Koks žmogaus teisių ir pareigų santykis


Kas tai yra teisė. Teisių ir pareigų priklausomybė. Smurtas šeimoje. Elkimės teisingai. Lietuva ir ES.

Konstitucinės teisės tradicija Lietuvoje galėtų būti skaičiuojama ne dešimtimis metų, bet šimtmečiais. Jau XVI a. pradžioje kai kurios konstitucinės teisės nuostatos buvo kodifikuotos. Lietuvos statutai (1529, 1566, 1588 m. ) – žymus ne tik Lietuvos, bet ir Europos teisės šaltinis.

Socialinės ekonominės ir kultūrinės teisės leidžia mums naudotis valstybės ir visuomenės sukurta gerove. Mes turime teisę į darbą, t.y. galime laisvai ieškoti darbo, pasirinkti profesiją, neturime būti večiami prievarta ar nemokamai, turėti saugias ir sveikas darbo sąlygas, streikuoti. Teisė į socalinį aprūpinimą ir į sveikatos apsaugą laiduoja mums pašalpų, pensijų, kompensacijų gavimą, lengvatų tam tikrais atvejais turėjimą, valstybės teikiamą pagalbą, įsigyjant būstą, galimybę nemokamai gydytis valstybinėse medicinos įstaigose, socialinės pašalpos nedarbo atveju gavimą, poilsį, laisvalaikį ir kasmetines mokamas atostogas. Svarbiausia ir aktualiausia kultūrinė teisė – teisė į švietimą i rmokslą. Konstitucija sako, kad vaikai iki 16 metų privalo mokytis. Taigi teisė į švietimą yra glaudžiai susijusi su pareiga mokytis. Mokslas valstybinėse mokyklose yra nemokamas, o kiekvienas asmuo, turintis pakankamai sugebėjimų, gali tęsti studijas aukštosiose mokyklose. Valstybinės mokyklos moksleivis gali naudotis ir kitomis tisiogiai Konstitucijoje nenurodytomis teisėmis: teisė į nemokamą išsilavinimo įgijimą; teisė jaustis mokykloje saugiai; teisė į kompetentingus mokytojus bei į aukštos kokybės lavinimą; teisė į vadovėlius bei kitokias mokymo priemones, o taip pat teisė į popamokinę veiklą; teisė atsinešti į mokyklą asmeninio naudojimo daiktus; teisė į švarią mokyklos aplinką; teisė į norimą aprangą: teisė į privatumą; teisė pareikšti savo mintis.

  • Lietuvių kalba Esė
  • Microsoft Word 14 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1377 žodžiai)
  • Iveta
  • Koks žmogaus teisių ir pareigų santykis
    10 - 4 balsai (-ų)
Koks žmogaus teisių ir pareigų santykis. (2015 m. Rugsėjo 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/koks-zmogaus-teisiu-ir-pareigu-santykis.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 08:57
×