Klasikinio sąlygojimo teorijos principai reklamoje ir kasdieniniame gyvenime


Klaipėdos universitetas psichologijos katedra klasikinio sąlygojimo teorijos principai reklamoje ir kasdieniniame gyvenime pažinimo procesai ii atmintis ir išmokimas. Šio laboratorinio darbo tikslas. Kasdieninio gyvenimo atvejis.


„Klasikinė sąlygojimo teorija-viena pirmųjų šiuolaikinių išmokimo teorijų“.(Cage,Berliner, 1994, p.184) Ir nors daugiau nei prieš du šimtus metų filosofai J. Locke ir D. Hume pakartojo Aristotelio prieš du tūkstančius metų išsakytą mintį, kad mes mokomės susidarydami asociacijas, ir ši mintis sukėlė daug diskusijų, tačiau tiki XX amžiuje tai buvo patvirtinta keliais žymiausiais psichologijos tyrimais: būtent- Ivano Pavlovo atliktais eksperimentais su šunimis. Jo eksperimentai yra tapę klasikiniais, o o jo ištirtas reiškinys vadinamas klasikiniu sąlygojimu. (Myers, 2000 p.257)

Sąlygojimas – tai išmokimo forma, kuomet išmokstama tarpusavyje susieti tokius įvykius (stimulus), tarp kurių nėra jokio būtino ryšio. Gyvūnas ar žmogus, stebi aplinkos įvykių, jo paties atliekamų veiksmų poveikį savo būsenai. Įgauto patyrimo dėka, jis pradeda prognozuoti, kaip tam tikras išorinis stimulas ar elgesys turi įtakos jo būsenai ir ima atitinkamai elgtis.

Klasikinio sąlygojimo atveju gyva būtybė (gyvūnas, žmogus) išmoksta susieti aplinkos įvykius su savo būsena/patirtimi. Aplinkoje yra stimulų, kurie mums gyvybiškai svarbūs (maistas, pavojus), į kuriuos mes reaguojame besąlygiškai – automatiškai. Bet kuri gyva būtybė vengia intensyvaus garso, labai ryškios šviesos, skausmo ir pan. Pvz.: stiprus garsas – išgąstis. Biologiniu reikšmingumu pasižymintys stimulai, į kuriuos mes reaguojame besąlygiškai, vadinami nesąlyginiais stimulais/dirgikliais (NS). O šių stimulų sukelta reakcija – nesąlyginis atsakas (NA).

Klasikiniame sąlygojime, neutralus stimulas, kuris laikinoje sekoje pasirodo pirmas, vadinamas sąlyginiu stimulu/dirgikliu (SS). Klasikinio sąlygojimo įgijimo procedūrą sudaro sąlyginiai stimulai pakartotinai pateikiami šiek tiek anksčiau už nesąlyginius stimulus. Šioje stimulų pasikartojimo sekoje, sąlyginis stimulas palaipsniui įgyja galimybę sukelti naują išmoktą atsaką, kuris yra vadinamas sąlyginiu atsaku (SA).

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (1387 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vita
  • Klasikinio sąlygojimo teorijos principai reklamoje ir kasdieniniame gyvenime
    10 - 1 balsai (-ų)
Klasikinio sąlygojimo teorijos principai reklamoje ir kasdieniniame gyvenime. (2016 m. Rugpjūčio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/klasikinio-salygojimo-teorijos-principai-reklamoje-ir-kasdieniniame-gyvenime.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 25 d. 00:50
×
97 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo