Ko kūriniui suteikia pasakojimas pirmuoju asmeniu


Ko kūriniui suteikia pasakojimas pirmuoju asmeniu.

Prieš pradė́damas rašyti kūrinį, autorius turi iš anksto apmąstyti keletą detalių. Pirmiausiai, jis turi pagalvoti apie kūrinio tematiką ir problemàs, kurios bus nagrinėjamos kūrinyje. Manau, kad išrinkti šiuos dalykùs yra gana paprasta, juk rašytojai dažniausiai kuria, kai jiems jau yra kuo pasidalinti su žmonėmis. Kitas dalykas, kuris turi būti ìšrinktas yra kūrinio žanras. Žanras priklauso nuo rašytojo stiliaus – vieni rašo šimtų puslapių romanùs smulkiai nagrinėdami kiekvieną veikėją, kiekvieną jo poelgį bei detalizuotai aprašydami veiksmo aplinką. Kiti rašytojai – visiškai priešingai – rašo trumpus trijų eilučių „haiku“ eilėraščius, atskleidžiančius įdomiùs filosofinius pamąstymus. Ne mažiau svarbu yra ir tai, kokiu asmeniu yra parašytas kūrinys. Dauguma kūrinių yra parašyti trečiuoju asmeniu, mažesnė kūrinių dalis – pirmuoju. Taip pat kartais rašytojai nutaria paįvairinti kūrinį, kombinuodami abu rašymo būdùs. Pirmuoju asmeniu dažniausiai rašomi mažos apimties kūriniai – apsakymai ir novelės. Daug rečiau pirmuoju asmeniu rašomi dideli romanai, tačiau tokių yra. Tam, kad išsiaiškintume, ko kūriniui suteikia pasakojimas pirmuoju asmeniu, siūlau panagrinėti konkrečius lietuvių rašytojų kūrinius. Skirkime dėmesį šių autorių kūrybai: Jono Biliūno, rašiusio novelès pirmuoju asmeniu, Balio Sruogos, parašiusio gana ilgą romaną pirmuoju asmeniu, ir Antano Škėmos, kuris viename romane suderino pasakojimą ir pirmuoju, ir trečiuoju asmeniu.

Kai istorija yra pasakojama pirmuoju asmeniu, skaitytojas jaučia draugišką artimumą su pasakotoju. Kūriniai, kuriuose pasakojama pirmuoju asmeniu, parašyti taip, kad skaitytojas palaikytų pasakotoją ir sutiktų su jo nuomonę.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1447 žodžiai)
  • Mokykla
  • Viktor
  • Ko kūriniui suteikia pasakojimas pirmuoju asmeniu
    10 - 3 balsai (-ų)
Ko kūriniui suteikia pasakojimas pirmuoju asmeniu. (2015 m. Birželio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/ko-kuriniui-suteikia-pasakojimas-pirmuoju-asmeniu.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 20:26
×