Knygos „Savižudžio sąmonė“ analizė


Knygos „Savižudžio sąmonė“ analizė.

Pristatydama Edwin S. Shneidman knygą „Savižudžio sąmonė“ pabandysiu atskleisti savižudybės apibrėžimą, jos priežastis.

Autorius savo knygoje pateikia ne vieną savižudybės apibrėžimą. Anot jo, savižudybės priežastis yra psichologinis skausmas. Norit suprasti kas yra pati savižudybė, pirmiausia reikia žinoti kas yra psichologinis skausmas. „Tai sąmonę užvaldęs skausmas, sielvartas arba gėla. Šio skausmo esmė yra psichologinė – perdėtai išgyvenama gėda, kaltė, baimė, nerimas, vienišumas, baimė pasenti arba mirti kančiose“ (E. Shneidman, 2002, p. 23). Žmonės, kurie mėgina žudytis, labai dažnai nori nutraukti ne savo gyvenimą, bet savo skausmą, kančias. Autoriaus nuomone pirminis ir bene svarbiausias psichologinio skausmo šaltinis yra nepatenkinti psichologiniai poreikiai, o jų žmogus turi tikrai nemažai. Tai noras laimėti, dominuoti, noras būti savarankiškiems, globojamiems, mylimiems ir daug kitų poreikių. Mano manymu vienas iš svarbiausių psichologinių poreikių yra – savi realizacija, nes būtent savęs pažinimas ir teigiamas savęs vertinimas į gyvenimą leidžia žvelgti optimistiškai. Toks žmogus savimi pasitiki ir sugeba atitinkamai reaguoti į iškilusius sunkumus.

Paprastai žmonės bando nusižudyti, norėdami nuslopinti nepakeliamą emocinį skausmą, kuris gali atsirasti dėl įvairių priežasčių. (Straipsnis, „Savižudybė – tai ilgalaikis procesas“) Autorius išskiria pagrindinius nepatenkinamus psichologinius poreikius dėl kurių ir kyla savižudybės, ta nelaiminga meilė, negalėjimas kontroliuoti (susitarti, suprasti), pažeistas savojo aš vaizdas, nutrūkę svarbiausi ryšiai, perdėtas pyktis (priešiškumas). (E. Shneidman, 2002, p. 33) Antrame knygos skyriuje pristatomas Arielės Vilson atvejis. Jos istorijoje, kaip svarbiausias, aprašomas globos poreikis. Tai poreikis patirti kitų rūpinimąsi, būti mylimam ir globojamam. Mergina bandžiusi susideginti labai atvirai papasakojo savo gyvenimo istoriją. Visą laiką jautėsi atstumta ir niekam nereikalinga, nors mergina turėjo ir šeimą ir draugus. Ilga troškusi būti mylima ji būtų padariusi bet ką dėl meilės ir globos, tačiau, niekas nekreipė dėmesio į jos jausmus. Nepastebėti ir nepatenkinti jos psichologiniai poreikiai ir buvo savižudybės esmė. Tikrai manau jog, jei draugai būtų pastebėję jos ašaras, kai ji atnešė skrudintuvą, Arielė nebūtų ėmusis tokio drastiško sprendimo. Tiesą sakant, net nesuvokiu, kaip jos draugai galėjo būti tokie beširdžiai matydami, kad draugė lieja ašaras. Natūralu, tokioje situacijoje ir aš būčiau pasijutusi visai nereikalinga.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 25 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (1908 žodžiai)
  • Simona
  • Knygos „Savižudžio sąmonė“ analizė
    10 - 7 balsai (-ų)
Knygos „Savižudžio sąmonė“ analizė. (2016 m. Sausio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/knygos-savizudzio-samone-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 02:02
×