Koks riteris vaizduojamas viduramžių literatūroje?


Koks riteris vaizduojamas viduramžių literatūroje. Rolando giesmė. Kalbėjimo planas. Naudota literatūra.


Pirmieji romanai atsirado apie XII amžiaus vidurį anglų - normandų kultūrinėje aplinkoje. Riterių romano raidai didelę reikšmę turėjo trys literatūriniai - istoriniai šaltiniai: antika, keltų folkloras ir Rytų pasaulis. Pirmieji romanai paremti sakmėmis apie Aleksandrą Makedonietį, Homero kūrybą. Dar didesnį poveikį riterių romanui darė keltų folkloras, ypač pasakojimai apie karalių Artūrą.

XII amžius - tai feodalų tarpusavio karų ir anarchijos laikotarpis. Karų ir feodalų savivaliavimo laikotarpiu susikuria feodalinė klasinė savimonė, susiformuoja riterių luomas ir riterio – kario ir vasalo – moralinis kodeksas. Riteriai plačiąja prasme – tai feodalai kariai, kurių pagrindinis užsiėmimas - karas: tarpusavio kivirčų sprendimas, valstiečių ir miestiečių sukilimų malšinimas, karinės ekspedicijos į kitus kraštus. Riterio vardas tada nebuvo paveldimas, tik įgyjamas. Riterių sūnūs nuo septynerių metų buvo auklėjami senjoro dvare: mokomi jodinėti, valdyti ietį ir kalaviją, šaudyti iš lanko. Sulaukę dvidešimt vienerių, jaunuoliai būdavo įšventinami į riterius. Riteriu galėjo tapti tik krikščionis, o kryžiaus žygių laikotarpiu radosi tikra Kristaus kariuomenė - riterių vienuolių ordinai. Bažnyčia daug prisidėjo ir prie riterystės idealų formavimo.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (810 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Idena
  • Koks riteris vaizduojamas viduramžių literatūroje?
    10 - 3 balsai (-ų)
Koks riteris vaizduojamas viduramžių literatūroje?. (2019 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/koks-riteris-vaizduojamas-viduramziu-literaturoje.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 24 d. 19:26
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo