Kloakinių (Monotremata) ir sterblinių (Metatheria) įvairovė ir paplitimas.


Australijos sterblinis zinduolis. Kloakiniai žinduoliai. Kloakiniai gyvunai. Sterblinė skraiduolė. Gyvunas panasus i vovere. Kloakinis zinduolis. Kenguru paplitimas. Sterblinis žinduolis. Koalu paplitimas. Australijos sterbliniai.

Kloakinių (Monotremata) ir sterblinių (Metatheria) įvairovė ir paplitimas. Turinys. Įvadas. Kloakinių žinduolių įvairovė ir paplitimas. Gentis: Tachyglossus. Gentis: Zaglossus. Ančiasnapinių (Ornithorhynchidae) šeima. Sterblinių žinduolių įvairovė ir paplitimas. Būrys: Bandikutiniai ir bilbiniai (Peramelemorphia). Būrys: Sterbliniai kurmiai (Notoryctemorphia). Būrys: Diprotodontia – koalos, vombatai, mažosios Australijos kengūros ir kengūros. Būrys: Naujojo pasaulio oposumai ( Didelphimorphia). Būrys: Kirstukiniai oposumai (Paucituberculata). Būrys: Microbiotheria. Būrys: Plėšrieji sterbliniai (Dasyuormorphia). Išvados. Literatūros sąrašas.

Sterbliniai ir kloakiniai gyvūnai priklauso žinduolių klasei, tačiau priklauso skirtingiems poklasiams.

Kloakiniai yra primityvūs gyvūnai. Jie anksti atsiskyrė nuo kitų žinduolių. Jie laikomi žinduoliais, nes yra apaugę plaukais ir turi pieno liaukas. Jie dar deda kiaušinius, turi kloaką. Jiems būdinga ne visiška homotermija. Pečių juosta panaši į roplių, (bani g. , 2000).

Ančiasnapis yra pusiau vandeninis gyvūnas ir turi plaukiojamąsias plėveles bei irklo pavidalo uodegą. Jie gyvena palei upelius, ežerus.

Echidna ginasi tarp plaukų styrančiais dygliais. Ji turi kasamąsias kojas, kuriomis žemėje ieško termitų. Abiejų rūšių gyvūnai stato lizdus, kuriuose žindo jauniklius. Šie gyvūnai išliko tik australijoje, kur jiems sterblinių jaunikliai gimdomi, tačiau po gimimo jie nevisiškai išsivystę. Papilvėje patelė turi sterblę, kurią sutvirtina sterblės kaulai. Ką tik gimęs jauniklis šliaužia į sterblę, kurioje prisisiurbia prie spenelio. Čia jis auga ir būna saugus iki visiško išsivystymo.

šie kadaise plačiai paplitę gyvūnai negalėjo taip pasklisti visose žemės dalyse kaip placentiniai žinduoliai. Keletas už australijos ribų aptinkamų rūšių išliko amerikoje (oposumai ir cenolestai). Būtent pietų amerikoje kainozojuje buvo sterbliniams labai palankios sąlygos. Bet, atsiradus sausumos tiltui (panamos sąsmauka) į šiaurės ameriką, sterblinius pamažu išstūmė placentiniai gyvūnai. Sterbliniams išlikti geresnės sąlygos buvo australijoje, dar mezozojuje atsiskyrusioje nuo kitų žemynų. Jie čia labai greitai paplito ir, susidarant daugybei prisitaikymo formų, užėmė visas ekologines nišas. Stebina tai, kad yra daug panašumų su žinduolių prisitaikymo reiškiniais kituose žemynuose. Yra sterblinių į peles ar kurmius panašių rūšių, vienas gebantis sklandyti gyvūnas – sterblinė skraiduolė, panaši į voverę. Tarp kojų ji turi skraidomąją odos raukšlę. Kai kurios rūšys, tokios kaip šiandien jau išnykęs sterblinis liūtas, buvo plėšrios. Kiti sterbliniai – visaėdžiai, vabzdžiaėdžiai arba žolėdžiai. Žinomiausi australijos sterbliniai yra į švilpiką panašus vombatas, dabartinis australijos sitai labai senovinių bruožų žinduoliai, turintys kloaką. Smegeninė dėžė maža. Jos šogyvūnai dar turi nemažai roplių požymių. Eisena nerangi. Ant patinų užpakalinių kojų yra po aštrų nuodingą pentiną (mačionis, 1989).

Patinų kopuliacijos organas slypi kloakoje. O į patelių kloaką atsiveria abu kiaušintakiai. Kiaušiniai iki 17 mm dydžio, jų išorinis dangalas tvirtas.

  • Microsoft Word 991 KB
  • 2012 m.
  • 26 puslapiai (4296 žodžiai)
  • Universitetas
  • Žana
  • Kloakinių (Monotremata) ir sterblinių (Metatheria) įvairovė ir paplitimas.
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kloakinių (Monotremata) ir sterblinių (Metatheria) įvairovė ir paplitimas.. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/kloakiniu-ir-sterbliniu-ivairove-ir-paplitimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 19:27
Peržiūrėti darbą
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo