Kolektyviniai santykiai


Kolektyviniai santykiai. Kolektyvinės derybos. Kolektyvinė sutartis. Kolektyvinių sutarčių rūšys. Svarbu. Jei kyla kolektyvinių sutarčių reguliavimo konkurencija. Rengiant sutartį reikia atsižvelgti įvertinti šiuos aspektus. Svarbu. Ko reikia įregistravimui? Įmonės kolektyvinė sutartis. Rengiant sutartį privalu žinoti. Sutarties rengimas. Įsigaliojimas. Galiojimas. Nutraukimas. Kolektyviniai ginčai. Ginčo sprendimas. Reikalavimus darbdaviui turi teisę iškelti ir įteikti. Derybos. Tarpininkas. Tarpininko skyrimas. Kitos ginčą nagrinėjančios institucijos. Taikinimo komisija. Darbo arbitražas. Trečiųjų teismas. Sutartyje nurodoma. Streikas. Įspėjime darbdaviui nurodoma. Sprendime nurodoma. Svarbu. Vadovavimas. Negalima skelbti streiko jeigu. Reikalavimai. Teisėtumo klausimo sprendimas. Lietuvoje streikai neteisėtais gali būti pripažįstami. Priėmus sprendimą dėl streiko ir jo metu darbdaviui draudžiama. Streikas baigiamas.

Kadangi sprendimai priimami įvairiais lygiais, tai ir jų išraiška įvairi – kolektyvinės sutartys, įstatymai, norminiai aktai, vietiniai (lokaliniai teisės aktai).

Derybos vyksta ir papildant ar keičiant kolektyvinę sutartį. Dėl pačios derybos tvarkos šalys susitaria, teikia pasiūlymus viena kitai, tiksliną laiką, vietą ir pan. Svarbus reikalavimas – derybas vesti sąžiningai ir dalykiškai (netempti derybų). Be to sutartimi pasiekti įsipareigojimai turi būti gerbiami ir vykdomi.

Tai teisės aktas, reguliuojantis socialinius-darbo santykius organizacijoje ir sudaromas darbuotojų ir darbdavių atstovų, bei teisės aktų nustatytais atvejais tarpininkaujant valdžios atstovams.

Nacionalinė (valstybės lygmens); šakos (gamybos, profesinė, paslaugų srities); teritorinio lygmens; įmonės ar jos padalinio.

Ši sutartis unikali tuo, kad ji gali būti taikoma ir tiems asmenims (darbuotojams, darbdaviams), kurie nedalyvavo ją sudarant (jei ji turi teisinių nuostatų).

Reikia remtis šiais principais: Hierarchijos tai yra žemesnio lygio sutarčių konkurencija pašalinama jas priskiriant aukštesniam lygiui;.

Saugumo ir suderinamumo šalys nesidera dėl tokių klausimų, kuriuos reguliuoja valstybė, ar kurie prieštarauja valstybinio lygio nutarimams; Papildymo šalys, kurios pasirašo nacionalinę sutartį pripažįsta, kad šakos kolektyvinė sutartis papildo įstatymą ir žemesnio lygmens kolektyvines sutartis (įmonės sutartimi sutariama, bet jei šakos yra ja taip pat nuostatos papildomos).

Suderėtos sąlygos negali pastatyti darbuotojo į blogesnę padėtį, nei ta kurią nustato DK, įstatymai ar kiti teisės aktai. Yra sričių kurių apskritai negalima kolektyvine sutartimi derinti. Nes tai atlieka aukščiausi valstybės organai. Pvz. DG nagrinėjimo tvarka, DS sudarymo tvarka, materialinė atsak,.

  • MS PowerPoint 687 KB
  • 2016 m.
  • 72 puslapiai (2118 žodžiai)
  • Universitetas
  • Mindaugas
  • Kolektyviniai santykiai
    10 - 5 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kolektyviniai santykiai. (2015 m. Balandžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/kolektyviniai-santykiai.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 15:30
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo