Kintantis žmogaus ir gamtos santykis literatūroje


Kintantis žmogaus ir gamtos santykis literatūroje (M Katiliškis, J Vaičiūnaitė).


Nuo pačios mūsų istorijos pradžios gamta buvo centrinė figūra, aplink, kurią sukosi ir dar vis sukasi mūsų kasdienis gyvenimas. Ankstyvaisiais laikais, kol nebuvo atrasti kompleksiški, žmogų nuo gamtos atitolinantys išradimai, žmogus buvo visiškai priklausomas nuo jos. Tais laikais individo ryšys su motina gamta buvo labai stiprus, nes nuo šio santykio priklausė žmogaus gyvenimas bei jo galimybės. Chronologiškai tolstant nuo tų gūdžių laikų kartu kito ir žmogus, tiesiogiai keisdamas ir savo santykį su gamta. Visuomenei progresuojant į žmogaus gyvenimą naturaliai įsivėlė mąstymas, jog jis jau išaugo gamtą ir dabar ji turinti jam paklusti. Ši idėja meną net Renesanso bei Apšvietos laikus. Artėjant link šių dienų ši idėja tampa vis aktualesnė, nes žmogaus rankose sutelkiama vis daugiau galios, jam nebereikia tiek daug pasikliauti gamta, vis daugiau individas gali pasiekti ne gamtos, o savo kūriniais. Apie šį žmogaus ir jo santykio su gamta kitimą slenkant laikui kalbama ir modernioje XX a. literatūroje. Vykstant spartiems urbanizacijoms procesams kardinaliai keičiantiems kraštovaizdį bei individo aplinka gamtos ryšio tema tampa labai svarbi. Mariaus Katiliškio kūryboje, šis atitolimas nuo gamtos naikina žmogų, o Juditos Vaičiūnaitės poezijoje, būtent šis ryšys leidžia suvokti savo vietą jame ir jį harmonizuoti.

XX a. modernizmo epochos egzodo autoriaus Mariaus Katiliškio romane ,, Miškais ateina ruduo” vykstant staigiems pokyčiams Lietuvos kraštovaizdyje bei žmonių kasdieniniame gyvenime žmogus ryšys su gamta silpsta ir naikiną jį patį.

  • Microsoft Word 12 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (1277 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Martynas
  • Kintantis žmogaus ir gamtos santykis literatūroje
    10 - 1 balsai (-ų)
Kintantis žmogaus ir gamtos santykis literatūroje. (2020 m. Gegužės 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/kintantis-zmogaus-ir-gamtos-santykis-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 07 d. 09:46
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo