Klajūno paveikslas Salomėjos Nėries rinkinyje „Prie didelio kelio“


Klajūno paveikslas Salomėjos Nėries rinkinyje „ Prie didelio kelio “ Situacija. Išėjo tik. Garsiausia neoromantikė. Priklausė antrajai neoromantikų kartai. Susieti modernumą ir tradiciją. Tradicijai. „ Prie didelio kelio “ tematika. Poetė lyrikė ,. Mažo žmogaus. Be jos biografijos suprasti sudėtinga. Klajūno , praradusio namus , tema. Vidinį tėvynės peizažą. Tėvynė , kaip ir romantikams , pirmiausia suprantama kaip gamta. Kyla abejonių , ar tėvynė priims. Atvejureikia ne tik tėvynės kraštovaizdžio , bet ir savos kultūros autoritetų.


Garsiausia neoromantikė. Salomėja Nėris priklausė antrajai neoromantikų kartai (kaip ir J. Aistis, B. Brazdžionis, A. Miškinis). Svarbiausias šios kartos uždavinys – susieti modernumą ir tradiciją. Tradicijai priklausytų tautosakos ir Biblijos motyvai, dėmesys individo išgyvenimams, emocingumas, trejopas peizažo vaidmuo (ir realus gamtovaizdis, ir fantazijos vaisius, ir žmogaus jausmų atspindys), modernumui – katastrofizmo tema, žmogaus menkumas istorinių pervartų akivaizdoje, griežtos skirties tarp kultūros ir natūros (gamtos) nebuvimas.

„Prie didelio kelio“ tematika. Salomėjos Nėries gyvenimas vertinamas nevienareikšmiškai, nes garsiausia to laikotarpio poetė lyrikė, 1940 m. sovietams okupavus Lietuvą, apsisprendžia savo gyvenimą ir kūrybą susieti su okupantais. Po metų su sūnumi pasitraukusi į Rusijos gilumą, Salomėja Nėris išgyvena nostalgiją prarastai tėvynei. Visas mažo žmogaus dramatizmas pasaulinių pervartų sūkuryje atsiskleidžia paskutiniame poetės eilėraščių rinkinyje „Prie didelio kelio“.

Poezijos rinkinį sudaro karo metų (1941–1944) eilėraščiai, atrinkti pačios poetės. Kadangi Salomėjos Nėries kūrybą be jos biografijos suprasti sudėtinga, o gal ir neįmanoma, svarbu žinoti, kad poetė Antrojo pasaulinio karo metais, okupavus Lietuvą Vokietijai, kartu su sovietų valdžia pasitraukė į Rytus: iš pradžių į Maskvą, po to – į Sibirą.

  • Lietuvių kalba Analizė
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (828 žodžiai)
  • Severija
  • Klajūno paveikslas Salomėjos Nėries rinkinyje „Prie didelio kelio“
    10 - 5 balsai (-ų)
Klajūno paveikslas Salomėjos Nėries rinkinyje „Prie didelio kelio“. (2016 m. Vasario 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/klajuno-paveikslas-salomejos-neries-rinkinyje-prie-didelio-kelio.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:28
×