Kodėl vienos šalys turtingesnės už kitas?


Kodėl vienos šalys turtingos , o kitos – ne ? 1 dalis. Išoriniai veiksniai. Dalis - Antra teorija.

Tačiau yra kita teorija bei nuomonė, kuri, manau, visiems priimtinesnė ir labiau suprantama, joje daugiau mokslinio paaiškinimo, kas lemia šalies gerovę ir jos ekonominę būklė. Manau, jog vienas svarbiausių šalies ekonominio pajėgumo požymių – jos ekonominės raidos lygis. Dažnai pagal ekonominius rodiklius sprendžiama apie valstybių ūkio plėtrą, jo reikšmę pasaulio ekonomikai ar net apie valstybių gyvenimo lygį. Šalių ekonomikos apimtį nusako bendrasis vidaus produktas - BVP. Tai visų paslaugų ir gatavų prekių, kurias šalis pagamina per konkretų laikotarpį (paprastai – per metus) savo teritorijoje, piniginė vertė. Skaičiuojant šį rodiklį, neatsižvelgiama į tai, kas gamino produktą ir kam atitenka pajamos jį realizavus. Svarbu, kad produktas būtų pagamintas šalies teritorijoje.

Vis dažniau valstybės lyginamos atsižvelgiant į BVP/1 gyv., perskaičiuotą JAV doleriais pagal perkamosios galios paritetą (PGP). Tokiu metodu gautas rodiklis geriau parodo realios ekonomikos (įskaitant ir nelegalią) apimtį. Tam parenkama keli šimtai prekių ir paslaugų. Apskaičiavus realią ekonomikos apimtį, galima tiksliau sugretinti skirtingo ekonominės raidos lygio valstybes. Ekonomiškai stiprių valstybių paritetu perskaičiuoti rodikliai dažniausiai būna panašūs ar kiek žemesni, atsiliekančių – gerokai didesni.

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 59 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1069 žodžiai)
  • Aušrinė
  • Kodėl vienos šalys turtingesnės už kitas?
    10 - 5 balsai (-ų)
Kodėl vienos šalys turtingesnės už kitas?. (2015 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/kodel-vienos-salys-turtingesnes-uz-kitas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 10:24
×