Koks tėvo paveikslas atskleidžiamas XIX-XX amžiaus lietuvių literatūroje


Koks tėvo paveikslas atskleidžiamas XIX XX amžiaus lietuvių literatūroje.


Jonas Biliūnas XIX amžiaus pabaigos, XX amžiaus pradžios psichologinio realizmo atstovas novelėje „Ubagas“ vaizdavo vienišą, pažeidžiamą bei vienintelio sūnaus išduotą tėvą. Novelės pasakotojas grįžęs į brolio namus, sutinka žilą senelį, kurį kadaise gerai pažinojo. Jis pasirodė esąs buvęs ūkininkas, bitininkas, turtingas žmogus Petras Sabaliūnas. Pasakotojas staiga nusikelia į praeitį ir prisimena, kaip Petras Sabaliūnas gyveno, koks nuostabus jis buvo tėvas ir kaip stipriai mylėjo kitus vaikus, kaip vaišindavo juos medaus koriais. Tačiau dabar Sabaliūnas tėra senas, niekam nereikalingas žmogus, kuris vienintelio sūnaus buvo išvarytas iš savo paties namų. Už šią savo dalią jis nekaltina savo sūnaus, o gailisi jo. Sabaliūnas nerimauja, jog ir jo sūnaus vaikai nepasielgtų su juo taip pat. Novelėjė Petras Sabaliūnas yra vaizduojamas kaip pažeidžiamas, vienišas, tačiau labai geras, padorus, stiprus ir nuoširdus tėvas.

Jurgis Savickis XX amžiaus pirmosios pusės lietuvių prozos novatorius, ekspresionistas novelėje „Kova“ vaizdavo darnios šeimos trokštantį vaiką. Kūrinio pavadinimas „Kova“ atitinka kūrinio temą. Vaikas kovoja už šeimą, geresnį savo gyvenimą. Jis svajoja apie normalią šeimą kaip kitų. Novelėje pasakojama apie skaudžią vaiko kasdienybę. Jis dar mažas, bet jau įžvelgia tėvo ydas: „Bet tėvas girtuoklis!“ Dar labiau sumenkinamas tėvas, kai jį pavadina ne šiaip girtuokliu, o papraščiausiu girtuoklėliu. Jis silpnavalis, kuris negali net „bobos atsikratyti“. Priežastis įvardinama gana žiauri bet tiesmukiška: „Dėl to, jog durnas!“ Vaikas suvokė visą padėtį, bet vis tiek kovojo už savo įsitikinimus, vertybes. Nepaisant visų tėvo blogybių, vaikas įžvelgė ir gerąsias savybes. Jis žavėdavosi, kuomet grįžęs namo, pabaigęs dienos darbus tėvas „uždainuodavo kokią švelnesne meliodiją.“ Berniukui atrodė tai viena gerųjų tėvo savybių. Novelėje „Kova“ vaikas nekaltina savo gimdytojų dėl savo likimo, bet beviltiškai mėgina juos gelbėti iš blogio gniaužtų. Nepaisant visų aplinkybių, vaikas visada laukia tėvų sugrįžtant, nes darni šeima – jo didžiausia svajonė.

  • Lietuvių kalba Kalbėjimo potemės 2018
  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1581 žodžiai)
  • Mokykla
  • Martynas
  • Koks tėvo paveikslas atskleidžiamas XIX-XX amžiaus lietuvių literatūroje
    10 - 5 balsai (-ų)
Koks tėvo paveikslas atskleidžiamas XIX-XX amžiaus lietuvių literatūroje. (2016 m. Balandžio 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/koks-tevo-paveikslas-atskleidziamas-xix-xx-amziaus-lietuviu-literaturoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 11:01
×