Kokios gyvenimo tiesos atskleidžiamos katastrofų laikotarpio lietuvių literatūroje?


Kokios gyvenimo tiesos atskleidžiamos katastrofų laikotarpio lietuvių literatūroje?.


Antrojo pasaulinio karo ir totalitarinės Vokietijos okupacijos metai Lietuvos poetams ir rašytojams buvo itin sunkūs, tačiau tai buvo įkvėpimo šaltinis kūrybai. To meto rašytojų Balio Sruogos, Vytauto Mačernio ir Salomėjos Nėries kūrybos temos buvo be galo glaudžiai siejamos su žmogiškumo iššsaugojimu, tėvyne, jos ilgesiu, namais. Pagrindinės to laikotarpio gyvenimo tiesos atrandamos lietuvių rašytojų kūriniuose. Sovietinės okupacijos metais gimtinė ir jos gamta tarsi gydė sužeistą poeto sielą, o nacistinės Vokietijos okupacijos metais rašytojas B. Sruoga siekdamas išsaugoti humaniškumą, žiaurius įvykius ir nužmogėjimą vaizdavo pasitelkęs ironiją. Trys ryškūs katastrofų laikotarpio rašytojai, nors kūrė panašiu metu, tačiau skirtingomis sąlygomis. Mačernis kūrė Lietuvoje, Nėris bėgo į Rusiją "Stalino saulės parvežti", o Sruoga buvo įkalintas Vokietjos koncentracijos stovykloje, bet visų jų kūryboje atsispindi žmogaus, patekusio į tragišką situaciją išgyvenimai ir jausmai, taip pat matoma daug istorinio konteksto.

Pirmoji tiesa yra, jog žmogus patekęs į ribinę situaciją ir apsuptas tragiškų aplinkybių ima save analizuoti, suvokti padarytas klaidas ir atgailauti. Būtent šie aspektai yra be galo ryškūs neoromantikės lyrikės Salomėjos Nėries eilėraščiuose. Jos rinkinys "Prie didelio kelio" yra bene svarbiausias karo laikotarpio tekstas.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (1168 žodžiai)
  • Mokykla
  • Ana
  • Kokios gyvenimo tiesos atskleidžiamos katastrofų laikotarpio lietuvių literatūroje?
    10 - 4 balsai (-ų)
Kokios gyvenimo tiesos atskleidžiamos katastrofų laikotarpio lietuvių literatūroje?. (2016 m. Gegužės 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/kokios-gyvenimo-tiesos-atskleidziamos-katastrofu-laikotarpio-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 23:04
×