Klausimai ir atsakymai filosofijos seminarui


Namų darbai. Aristotelio dorybės samprata. „ Nikomacho etika “, antroji knyga. Apie dorybės rūšį – draugystę iš „ Rinktinai raštai “. Platonas. Puota. Montenis „ Esė “. Esė Įvadas.

Aristotėlis teigia, jog dorybei labiausiai artima draugystė. Anot filosofo, tai yra reikalingiausias dalykas gyvenime. Draugai reikalingi visais gyvenimo tarpsniais, net ir esant labai turtingam materialiai, kuomet atrodo, kad jau turi viską, žmogui reikia turėti ir su kuo savo džiaugsmu dalintis, nes priešingu atvėju gyvenimas neturėtų prasmės. Žmonės draugais tampa neatsitiktinai, bet dėl to, kad myli vienas kito būdą, taip draugauja dori žmonės, jokiais būdais ne dėl naudos, nes tai nedoras bruožas. Tad draugystė tęsiasi tol, kol žmonės išlieka dorovingi. Kol viduje ęsti vertybės, kurios yra taip stipriai įsikeroję žmogaus sieloje, gyventi dorai ir teisingai atrodo lygiai taip pat įprasta kaip ir rytais įsiberti į kavos puodelį cukraus. Kitaip tariant – žmogus doras yra savo būdo dorybių dėka, kurios yra įpročiai, įgyti per etiką, sukaupti keliaujant per savo gyvenimo kelionę. Doru žmogumi tampama, tikrai negimstama.

2. Kaip supratote teiginį, kad „orybės žusta ir nuo stokos, ir nuo pertekliaus“?

Gyvenime reikia siekti harmonijos visais atžvilgiais. Tiek fizinės jėgos, sveikatos, tiek ir dvasingumo. Nesportavimas pakerta jėgas, tačiau per daug intensyvus mankštinimasis taip pat. Panašiai yra su valgiu ir gėrimu: per daug ar per mažai naudojant sugadinama sveikata, o saikingas vartojimas išlaiko ir stiprina sveikatą. Tapatį galima pasakyti ir apie santūrumą, narsumą ir kitokias dorybes. Kas visko vengia ir bijo, nieko nesiryžta apsiimti, tampa bailiais, o kas nieko nesibijo ir drąsiai žengia į bet koktį pavojų, pasidaro įžulūs. Tas kuris mėgaujasi visais malonumais, neatsisakydamas jokio smagumo, tampa pasileidėliu, o kas visų malonumų vengia tampa bambekliu ir nuobodžiu žmogumi. Dėl stokos ir pertėkliaus žūsta narsumas ir santūrumas, o saikingumas juos išgelbsti.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1652 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Klausimai ir atsakymai filosofijos seminarui
    10 - 10 balsai (-ų)
Klausimai ir atsakymai filosofijos seminarui. (2016 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/klausimai-ir-atsakymai-filosofijos-seminarui.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 23:23
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo