Klodas Senonas - informacijos teorijos pradininkas


Informacijos teorija. Matematinė informacijos teorija. Senono vynerio pvz. Bendrosios sistemų teorijos pradininkas. Informacija teorija.

Mums dažnai prireikia matuoti informacijos kiekį. Ryšio kanalais informacija plaukia laipsniškai. Kiek jos pereina per sekundę ir kiek tenka vienam simboliui? Kiek informacijos yra šiame referate, simfonijoje, nereikšmingame pokalbyje ir nestropaus moksleivio sąsiuvinyje? Čia netiks centimetrai ir amperai, informacijai tas pats, ar srovė, ar spausdinti ženklai. Kas gi yra informacijos atomas? Atsakymo variantą pateikia matematinė informacijos teorija. Vienas iš pirmųjų jos kūrėjų – amerikiečių inžinierius klodas šenonas. Antrojo pasaulinio karo metais jam teko verstis šifruotojo darbu. Fronte reikalingi saugūs ir talpūs ryšio kanalai.

Kiek jos pereina per sekundę ir kiek tenka vienam simboliui? Kiek informacijos yra šiame referate, simfonijoje, nereikšmingame pokalbyje ir nestropaus moksleivio sąsiuvinyje? čia netiks centimetrai ir amperai, informacijai tas pats, ar srovė, ar spausdinti ženklai. Kas gi yra informacijos atomas?.

Atsakymo variantą pateikia matematinė informacijos teorija. Kurie iš jų pigesni, naudingesni, kuriuose informacija saugesnė? Juk vargu ar kam patiks, jei iš gynybos kelyje pasidarys gamyba ar panašiai. Ar galima siųsti vienu kanalu iškart du pranešimus, ar jie reaguos vienas su kitu tarsi cheminės medžiagos viename mėgintuvėlyje? K. Šenonas išmoko spręsti tas problemas. Ir čia pasirodė, kad jo šifrų, kodų ir ryšio kanalų teorija be galo plati. Šenonas, n. Vyneris, rusų matematikas a. Kolmogorovas pritaikė ją bet kuriems signalams ir kalboms.

šiandieninė informacijos teorijos karjera gal truputį nepelnyta. Pats šenonas viename straipsnyje yra rašęs: dabar informacijos teorija, kaip svaiginantis gėrimas, trenkia visiems į galvą mūsų kiek dirbtinės gerovės pastatas gali per lengvai sugriūti, kai tik vieną gražią dieną pasirodys, kad keliais magiškais žodžiais, tokiais, kaip informacija, entropija, perteklingumas neįmanoma išspręsti visų neišspręstų problemų . Bet, matyt, ir ateity ši bei kitos matematinės teorijos tebebus taikomos informacijai aiškinti ir efektyviai su ja elgtis. Tam tikrais atvejais ji puikiai tinka. Pamėginkime ir mes šiek tiek jos pasimokyti.

Informacija atsiranda ten, kur gali būti keletas skirtingų rezultatų.

  • Informatika Referatas
  • Microsoft Word 5 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (442 žodžiai)
  • Klodas Senonas - informacijos teorijos pradininkas
    10 - 2 balsai (-ų)
Klodas Senonas - informacijos teorijos pradininkas. (2011 m. Rugsėjo 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/klodas-senonas---informacijos-teorijos-pradininkas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 04:05
×