Kokybinis tyrimas - Homoseksualų gyvenimo kokybė prieš ir po prisipažinimo artimiesiems


Įvadas. Homoseksualumas Lietuvos visuomenėje. Tyrimo metodika. Kategorizavimas. Slėpimas, kad esi homoseksualas, apsunkina gyvenimą. Tėvų ir/ar giminės sužinojimas, kad jų sūnus ar artimas žmogus yra homoseksualas, paskatina juos nutraukti ryšį su juo. Gero gyvenimo samprata po prisipažinimo tėvams kiek susiaurėja, nėra darnos šeimoje – nėra gero gyvenimo. Išvados. Literatūra. Priedai. Transkribavimas. Parafrazavimas.


Homoseksualumas – lytinis potraukis tos pačios lyties asmenims. „Gėjais“ dažnai vadinami homoseksualios orientacijos vyrai, „lesbietėmis“ – homoseksualios orientacijos moterys. Homoseksualumas kaip reiškinys buvo žinomas jau senų senovėje. Aišku, šio reiškinio pavadinimai keitėsi, kaip ir požiūris į jį. Kažkada už homoseksualius santykius buvo žiauriai baudžiama. Dabar laikai pasikeitė. Po 1973 metų Jungtinėse Amerikos Valstijose pasikeitė psichologų, gydytojų praktikų ir mokslininkų pagrindinė pozicija, ir dabar, remiantis tyrimų duomenimis, laikoma, kad homoseksualumas yra normali žmonių seksualinė išraiška. Net psichiatrai išbraukė homoseksualumą iš psichinių ligų sąrašo. Patvirtindami, kad tai ne liga (Herek, Garnets, 2007).

Lietuvoje homoseksualūs asmenys yra teoriškai apsaugoti nuo diskriminacijos ir nelygybės – įstatymai numato lygias homoseksualių asmenų galimybes darbo, mokymosi, tobulėjimo ir kitose srityse bei tolerancijos ir efektyvios pagalbos, iš pagalbą teikiančių specialistų, lygiavertį gavimą (Kvietkauskaitė, 2010), tačiau tokios pagalbos gavimas neužtikrina visiškos apsaugos nuo diskriminacijos ir nelygybės atvejų, o pastarieji veiksniai kenkia homoseksualų gyvenimo kokybei.

Problema – Visuomenė dažniausiai neigiamai reaguoja į kitokios seksualinės orientacijos žmones, jie nėra toleruojami, dėl to blogėja jų gyvenimo kokybė. Kyla klausimas, koks yra homoseksualų gyvenimo kokybės pokytis prieš prisipažįstant artimiesiems dėl savo seksualinės orienacijos ir po prisipažinimo artimiesiems.

Tikslas – išsiaiškinti homoseksualių asmenų gyvenimo kokybę prieš prisipažįstant artimiesiems dėl savo seksualinės orienacijos ir jų gyvenimo kokybės pokytį po prisipažinimo artimiesiems.

Atlikti kokybinį tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti homoseksualių asmenų gyvenimo kokybės suvokimą prieš prisipažįstant artimiesiems dėl savo seksualinės orienacijos ir jų gyvenimo kokybės pokytį po prisipažinimo artimiesiems.

Išanalizuoti interviu metu gautą informaciją.

Pateikti literatūros analizės bei atlikto kokybinio tyrimo metu gautas išvadas.

Šiais laikais seksualumas apima įvairius fizinius ir emocinius aspektus, reiškiasi fizinio pasitenkinimo siekiu, sukuriant ypač artimą ryšį. Seksualumas dažnai įvardijamas, kaip meilės, simpatijos, dėmesio tam tikromis formomis siekis – sąmoningai pasirenkama tam tikra apranga, elgsena, šukuosena, bendravimo būdas.

Taigi, analizuojant mokslinę literatūrą, išaiškėjo, kad Lietuvos visuomenė dar nėra pakankamai paruošta ir šiai valstybei dar reikia „suviršinti“ daug informacijos homoseksualumo tema. Būtent dėl žinių stokos, Lietuvos visuomenė netoleruoja arba nepakankamai toleruoja kitokios orientacijos asmenis bei diskriminuoja juos, taip skatindami jų gyvenimo kokybės blogėjimą.

Tyrimo objektas - homoseksualių asmenų gyvenimo kokybė prieš prisipažįstant artimiesiems dėl savo seksualinės orienacijos ir jų gyvenimo kokybės pokytis po prisipažinimo artimiesiems.

Tyrimo tikslas – išsiaiškinti homoseksualių asmenų gyvenimo kokybę prieš prisipažįstant artimiesiems dėl savo seksualinės orienacijos ir jų gyvenimo kokybės pokytį po prisipažinimo artimiesiems.

Tyrimo metodas – interviu. Šio metodo pagalba, galima gauti platesnius respondentų atskymus į intervuotoją dominančius klausimus.

Tiriamųjų atranka – tyriamieji buvo išsirinkti prieš pradedant tyrimą ir pasirinktų tyriamųjų suteikta informacija buvo tiriama. Tyrimui atlikti buvo vykdoma tikslinė atranka. Tokį atrankos būdą lėmė galimybė pasirinkti tipinius subjektus, kurie buvo atrenkami remiantis tyrimo tikslu.Generalinę aibę sudarė trys homoseksualūs vyrai. Vardai pakeisti.

Tyrimo eiga ir organizavimas – atliekant interviu, buvo susisiekta su atrinktais ir bendrauti sutikusiais respondentais. Su kiekvienu iš jų susitikome atskirai, skirtingose vietose ir skirtingu laiku. Tyrimas vyko 2 savaites.

Apie vaikino orientaciją žino tėvas, mama ir geriausias draugas, tačiau visi palaiko gerus santykius su vaikinu.

Apie orientaciją žino visi artimieji ir giminės, tačiau santykius palaiko tik sesuo ir vaikinas.

Apie orientaciją žino visi artimieji, santykius iš artimųjų palaiko tik močiutė, tėvai ryši nutraukė.

Tėvų ar giminės sužinojimas, kad jų sūnus ar artimas žmogus yra homoseksualas paskatina juos nutraukti bet kokį ryšį su tuo asmeniu.

  • Sociologija Tyrimas
  • Microsoft Word 61 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (5210 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Kokybinis tyrimas - Homoseksualų gyvenimo kokybė prieš ir po prisipažinimo artimiesiems
    10 - 6 balsai (-ų)
Kokybinis tyrimas - Homoseksualų gyvenimo kokybė prieš ir po prisipažinimo artimiesiems. (2016 m. Gegužės 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/kokybinis-tyrimas-homoseksualu-gyvenimo-kokybe-pries-ir-po-prisipazinimo-artimiesiems.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 02:46
×