Knygų bloko klijavimo mašinos transportavimo mechanizmo modernizavimas


Paveikslėlių ir lentelių sąrašas. Įvadas. Knygos gamyba. Brošiūravimo procesai. Besiūlis įrišimas. Suspaudimo ir bloko transportavimo paruošimui sistemos. Bloko ruošimo sekcija. Bloko klijavimas. Klijų tepimas besiūlio įrišimo mašinose. Klijai. Viršelio pritvirtinimas prie bloko. Besiūlio įrišimo problemos ir patvarumo prognozės. Eurotecnica 38040“ mašinos veikimo principas. Projekciniai skaičiavimai. Elektros variklio parinkimas. Krumpliuotos diržinės pavaros skaičiavimas. Reduktoriaus parinkimui reikalingi skaičiavimai. Guolių skaičiavimas. Ekonominiai skaičiavimai. Darbo sauga. Išvados. Literatūra. Priedai.

Knygos gamyba – ilgas ir kruopštus, ilgus metus tobulintas procesas. Knygos gamybos šuolis nuo linotipo rinkimo iki kompiuterio teikiamų tipografinių galimybių – preciziškai atliekamų iliustracijų, techniškai nepriekaištingo ir tikslaus spausdinimo proceso, šiandien leidžia pagaminti kokybiškas knygas. Nors mechanizmai labai patobulėjo, bet ir šiuo metu gaminant knygas vis tiek gaunama pakankamai daug broko.

Baigiamajame bakalauro darbe modernizuojama knygų bloko klijavimo mašinos Eurotecnica 38040, transportavimo mechanizmas. Grandininė pavara pakeičiama į krumpliuoto diržo pavarą, kuri neslysta, mažiau apkrauna velenus ir guolius. Modernizuojama todėl, kad mechanizmas yra 12-kos metų senumo, o per tiek laiko susidėvėjo grandinės grandys.

Brošiūravimo procesai tai baigiamieji knygos gamybos etapai. Spaudos mašina spausdina iš didelio formato popieriaus lapų - kiekviename jų telpa keliolika knygos puslapių. Juos reikia sulankstyti ir sudėlioti reikiama tvarka. Visa tai atliekama specialiomis lankstymo mašinomis, kurios atspausdintus lapus sulanksto sąsiuviniais. Sąsiuvinis — tai knygos dalis, kuri gaunama sulanksčius atspausdintą popieriaus lapą 1 - 4 kartus; pagal tai, į kiek dalių lankstomas lapas, gaunama nuo 4 iki 32 knygos puslapių. Vėliau sulankstytus sąsiuvinius reikia parinkti tokia tvarka, kokia jie turi būti knygoje. Tai padaroma su parinkimo mašinomis. Kad šie komplektuojami sąsiuviniai nesusimaišytų, spausdinant jie gali būti numeruojami, t. y. kiekvieno sąsiuvinio pirmajame puslapyje, apačioje, spausdinama signatūra (lot. signo — pažymiu) ir norma (lot. norma — matas). Signatūra žymi sąsiuvinio numerį, o norma identifikuoja spausdinamą knygą (nurodoma autoriaus pavardė arba antraštė ar knygos spausdinimo užsakymo numeris). Signatūra ir norma nėra būtinos, ir spaustuvininkai gali jų nenurodyti. Sulankstyti ir sukomplektuoti sąsiuviniai tvirtinami įvairiai. Jie gali būti susegami vielinėmis kabelėmis, klijuojami arba siuvami. Sutvirtinti vienu ar kitu būdu sąsiuviniai sudaro knygos bloką, kuris dar turi būti įdėtas į apdarą, vadinamą viršeliu. Ši operacija gali būti atliekama keliais būdais, numatytais knygos makete. Tai gali būti kietasis įrišimas arba minkštasis (besiūlis) įrišimas, kai knygos blokas įdedamas į popierinį viršelį ir specialiomis mašinomis apipjaustomas iš keturių pusių kartu su viršeliu. Šis nesudėtingas įrišimo būdas labai paplito XX a. spausdinant kišeninio formato knygas - daugiausia laikino naudojimo politinę, gamybinę literatūrą, vaikų knygas.

Besiūlis įrišimas, kai bloko nugarėle ištepama sintetiniais klijais ir klijuojama prie viršelio. Šis įrišimas nėra patvarus.

Čia aprašytus knygos brošiūravimo ir įrišimo būdus, naudojant specialias mašinas, paprastai taiko nedidelės spaustuvės. Didelėse spaustuvėse prie rotacinių spausdinimo mašinų yra primontuota speciali įranga, kuri gali viena eiga atlikti visas spausdinimo ir įrišimo operacijas ir iš transporterio pateikti visiškai baigtą gaminti knygą. Pirmoji tokia automatizuota rotacinė spausdinimo mašina su specialiu brošiūravimo ir įrišimo įrenginių buvo pagaminta JAV XX a. pirmoje pusėje, dabar tokios įvairių modifikacijų spausdinimo ir kartu įrišimo mašinos gaminamos ir naudojamos daugelyje šalių.

Besiūlio įrišimo mechanizmų gali būti labai daug. Klijavimo mašinos būna įvairių gamintojų, tačiau bendras darbo procesas yra toks pat, tik skiriasi tam tikromis technologinėmis detalėmis. Todėl atitinkamai mašinos būna didžiagabaritės ir mažagabaritės. Didesni mechanizmai naudojami didesnėse spaustuvėse, o mažesni – vidutinėse ir mažose. Šių mašinų pagrindinis skirtumas yra darbo našumas. Kuo didesnis mechanizmas – tuo jos našesnės.

Klijavimo mašina yra daugiausiai naudojama mažiems tiražams. Labiausiai pritaikyta mažose spaustuvėse, nes nereikalingos didelės patalpos. Tai kompaktiškas ir nesudėtingas įrenginys.

galimybė sujungti parinkimo ir pjovimo mašinas (tai labai dažnai ir yra taikoma). Tai pakelia gamybos našumą, nes procesas vyksta nenutrūkstamai, tuomet yra taupomas laikas bei sumažinamas darbuotojų skaičius;

Išlyginimo įrenginys: šis irenginys garantuoja, kad visi lankai bus išlyginti pagal nugarėlę tam, kad susiformuotų taisyklingas sąsiuvinių blokas;

Transportavimo sistema: blokas skirtas apdirbimui ir turi patikimai pernešti į kitus bloko apdirbimo įrenginius;

Bloko nugarėlės paruošimo įrenginys: lankų nugarėlės turi būti nufrezuotos. Potencialūs paviršiai yra paruošiami įrenginiais: iškirtimo, valymo ir popieriaus dulkių nusiurbimo adhezijai pagerinti;

Armavimo įrenginys: jis reikalingas geresniam bloko suklijavimui. Armavimo medžiaga padengia pateptą klijais bloko nugarėlės paviršių. Šis įrenginys daugelyje spaustuvių nenaudojamas. Naudojamas tuo atveju, kai reikalingas ypač tvirtas sutvirtinimas.

Viršelio padavimo ir bigavimo įrenginys: yra įvairių viršelio padavimo įrenginių. Jis parenkamas priklausomai nuo klijavimo mašinos modulio, mašinos sudėtingumo, spaustuvės poreikio ir t.t. O bigavimo procesas vyksta vienodai, naudojant rotacinius bukus peilius;

  • Inžinerija Bakalauro darbas
  • Microsoft Word 14603 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 37 puslapiai (6822 žodžiai)
  • Neringa
  • Knygų bloko klijavimo mašinos transportavimo mechanizmo modernizavimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Knygų bloko klijavimo mašinos transportavimo mechanizmo modernizavimas. (2015 m. Liepos 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/knygu-bloko-klijavimo-masinos-transportavimo-mechanizmo-modernizavimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 16:01
×