Kokybiniai ir kiekybiniai tyrimo metodai


Įvadas. Kokybiniai ir kiekybiniai duomenys. Kokybinių tyrimų klasifikavimas. Kokybiniai tyrimai. Netiesioginiai. Giluminiai interviu. Situacijų analizė. Kiekybinio sociologinio tyrimo temos, problemos ir tikslo nusistatymai. Tyrimo objekto pasirinkimas. Kiekybinio tyrimo metodas – apklausa. Anketinė apklausa. Kiekybinės duomenų analizė ir jos metodų charakteristika.


1) Kada diskutuojama jautriomis, neviešomis temomis.

Kiekvienas mokslinis tyrimas turi išankstinius planus. Norint pradėti kiekybinį tyrimą, reikia pasirinkti aktualią temą, kurią būtų įdomu bei naudinga nagrinėti, nors dažnai yra sakoma, kad neaktualių temų tyrėjui nebūna, tačiau mokslininkai pataria žvelgti į temos pasirinkimą itin atsakingai, nes ji nulems tolimesnę tyrimo eigą. Yra sakoma, kad temos pasirinkimas yra jau pusę darbo. Pasirenkant temą, reikia atkreipti dėmesį į rekomendacijas, kad tema turi būti aktuali, dominanti patį tyrėją, gerai ir teisingai suformuluota, susijusi su mokslo krypties teorija ir praktika bei žinoma, reikia būtinai atsižvelgti į temos realizavimo galimybes.

Tema gali būti nustatyta paties mokslininko, bet tai gali būti ir tyrimo užsakymas, paskui reikia nusistatyti ir probleminius klausimus, kurie padėtų nagrinėti būsimo tyrimo temą. Jeigu tyrimą vykdo pats tyrėjas, jis pats ir pasirenka tiriamąjį dalyką ar objektą, o jeigu tyrimas turi užsakovą, tai pastarasis turi oficialiame dokumente nurodyti galimą skirti tyrimui pinigų sumą ir tyrimo atlikimo laiką. Tai užtikrintų kitų tyrimų etapų vykdymą ir apsaugotų tyrėją nuo galimų nesusipratimų.

Suformulavus tyrimo temą, reikia susiformuluoti problemą, nes ji turi atspindėti dar niekieno neišspręsta uždavinį, iškilusį žmogaus veikloje, kuriam reikalingas praktinis arba teorinis sprendimas. Suradus dar neišspręstą problemą, galima imtis būsimo tyrimo tikslo ir uždavinių formulavimo.

Lietuvos mokslininkai taip nusako tyrimo tikslus: tikslas yra norimas pasiekti rezultatas, numatytas sąmonėje, kuriam pasiekti skiriami loginiai veiksmai. Gali būti keliami teoriniai ir praktiniai, arba tik praktiniai tikslai. Tyrimo tikslo numatymas leidžia užtikrinti tyrimo nuoseklumą, nukreipia tyrimą reikiama linkme.

Tyrimo tikslas yra dažniausiai vienas, ir kartais sutampa su temos pavadinimu, bet atspindi tiriamąjį objektą ir nurodo bendrą tyrimo kryptį.

Pasirinkus tyrimo temą bei nusistačius tikslus bei problemas, reikia pasirinkti konkretų tyrimo objektą. Tai gali būti socialinis procesas, visuomeniniai santykiai, kuriuose slepiasi tam tikros problemos, prieštaravimai. Kitaip tariant, objektu gali būti visa tai, kas akivaizdžiai arba neakivaizdžiai perteikia prieštaravimą ir sukelia probleminę situaciją.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 37 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2074 žodžiai)
  • Universitetas
  • Domantas
  • Kokybiniai ir kiekybiniai tyrimo metodai
    10 - 10 balsai (-ų)
Kokybiniai ir kiekybiniai tyrimo metodai. (2016 m. Balandžio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/kokybiniai-ir-kiekybiniai-tyrimo-metodai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 22 d. 18:07
×