Knygnešiai ir jų gyvenimas


Rasinys apie knygnesius. Knygnesiai rasinys. Rašinėlis apie knygnešius. Rasiniai apie knygnesius. Apie knygnešius. Knygnešių gyvenimas. Referatas apie knygnesius. Rasinys knygnesiai. Referatai apie knygnešius. Lietuvos knygnešiai.

Knygnešiai - kovos dėl lietuviškos spaudos simbolis. Knygnešiai… tai vargiai į kitas kalbas išverčiamas žodis. Kitataučiams, nepatyrusiems, kas yra gimtosios kalbos, spaudos švietimo, kultūros draudimas, suprantamas tik tiesiogiai. Tačiau mums, lietuviams, knygnešio vardas - tai didvyriškumas, tai kovos dėl lietuviškos spaudos simbolis. Naudota literatūra.

Knygnešiai tai vargiai į kitas kalbas išverčiamas žodis. Tačiau mums, Lietuviams, knygnešio vardas - tai didvyriškumas, tai kovos dėl Lietuviškos spaudos simbolis.

Knygnešiai ėjo per Lietuvą, pavergėjų vadinamą šiaurės vakarų kraštu, platindami Lietuvišką spaudą, knygas, žinodami, kad už tai laukia bausmės: kalėjimas, katorga ar tremtis.

Xix a. Xx a. Pradžioje per Lietuviškas žemes ėjo dviejų valstybių siena, didžiąją Lietuvą atkirsdama rusijos imperijai, mažąją Lietuvą palikdama prūsijos pusėje. Lietuviškos spaudos gabenimui svarbiausia kliūtis buvo sienos apsauga, kuria rūpinosi rusijos policija ir žandarai. Tam tikrose nustatytose vietose sieną legaliai buvo leidžiama pereiti su užsienio pasu bei legitimaciniu bilietu ar tarnybiniu pasu. Lietuvos valstiečiams svarbiausi buvo legitimaciniai bilietai, kuriuos galėdavo gauti pasienio gyventojai trijų dienų terminui iš ispravniko. Kartais užtekdavo ir muitinės valdininko ar praėjimo punkto viršininko žodinio leidimo. Smulkiausi knygnešiai bei kiti inteligentai spaudai gabenti pasinaudodavo legaliu sienos perėjimo būdu. Grįždami iš mažosios Lietuvos, nusipirkę reikalingos spaudos ir ją suslėpę drabužiuose, vežimuose (slaptose kiaurymėse, dvigubame dugne), persiveždavo ar persinešdavo per praėjimo punktus, muitines.

Knygos buvo spausdinamos mažojoje Lietuvoje. Ten buvo galima Lietuvišką spaudą ar knygą įsigyti pačiose spaustuvėse ar knygynuose. Didžiausios ir populiariausios spaustuvės buvo tilžėje. Spaustuvėse ir knygynuose pasirinkę reikiamų knygų ar spaudos leidinių, knygnešiai traukė atgal. Mažojoje Lietuvoje prie vieškelių pasienyje buvo pristatyta karčemų ir viešbučių. Spaustuvininkai ir knygynų savininkai čia siųsdavo knygnešių tilžėje ir ragainėje nusipirktą spaudą, prieš tai ją tvirtai įpakavę į vyniojamą popierių arba apsiuvę audeklu ir surišę virvėmis arba vielomis. Ryšuliai būdavo dideli, iki pūdų (32 kg) ir daugiau svorio, bet stiprūs vyrai nesunkiai juos galėdavo panešti. Kartais knygnešiai eidami į mažąją Lietuvą, apsistodavo pas kokius nors žmones ir ten susirasdavo jiems padėjėjų per sieną pernešti krovinį.

  • Microsoft Word 6 KB
  • 2010 m.
  • 3 puslapiai (784 žodžiai)
  • Benediktas
  • Knygnešiai ir jų gyvenimas
    6 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Knygnešiai ir jų gyvenimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/knygnesiai-ir-ju-gyvenimas.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 19 d. 13:22
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo