Kodėl demokratija Artimuosiuose Rytuose susiduria su įsitvirtinimo sunkumais?


Įvadas. Demokratinio valdymo tradicijų nebuvimas. Islamo politika. Religija. Sirijos pilietinis karas. Kitų šalių įtaka. Rusija. Jungtinės Amerikos Valstijos. Išvados. Literatūros sąrašas.


Terminas ,,demokratija'' paprastai apibrėžiamas kaip ,,bendruomenė, pilietinis kūnas: visų žmonių teisė spręsti bendras valstybės problemas''. Esminiai demokratijos komponentai- laisvi ir sąžiningi rinkimai, kurie suteikia galimybę žmonėms veiksmingai išrinkti tinkamiausius valstybei Tautos atstovus. Demokratija taip pat neįsivaizduojama be pilietinių, politinių ir socialinių teisių apsaugos. Kiekviename politiniame kontekste demokratinių ir nedemokratinių elementų mišinys skiriasi. Tačiau esminiai, pagrindiniai demokratijos principai- atsakomybė, tolerancija ir pagarba pagrindinėms laisvėms- yra visuotinai galiojantys, o ne kultūriškai specifiniai.

Nors demokratinių šalių pasaulio žemėlapyje vis daugėja, tačiau yra regionų, kuriuose demokratinis valdymas vis dar nepasiektas. Vienas tokių regionų- Artimieji Rytai. Tad kyla klausimas: kokios priežastys lemia, kad šiame Azijos žemyno dalyje negali įsitvirtinti demokratinės vertybės?

Šio darbo tikslas- suvokti dabartinę situaciją Artimųjų Rytų valstybėse bei nagrinėti priežastis, dėlkurių Artimuosiuose Rytai susiduria su demokratijos įsitvirtinimo sunkumais. Apžvelgdama tiek Lietuvos, tiek užsienio mokslininkų, žurnalistų ir politologų straipsnius bei knygas, pateiksiu realius argumentus iš šiuo metu vykstančio pilietinio karo vienoje iš Artimųjų Rytų valstybių- Sirijoje.

Sirija yra vienpartinė prezidentinė-parlamentinė respublika su neišvystitomis demokratinėmis institucijomis, linkusi į paveldimą monarchiją. Jai būdinga centralizuota, hierarchinė sistema, kurios valdžia yra prezidento ir ,,Baath''partijos rankose. Nuo septinto dešimtmečio vidurio ši partija pasižymi stipria šalies politinio gyvenimo kontrole.Visa šalies valdžia buvo sutelkta prezidento Hafezo Asado rankose. 2000 metais Sirijos prezidento postą iš velionio tėvo perėmė Bašaras al-Asadas. Bašaras al-Asadas mėgino įvesti švelnesnę santvarką ir pradėti ekonomines reformas, tačiau jam trukdė ,,Baath'' partija, kuri išlaikė tvirtas pozicijas. 1930 m. sudarytoje Sirijos Konstitucijoje šalis apibūdinama kaip demokratinė, pasaulietinė valstybė, tačiau joje numatyta, jog prezidentas privalo būti musulmonas. Tai reiškia, jog pagal Konstituciją, aukščiausioji valdžia priklauso parlamentui, o vykdomąją valdžią sudaro Ministrų Taryba (Vyriausybė). Tačiau iš tikrųjų nuo 1970 m. didžiausią valdžią turi prezidentas ir alavitų (Alawi) religinės bendruomenės, kuriai priklauso al-Asado šeima, kontroliuojamų žvalgybos tarnybų bei kariuomenės dalinių vyresnieji nariai.

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1867 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovile
  • Kodėl demokratija Artimuosiuose Rytuose susiduria su įsitvirtinimo sunkumais?
    10 - 1 balsai (-ų)
Kodėl demokratija Artimuosiuose Rytuose susiduria su įsitvirtinimo sunkumais? . (2017 m. Kovo 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/kodel-demokratija-artimuosiuose-rytuose-susiduria-su-isitvirtinimo-sunkumais.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 22:05
×