Kliento autonomija socialiniame darbe


Įvadas. Socialinis darbas. Socialiniai darbuotojai. Socialinio darbo klientai. Pagrindinės taisyklės socialiniams darbuotojams. Ryžtingumo, tvirtumo, ugdymo žingsniai. Autonomijos samprata. Savarankiškumas. Asmens autonomija. Autonomijos taikymo principas. Autonomija kaip apsisprendimas. Kliento autonomija ir jos ribos. Kliento dalyvavimas priimant priežiūros sprendimus. Profesionalo ir paciento partnerystė. Išvados. Literatūros sąrašas.

Autonomija socialiniame darbe, tik išgirdus šią temą, pirmiausia kyla klausimas kas yra autonomija ir kaip ji susijusi su socialiniu darbu. Kas yra socialinis darbas, manau žino visi , tik gal būt ne visi žino kokie klientai kreipiasi į socialinius darbuotojus ir kokie turi būti patys profesionalai. Taip pat ne visi žinome ko socialinis darbuotojas turi imtis, kad jo darbas būtų atliktas sklandžiai, ir kad pacientas būtų patenkintas, tai yra, kad būtų atsižvelgta į visus jo norus, ir kad gydymo, darbo rezultatas būtų pasiektas tiek jo tiek profesionalo pastangomis.

Taigi savo darbe pirmiausia išskaidžiau savo temą į daug dalelių, kur trumpai ir aiškiai pamėginau atskleisti temą. Kad aiškiau būtų apie ką yra tema trumpai apibendrinau kas yra socialinis darbas, kokie yra klientai susidūrę su socialiniais darbuotojais ir kuo jie susiję. Taip pat kokių reikalavimų turi laikytis socialinis darbuotojas, ir kokie yra tvirtumo ugdymo žingsniai. O toliau mėginsiu daugiau supažindinti su autonomijos samprata, jos taikymo principais, ribomis.

Autonomija yra labai plati sąvoka, taip pat kaip ir socialinis darbas, tačiau jas sujungti į vieną nėra lengva, kadangi pirmiausia pagalvojus tai atrodo labai lengva, kaip aš pati išsiverčiau temą ji skambėjo taip : rizikos turintis žmogus, kuris kreipėsi į socialinį darbuotoją pagalbos pradeda bendradarbiauti, bet tame bendravime svarbiausia yra, kad pacientas visada išsakytų savo nuomonę, sprendimus apie kokius jis galvoja ir svarbiausia, kad išliktų savimi. Gal būt aš buvau ir teisi, bent jau į tą pusę, tik viskas yra šiek tiek plačiau ir sudėtingiau. Tai gi savo darbe mėginsiu atskleisti šią temą taip , kad kiekvienam skaitytojui būtų suprantama kas bendra yra tarp sąvokų klientas, autonomija ir socialinis darbas.

Taigi socialinis darbas reikalingas visai visuomenei, nes jo dėka pirmiausia yra pasirūpinama visi žmonės, kuriems reikia jos, ir taip pat yra sprendžiamos įvairios problemos. Tačiau šiam darbui reikalinga didelė kantrybė ir pasiaukojimas.

Asmens autonomija suponuoja teisnumo lygmens asmens orumą ir jo neliečiamumą. Iš kurio kildinamos visos žmogaus teisės. Būtent per autonomija žmogaus asmens vertingumą ir viršenybę pagrindžia I. Kantas. Štai dėl ko pagarbos asmens autonomijai, naudos ir teisingumo principai yra laikomi pagrindiniais bioetikos, bei iš dalies – ir ją reglamentuojančios sveikatos teisės principas. (G. Andrulionis 2006 p.13 )

Asmens autonomija – aplinkinių pagarbos reikalaujanti vertybė.

Galima pasakyti, kad asmens autonomijos nevertėtų analizuoti, kaip instituto, kuris priklauso vien tik nuo privataus asmens pasirinkimo. Taip sakome, nes nei asmuo nei jo autonomija nėra vien tik paties asmens nustatyta norma. Ši kategorija egzistuoja ir veikia visuomenėje, kuri privalo ją gerbti. Tai sociumui ir jos nariams adresuota ir iš jų reikalaujama elgesio norma. Ją svarbu įgyvendinti, nes asmens sprendimas dėl savo autonomijos apsaugos autentiškai atsiskleidžia tik esant deramai pagarba, kurią aplinkiniai reiškia asmens pasirinkimui. Dėl to veiksnaus asmnes, gebančio suprasti, pasirinkti ir šį pasirinkimą išreikšti, autonomija yra nesuderinama su situacija, kai už tokį asmenį sprendžia kiti. (G. Andrulionis 2006)

Asmens autonomija- dualistinės žmogaus prigimties nulemta vertybė

Dar kartą pasikartosiu, kad asmens autonomija – žmogaus ir jo interesų apsaugos įrankis. Asmens negalime apibūdinti tik žmogų turintį kūną, jis turi ir protą, dvasią, sąmonę, jausmus ir tai jį daro iškirtinių ne tik intervencijos, bet ir pagarbos objektu. Manoma, kad žmogaus dualistinė prigimtis lemia, kad analizuojant asmens autonomiją, galima kalbėti apie dvi žmogaus integralios būties formas – fizinį ir moralinį.

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 38 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3318 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jaudre
  • Kliento autonomija socialiniame darbe
    10 - 10 balsai (-ų)
Kliento autonomija socialiniame darbe. (2015 m. Lapkričio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/kliento-autonomija-socialiniame-darbe.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 11:24
×