Kitos kalbos poveikis lietuvių kalbai


Kitos kalbos poveikis lietuvių kalbai.

Lietuvos istorija byloja, jog Lietuva protėvių laikais yra mačiusi visko. Šioje žemėje nestigo karų, sukilimų. Lietuva buvo okupuojama tai vienų, tai kitų. Todėl neišvengiamai buvo daroma įtaka kitų kultūrų ir kalbų. Turbūt didžiausia įtaka lietuvių kalbai turėjo rusų kalba, kadangi Lietuva daug laiko buvo okupuota kaimynės Rusijos. Taip pat daug bendro turime ir su Lenkija, kuri tam tikru metu taip pat bandė savo kalbą Lietuvoje padaryti pagrindine. Bendraujant skirtingoms tautoms, neišvengiamai vyksta apsikeitimas žodžiais. Lietuvių kalba patiria kitos kalbos poveikį, atsiranda įvairiausių skolinių iš kitų kalbų. Šiuo metu Lietuva priklauso Europos sąjungai, todėl jau kurį laiką jaučiame didelę anglų kalbos įtaką. Jaunimas, naudodami internetą pritaiko ir sukuria įvairių angliškų žodžių lietuviškus atitikmenis. Šiandien savo kalboje, remdamasis pavyzdžiais, plačiau paaiškinsiu kitų kalbų poveikį mūsų kalbai anksčiau ir dabar.

Lietuvių kalbą sparčiai veikė lenkų kalba, kuomet susidarius palankioms istorinėms aplinkybėms prasidėjo polonizacija. Lietuvos polonizacija prasidėjo XIV a. pradžioje ir tęsėsi iki pat XIX amžiaus. Įvykis, lėmęs lenkų kalbos įsigalėjimą Lietuvoje buvo lietuvių priimtas krikštas. Su katalikybės įsigalėjimu prasidėjo lietuvių ir lenkų suartėjimas. Istoriniai faktai rodo, kad bažnyčia nuo pat pirmųjų savo veiklos metų skleidė Lietuvoje lenkų kalbą, nes absoliuti dauguma katalikų kunigų nemokėjo lietuviškai arba mokėjo vietos gyventojų kalbą labai prastai. Galime pastebėti, jog pačią didžiausią polonizaciją istoriniu aspektu lietuviai patyrė, kuomet pasirašius Liublino uniją Lietuva kartu su Lenkija susijungė į vieną Abiejų Tautų Respubliką.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • 3 puslapiai (945 žodžiai)
  • Mokykla
  • Sigitas
  • Kitos kalbos poveikis lietuvių kalbai
    10 - 6 balsai (-ų)
Kitos kalbos poveikis lietuvių kalbai. (2015 m. Balandžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/kitos-kalbos-poveikis-lietuviu-kalbai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 17:34
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo