Klimato kontrolė pasaulyje


Klimato kontrolė pasaulyje. Klimato kaita. Žmogaus veikla. Šiltnamio efektas, oro temperatūros pokyčiai. Stichinės nelaimės. Situacija Lietuvoje. Prevencijos. Išvados. Šaltiniai.


Klimato kaita- viena iš septyniolikos visam pasauly pripažintų katastrofų. Pagrinde pasireiškia vidutinės temperatūros nepastovumu, jos kilimu, taip pat kritulių kiekio sumažėjimu, vėjuotumo pokyčiai. Kadangi tai yra labai daug reiškinių apimanti problema, ją galima išskirti į dvi grupes: žemės atmosferos pokyčiai bei žmogaus veiklos pasekmės.

Žemės atmosferos pokyčiai yra visiškai normalūs reiškiniai, kurie vyksta ciklais. Viena jų- apledėjimas. Ledynai yra viena iš jautriausių indikatorių, kurie parodo, jog klimatas keičiasi. Kaip pavyzdys- “Mažasis ledynmetis”, vykęs 16-18-ame amžiųje. Jo pasekmės buvo ledynų ploto augimas, klimato atšalimas. Nors priežastys buvo neaiškios, tai padarė didelę įtaką tuometiniam pasauliui: nuo šalčio žiemos metu susirgo ir mirė daug žmonių bei galvijų, įpatingai nukentėjo žuvys ir paukščiai.

Taip pat besikeičiantį klimatą lemia žmogaus veikla. Viso to pradžia laikoma 1769 metai, kai Džeimsas Vatas sukonstravo garo mašiną bei dar tam pačiam amžiuje prasidėjęs pramonės perversmas. Būtent tai ekstremaliai padidino CO2 išmetamųjų dujų kiekį, gamtinių ištėklių sunaudojimą. Prie gamtinių ištėklių vartojimo taip pat galima pridėti ir miškų kirtimą. Medžiai- Žemės “Plaučiai”. Fotosintezės metu augalai absorbuoja iš aplinkos CO2, taip pagamindami deguonį. Kuo daugiau medžių bus nukirsta, tuo mažiau deguonies bus pagaminama. Ne tokios aktualios CO2 išskyrimo priežastys- žemdirbystė, galvijų auginimas, cemento gamyba.

Didėjant kenksmingų išmetamųjų dujų kiekiui palaipsniui buvo pastebėtas šylantis klimatas. Atlikti tyrimai parodo, kad didelė CO2 koncentracija sukuria “Šiltnamio efektą”. Tai energijos perteklius, kai Žemės atmosfera bei paviršius atsipindi gaunamą Saulės energiją. Dėl CO2 kiekio atmosferoje energija nebegali pilnai gryžti į kosmosą, tad dalis pasilieka žemėje. Visa tai skaudžiai atsiliepia klimatui, didėja metinė bendra temperatūra, tirpsta ledynai.

Ledynai pradėti stebėti tik maždaug 1970 metais, apskaičiavimai rėmėsi iš oro darytomis nuotraukomis. Kadangi keičiantis metų laikams ledynai susiformuoja ir tirpsta, jų pokytis stebejimų pradžioje neatrodė toks baugus. Pastaraisiais metais pastebimas tirpimo pagreitis. Apžvelgiant tirpimo greitį 1980-1990 metų laikotarpyje ledas nutirpdavo truputį daugiau nei 30 centimetrų per metus. Tačiau 2006 metais NASA atlikti tyrimai parodė, kad tirpimo greitis padvigubėjo. Tokiais tempais po kelių dešimtmečių ledynų gali iš viso nelikti.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1671 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Klimato kontrolė pasaulyje
    10 - 1 balsai (-ų)
Klimato kontrolė pasaulyje. (2017 m. Gruodžio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/klimato-kontrole-pasaulyje.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 18 d. 16:15
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo