Kodėl, pasak Sokrato, dora yra visuotinis gėris?


Kalbos tema Kodėl, pasak Sokrato, dora yra visuotinis gėris? M. K. Sarbievijus, Šatrijos Ragana, J. Bilūnas.


Įvairiais istoriniais laikotarpiais dora buvo apibrėžiama skirtingai. Antikoje dora grindžiama laisvu individo apsisprendimu, pabrėžiant, kad Homo sapiens nuo gyvūnų skiria protas. Anot Senekos, tikrasis gėris yra tas, kurį duoda protas, todėl buvo akcentuojamos tokios dorybės kaip išmintis, pareiga, saikas, ištikimybė, atsakomybė, tiesa, laisvė ir gėris.. Aukščiausias gėris- Dievas. Priklausomai nuo to, kaip individas suvokia Dievą, taip suvokia ir gėrį. Krikščioniška dorovė remiasi artimo meilės principais. Tokių kūrėjų, kaip M.K. Sarbievijaus, J. Biliūno ir Šatrijos Raganos, kūryboje doros tema itin ryški. Tad remdamasi šių rašytojų kūriniais ir bandysiu dorą susieti su išmintimi, atlaida, gailestingumu, nuolankumu bei valia, kuklumu, pasiaukojimui. Išvardytų rašytojų kūrinių pagrindinė mintis yra susijusi su dora, kaip visuotiniu gėriu. Jos įrodo, kad dorovė, sudaro gėrio pagrindą.

Visų pirma, M.K. Sarbievijaus odėse „Janui Libinijui“,Telefui Likui”, ,,Krispui Levinijui” doras žmogus yra vaizduojamas kaip kuklus, ištvermingas ir dievobaimingas „Kristaus karys“, nesivaikantis laikinos šlovės. M.K Sarbievijus, „krikščioniškasis Horacijus“, – XVII a. pirmosios pusės iškiliausias Lietuvos Baroko epochos atstovas, kuris, vadovaudamasis stoikų filosofija, vienas pirmųjų Lietuvos literatūroje prabilo apie doro žmogaus svarbą. Sarbievijus savo ketvirtoje odėje „Janui Libinijui“, kurioje teisina savo vienišumą, moko nesimėgauti šlove: „Dorybė vengia, net jei verta yra,/Šlovingo garso.“, nes ji yra laikina, kadangi žmogus yra neamžinas, savo gyvenimo nevaldo, o kiekvienas ko tikrai sulaukia yra mirtis: „Urna – visų dalykų matas“. Pastebima, kad doras žmogus yra kuklus, nesivaikantis šlovės, nes toks pasitenkinimas yra gana trumpalaikis ir neretai veda į atvirkštinį rezultatą.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1433 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Jan
  • Kodėl, pasak Sokrato, dora yra visuotinis gėris?
    10 - 3 balsai (-ų)
Kodėl, pasak Sokrato, dora yra visuotinis gėris?. (2019 m. Birželio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/kodel-pasak-sokrato-dora-yra-visuotinis-geris.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 18 d. 03:35
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema