Kojų protezų tipai


Įvadas. Teorinė dalis. Kojų protezų tipai. Patentų analizė. JAV patentas „Kojos protezas“ US 2004/0193286 A. JAV patentas „Kojos protezas su dirbtiniu kelio sąnariu ir įrengtu valdymo bloku“ US 6423098 B. JAV patentas „Pėdos ir kojos protezas“ 5,593. JAV patentas „Kojos ekzoprotezas skirtas šlaunies bigės adaptacijai“ US 6,425,925 B. JAV patentas „Kojos protezas“ 4,883. Išvados. Literatūros sąrašas.

Apatinės galūnės protezavimo tikslas – atramos ir judėjimo funkcijų atstatymas. Protezai gaminami individualiai bei jo parametrai kokybiškai ir kiekibiškai priklauso nuo geometrinių ir biomechaninių žmogaus charakteristikų.

Vertinant pagal biomechaniką, nėra dviejų visiškai vienodų žmonių, kaip ir nėra dviejų visiškai vienodų vieno žmogaus žingsnių. Tačiau egzistuoja bendri dėsningumai, kurie leidžia atskirti judamojo atraminio aparato normą nuo patologijos.

Galūnės dalies amputavimas arba paralyžius keičia kūno masių centrą. Šis pokytis tuo reikšmingesnis, kuo aukščiau amputuota galūnė. Pvz., esant pusei blauzdos, bendras masių centras pasislenka sveikos apatinės galūnės kryptimi ir į viršų.

Nustatant amputavimo lygį reikia lyginti bigės ilgį su atitinkamos galūnės segmentu arba su antropometrine norma (jei amputuotos abi galūnės), kuri nustato ryšį tarp žmogaus kūno segmentų linijinių dydžių ir jo ūgio.

Sąlygiškai nustatyta tokia apatinių galūnių amputavimo lygių klasifikacija:

Ilga blauzdos bigė (ilgesnė kaip 2/3 likusios blauzdos);

Trumpa blauzdos bigė (trumpesnė kaip 1/3 likusios blauzdos ilgio);

Ilga šlaunies bigė (ilgesnė kaip 2/3 likusios šlaunies);

Šlaunies bigė (2/3 likusios šlaunies ilgio);

Šlaunies bigė (pusė likusios šlaunies ilgio);

Šlaunies bigė (1/3 likusios šlaunies ilgio);

Trumpa šlaunies bigė (trumpesnė kaip 1/3 likusios šlaunies ilgio);

Apatinės galūnės dalies amputavimas keičia energetinių sąnaudų pasiskirstymą. Likusios galūnės ir bigės raumenys dirba labai intensyviai (perkrovos). Tai turi įtaką visam žmogaus organizmui. Todėl laikoma, kad neįgalusis, nešiojantis protezą, prilyginamas dirbančiam ypač sunkų fizinį darbą žmogui (Šešok, 2005).

Piminiai – nešiojami nuo 3 mėnesių iki 1 metų. Jie naudojami, kad žmogus priprastų vaikščioti su protezu ir kad susiformuotų bigė. Pirminis protezas visiškai suformuoja bigę, pripratina audinius prie papildomų apkrovų. Nešiojant pirminį protezą bigė plonėja, todėl ant bigės maunamos papildomos kojinės. Jos reikalingos tam, kad bigė proteze būtų normaliai apsiausta ir nesmuktų nuo atramos taškų. Pirminio protezo ėmiklis padaromas iš aukštatemperatūrio plastiko, nes taip greičiau galima jį pagaminti (pagaminamas per savaitę). Pirminis protezas padaromas be kosmetikos, nes tada matosi ašių padėtis ir ją galima koreguoti.

Individualios detalės – gaminamos individualiai kiekvienam konkrečiam ligoniui matuojant arba pagal gipso atspaudą. Protezuojant individualiai gaminami ėmikliai, tvirtinimo priemonės, kosmetinės priemonės.

Trumpas, pacientas gali eiti ne daugiau kaip 50 m lygiu paviršiumi be pagalbinių priemonių arba su jomis (vaikštynės, ramentai, lazdelės)

Pacientas gali eiti 50 m ir daugiau žemės paviršiumi geromis oro sąlygomis su pagalbinėmis priemonėmis (ramentai, lazdelės)

Paciento mobilumo laipsnis nustatomas nešiojant pirminį protezą. Pagal nustatytą mobilumą parenkamos nuolatinio protezo dalys: pėda, kelio lanksto tipas (Šešok, 2012).

Visi kojų protezai skirstomi į aukščiau ir žemiau kelio lygio arba 3 pagrindines grupes:

Vienaašiai. Tokie protezai yra su kulkšnies sąnariu, kuris leidžia judinti koją aukštyn ir žemyn. Jie yra stabilūs ir naudojami kasdieniam vaikščiojimui pastoviu tempu.

Daugiaašiai. Gali judėti aukštyn ir žemyn, bei į šonus. Jie yra stabilesni netolygiuose paviršiuose ir gali sugerti smūgius ėjimo metu palyginus su vienaašiais. Tinka žmonės, kurie nori eiti skirtingais greičiais.

Dinaminio atsako arba energiją kaupiantys. Juose yra spyruoklės mechanizmas, kuris gali kaupti ir grąžinti kažkiek energijos, generuojamos ėjimo arba bėgimo metu. Jie duoda naudotojui atsistumimo nuo paviršiaus jausmą, didesnę judesių amplitudę ir ėjimo stilių įvairovę.

  • Mechanika Referatas
  • Microsoft Word 1001 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3260 žodžiai)
  • Universitetas
  • Jevgenijus
  • Kojų protezų tipai
    10 - 5 balsai (-ų)
Kojų protezų tipai. (2015 m. Spalio 31 d.). https://www.mokslobaze.lt/koju-protezu-tipai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:54
×