Klaipėdos kraštas – Mažosios Lietuvos provincija


1923 sukilimas referatas. Klaipeda referatas. Referatas 1923m. Klaipeda provincija.

1252 metais įkurtas Klaipėdos miestas – pilis beveik 700 metų buvo vokiškos kultūros ir vokiškos dvasios kupinas miestas. Tuo tarpu Klaipėdos apylinkėse gyveno daugiausia lietuviai. 1923 m. Sukilimas. Klaipėdiškių lietuvių kova už Klaipėdos krašto prijungimą prie Lietuvos. Klaipėdos ginkluotas sukilimas. Religinis, kultūrmis, bei visuomeninis gyvenimas. Literatūra.

Tačiau vokietijos pralaimėjimas pirmajame pasauliniame kare pakeitė europos situaciją. Vokietija turėjo sumokėti ne tik didžiules reparacijas šalims nugalėtojoms, bet ir neteko eilės teritorijų – elzaso, lotaringijos, šlezvigo, poznanės, aukštutinės silezijos ir vakarų prūsijos dalies – kaimyninių valstybių naudai. 1919 metų gegužės 28 d. Pasirašytoje versalio taikos sutartyje 28 ir 99 straipsniais naujai sudarytas klaipėdos kraštas buvo atskirtas nuo vokietijos reicho ir laikinai perduotas valstybių – nugalėtojų žinion. Tiesiogiai Lietuvai šis kraštas nebuvo perduotas dėl.

Vokietijos delegacijų protestų, kurie teigė, jog klaipėdos miestas grynai vokiškas, Lietuviai beveik neturi gyventojų persvaros krašte ir tik nedidelė Lietuvių politikų grupė, neturinti jokios atramos nori susijungti su katalikiškais rusijos Lietuviais.

Dėl to, kad Lietuva, turinti teritorinių ginčų su lenkija, dar nebuvo pripažinta de jure iš antantės valstybių pusės.

Dėl lenkijos delegacijos versalio taikos kon-ferencijoje reikalavimų. Ji siekė gauti kuo daugiau teisių į klaipėdos kraštą, kurios uostas buvo labai svarbus lenkų medienos eksportui. Be to, ir aktyvi lenkijos rėmėja – prancūzija – buvo labiau suinteresuota klaipėdą atiduoti ne Lietuvai, bet bendrai Lietuvos – lenkijos valstybei.

Klaipėdos krašto atsiskyrimas ir vėlesnis jos atitekimas Lietuvai tapo galimas, visų pirma, taikos konferencijos pirmininko prancūzijos premjero žoržo klemanso( clemenceu ) dėka. senasis tigras klemanso buvo nusistatęs antivokiškai ir buvo suinteresuotas kuo labiau susilpninti prancūzijos priešininką - vokietiją. Jo išvados apie tai, jog klaipėdos kraštas visada buvo Lietuviškas, kad klaipėdos uostas yra vienintelis Lietuvos išėjimas į jūrą – turėjo įtakos krašto atskyrimui nuo vokietijos.

Versalio taikos sutarties 39 straipsniu iš vokietijos buvo atimtas klaipėdos kraštas, tačiau Lietuva jo negavo. Jį perėmė prancūzija, numačiusi tokiu būdu priversti Lietuvą tenkinti lenkijos pretenzijas.

1919 – 1923 metais krašto padėtis buvo panaši į laisvojo dancingo miesto su savivalda ir administracija ir į plebiscitinių kraštų (kaip saro žemė) padėtį. 1920 metais vasario 15 dieną vokietijos komisaras grafas v. Lambsdorfas perdavė krašto valdymą prancūzijos generolui d. Odri( odry ), atvykusiam į kraštą su nedideliu alpių šaulių batalionu. Po poros dienų d. Odri klaipėdos kraštui valdyti paskyrė arbeitsauschuss’o ( darbo talkos ) prezidiumą ir pavadino jį krašto direktorija.

  • Microsoft Word 66 KB
  • 2010 m.
  • 15 puslapių (3074 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Manfredas
  • Klaipėdos kraštas – Mažosios Lietuvos provincija
    10 - 3 balsai (-ų)
Klaipėdos kraštas – Mažosios Lietuvos provincija. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/klaipedos-krastasm-zosios-lietuvos-provincija.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 25 d. 07:06
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo