje. Amatininkai išmoko gaminti iš molio porcelianinius indus plonomis, beveik permatomomis sienelėmis, kurie vėliau išgarsėjo visame pasaulyje. Be to, Pietų Kinijoje augo labai vertingas medis – lakmedis. Jo dėka kinai išrado laką, o tai priskiriama prie reikšmingiausių materialinės kultūros pasiekimų senovėje. Lakus senovės pasaulyje vertino dėl unikalių fizinių ir cheminių savybių. Jie saugojo atitinkamas medžiagas ne tik nuo drėgmės, korozijos, bet ir nuo rūgščių, aukštos temperatūros neigiamo poveikio, turėjo medį konservuojančių savybių. Kalbant apie Kinijos tekstilės produkciją, šiai būdinga didelė įvairovė ir aukšta kokybė. Senaisiais laikais audimui buvo naudojamas šilkas ir augaliniai pluoštai: linų, kanapių ir ramie, kuris buvo žinomas kaip Kinijos žolė. Natūralus ramie pluoštas yra baltas ir žvilgus, kaip šilkas.

  • Menai Referatas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2584 žodžiai)
  • Vilė
  • Kinijos menas ir kultūra
    10 - 7 balsai (-ų)
Kinijos menas ir kultūra. (2016 m. Kovo 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/kinijos-menas-ir-kultura.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 00:25
×