Kintamos srovės elektros agregatai


Kintamos srovės elektros agregatai. Asinchroninės mašinos. Sinchroninės mašinos veikimo principas. Sinchroninės mašinos sandara. Elektros energijos gamybos būdai. Įprastinės šiluminės elektrinės. Atominės elektrinės. Savosios reikmės. Atsinaujinantieji energijos šaltiniai. Hidroelektrinėje įrengiami turbinų agregatai su vertikaliu velenu. Naudota literatūra.

Faziniame rotoriuje yra izoliuoto varinio laido apvija, kuri sudaroma taip, kad jos magnetinio lauko polių porų skaičius būtų toks pat kaip statoriaus lauko. Rotoriaus apvija dažniausiai yra sujungiama žvaigžde: neutralusis mazgas izoliuojamas, o kiti trys apvijos ričių išvadai prijungiami prie trijų bronzinių kontanktinių žiedų. Šie žiedai sukasi kartu su rotoriumi, jie yra izoliuoti nuo veleno ir prie jų prispaudžiami šepečiai. Šepečių kontaktai išvedami į skydelį ir žymimi K, L, M. Prie šepečių išvadų prijungiamas trifazis reostatas, kuriuo reguliuojama rotoriaus grandinės varža. Jei reostatas neprijungiamas išvadai sujungiami trumpai. Fazinio rotoriaus sandara yra sudėtingesnė, bet keičiant rotoriaus grandinės varžą galima keisti variklio charakteristikas.

Rotoriaus ir statoriaus magnetolaidžiai kartu su oro tarpu sudaro variklio magnetinę grandinę.

Jeigu suteiktume laidininkams trumpą mechaninį impulsą jų sukimosi kryptimi, lauko ir laidininkų sūkių dažnis susilygintų ir juose nebūtų indukuojamos EVJ, netekėtų srovė ir išnyktų juos sukančios jėgos. Laidininkai esantys sukamajame magnetiniame lauke, varomi elektromagnetinio momento, gali suktis tik asinchroniškai. Dėl to asinchroninių variklių rotoriaus sūkių dažnis yra mažesnis nei magnetinio lauko.

Stabdymo rėžimas. Tai toks rėžimas kai variklio rotorių veikiantis elektromagnetinis momentas yra priešingas jo rotoriaus sukimo krypčiai.

Uždarą laidininkų grandinę, esančią sukamajame magnetiniame lauke, sukame magnetinio lauko sukimosi kryptimi. Jeigu juos sukame magnetinio lauko greičiu, juose EVJ neindukuojamos ir elektromagnetinės jėgos jų neveikia. Jeigu laidininkus sukame greičiu, didesniu negu sukasi laukas, laidininkai jį kerta ir indukuojamos EVJ, teka srovė ir atsiranda juos veikiančios elektromagnetinės jėgos. Pažymėję indukuotų EVJ, srovės ir elektromagnetinių jėgų kryptis matome kad laidininkus veikia jų judėjimą stabdantis elektromagnetinis momentas. Toks variklio rėžimas vadinamas generatorinio stabdymo rėžimu, nes variklis teikia energiją šaltiniui, prie kurio prijungta jo statoriaus apvija.

Variklio rotoriaus sūkių dažnis yra lygus magnetinio lauko sūkių dažniu.

Rotoriaus apvija maitinama iš atskiro įtampos šaltinio. Sinchroninės mašinos statorius analogiškas asinchroninės mašinos statoriui. Rotorius sukuria nuolatinį magnetinį lauką. Rotoriaus apvijos ir statoriaus apvijos turi sudaryti tą patį polių skaičių. Rotoriaus apvija – vadinama žadinimo apvija, nes ji sukuria nuolatinį žadinimo srautą. Rotoriui sukantis, sūkių dažniu n2 žadinimo magnetinis srautas kerta statoriaus apvijų laidininkus ir indukuoja juose kintamą EVJ E1, kuriuose kintamas dažnis: f1 = pn / 60 (1for).

  • Elektronika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2928 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Kintamos srovės elektros agregatai
    10 - 8 balsai (-ų)
Kintamos srovės elektros agregatai. (2015 m. Liepos 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/kintamos-sroves-elektros-agregatai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 14:07
×