Kodėl žmonės domisi filosofija?


Kodėl žmonės domisi. K Jaspersas teigia. Kaip į šiuos klausimus reaguoja suaugusieji. Suaugęs žmogus bene labiausiai siekia aiškumo ir tvirtumo. Kas yra tas. Nuostaba yra individo atsivėrimas tikrovei. Kitas filosofijos šaltinis – radikalus kritiškumas. Žmogaus protas ir patirtis gali būti klaidinga. Kas būdinga filosofijai kurios šaltinis yra radikalus kritiškumas (abejonė). Filosofija, kilusi iš radikalaus kritiškumo pirmiausia nagrinėja žmogaus proto. Kas šiandien žmogų priverčia kreiptis į filosofiją. Prancūzų filosofijas A. Kitas žymus XX. Tiek absurdo patirtis, tiek egzistencinis nerimas. Ji nagrinėja ne kokius abstrakčius teorinius mokslinius klausimus. Reikia pripažinti, kad egzistencinis netikrumas yra ne tik vienas pagrindiniu dabarties filosofijos šaltiniu. Filosofija kyla iš.

Kodėl žmonės domisi filosofija, gilinasi į filosofines problemas, dažniau ar rečiau filosofuoja?Filsofijos savarankiškas darbas.

K.Jaspersas teigia, kad labiausiai linkę filosofuoti dvi žmonių kategorijos: vaikai ir psichiniai ligoniai. Vaikai smalsūs, užduoda daugybę klausimų: kas, kodėl, kaip ir t.t. Tačiau, kaip pastebi K.Jaspersas, kai kurie “vaikiški” klausimai yra tokie, kad sukelia suaugusiems nemažas problemas. Štai keletas “vaikiškų” klausimų pavyzdžių: Vaikui aiškinama, kad iš pradžių Dievas sukūrė Žemę ir Visatą. Tačiau vaikui toks aiškinimas neatrodo pakankamas ir jis klausia: o kas buvo iki pradžios (iki Dievo)? Vaikas eidamas į svečius kopia laiptais ir pajunta, kad viskas keičiasi, išnyksta, tarsi nebūtų buvę. Vaikas su nuostaba klausia: ar yra pasaulyje kas nesikeičia ir neišnyksta?

Kas yra tas “vaiko natūralumą”, kaip jį galima apibūdinti? Filosofai šią “vaikišką būseną”, t.y. sugebėjimą paklausti esminių dalykų vadina nuostaba. Būtent nuostaba ir yra vienas svarbiausių filosofijos šaltinių, priverčianti žmogų atsiverti pasauliui, priverčianti mąstyti apie būtį ir mus pačius. Tačiau nuostabos nereikėtų painioti su smalsumu. Smalsumas tik iš pirmo žvilgsnio panašus į nuostabą.

Kitas filosofijos šaltinis – radikalus kritiškumas. Radikalus kritiškumas - tai, visų pirma, tam tikras žmogaus santykis su pasauliu. Anot lietuvių filosofo A.Maceinos, kritiškas (abejojantis) žmogus linkęs nepasitikėti tuo, kas paviršiuje, kas lengviausia pasiekiama, o stengiasi žvelgti gyliau, ieško to kas paslėpta po tariamybės uždanga.

  • MS PowerPoint 48 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (996 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ieva
  • Kodėl žmonės domisi filosofija?
    10 - 10 balsai (-ų)
Kodėl žmonės domisi filosofija?. (2015 m. Spalio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/kodel-zmones-domisi-filosofija.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 22:22
×