Knygų analizė: Yalom I. D. „Terapijos dovana“ Yalom I. D. „Gydymas Šopenhaueriu” Kübler-Ross E. „Apie mirtį ir mirimą“


Įvadas. Knygų analizė Yalom D. (2005) Terapijos dovana. Vilnius Alma litera. Yalom D. (2006) Gydymas Šopenhaueriu. Vilnius Vaga. Kübler-Ross E. (2008) Apie mirtį ir mirimą. Katalikų pasaulis. Apibendrinimas. Literatūros sąrašas.


Knygos pradžioje yra rašoma, kad diagnozių nustatymas yra svarbus daugeliui sunkių, biologinį pagrindą turinčių ligų gydymui, pvz.: bipoliniams sutrikimams, šizofrenijai, epilepsijai, apsinuodijimui vaistais, išsigimimui ir kt. Tačiau teigiama, jog psichoterapijoje diagnozė nėra produktyvi, dirbant su lengvesnius sutrikimus turinčiais žmonėmis. To priežastis yra ta, kad terapeutas, nustatęs diagnozę, nebesugebėtų toliau pažinti žmogaus, nes nustatyta diagnozė ribotų jo mąstymą, mažintų gebėjimą palaikyti santykius su kitu asmeniu. Tuomet terapeutas labiau pastebi tuos dalykus, kurie labiau atitinka diagnozę, nei tuos, kurie su ja visiškai nesusiję. Be to, jei terapeutas su pacientu bendrautų atsižvelgdamas į jo diagnozę, būtų palaikomi diagnozės bruožai.

Knygoje rašoma, jog pacientai gauna pagalbą tik tada, kai jų ryšys su terapeutu yra artimas. Deja, daugelis pacientų bijo suartėti su terapeutu, nes bijo būti išjuokti, nuteisti, nepriimti tokie, kokie yra. Kiti gali bijoti išnaudojimo, priklausomybės. Autoriui nieko nėra svarbiau už jo paciento požiūrį į jį, už tai kaip pacientas elgiasi, kaip šneka ir ką sako. Autorius visada stebi, kaip jie priima vienas kitą. Baigiantis laikui, autorius visada paklausia paciento, kaip jis jaučiasi po jų susitikimo.

Autorius teigia, jog terapijos metu vienas svarbiausių dalykų yra paremti ir palaikyti paciantą. Dažniausiai jis prisimins tai, kas jam buvo sakyta gero, teigiamo, palaikančio. Autorius sako, jog visada stengiasi pacientams pasakyti teigiamus dalykus ir jų reikia sakyti kuo daugiau, žinoma, nereikia sakyti tuščių, netikrų dalykų – terapeuto pagalba turi būti įžvalgi.

Knygoje rašoma, kad reikia klausytis paciento, įsijausti į jo vaidmenį, matyti pasaulį tokį, kokį jį mato pacientas. Kai terapeutas visiškai įsigilina į paciento jausmus, situaciją ir tai parodo, pacientas jaučiasi labiau suprastas, išklausytas.

Čia ir dabar principas naudojamas dėl asmenybių santykių svarbos ir terapijos kaip socialinio mikrokosmo idėjos. Terapeutams asmenybių santykiai yra labai svarbūs. Yra aišku, jog jie yra socialios asmenybės. Tai, kad terapija yra socialinis mikrokosmas, reiškia, kad paciento santykių problemos pasireikš per terapinius santykius.

Vykstant terapijai, reikia viską atidžiai klausytis ir stebėti. Apie pacientą galima sužinoti iš jo veiksmų, iš jo reakcijų į tam tikras detales, dirgiklius. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip pacientas pasisveikina, atsisėda, dairosi ar ne, kaip užbaigia susitikimą ir į kitokius dalykus.

Autorius teigia, jog su pacientais reikia būti atviram tiek, kiek to nori pats pacientas ir papasakoja jam nutikusią situaciją. Prieš daug metų mirė jo motina ir atvykęs į susitikimą jis žinojo, jog jeigu to nepasakys, bus sunku šnekėti kitomis temomis. Jam pasakius ir atsakius į visus klausimus susijusius su motions mirtimi, jie galėjo toliau ramiai tęsti savo terapiją.

Atsiskleidimas terapijoje yra labai svarbus ir dėl to reikia paskatinti pacientą atsiverti, nes kai jis neatsiveria, tuomet negauna jokios naudos. Atsiskleidimą skatina jauki aplinka, fantazijų ir sapnų tyrinėjimas.

  • Microsoft Word 29 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3297 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jolanta
  • Knygų analizė: Yalom I. D. „Terapijos dovana“ Yalom I. D. „Gydymas Šopenhaueriu” Kübler-Ross E. „Apie mirtį ir mirimą“
    10 - 1 balsai (-ų)
Knygų analizė: Yalom I. D. „Terapijos dovana“ Yalom I. D. „Gydymas Šopenhaueriu” Kübler-Ross E. „Apie mirtį ir mirimą“. (2019 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/knygu-analize-yalom-i-d-terapijos-dovana-yalom-i-d-gydymas-sopenhaueriu-kbler-ross-e-apie-mirti-ir-mirima.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 11 d. 07:42
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo