Komercinis Arbitražas kaip verslo ginčų alternatyva


Įvadas. Teorinis komercinio arbitražo kaip verslo ginčų alternatyva pagrindimas. Komercinio arbitražo kaip verslo ginčų alternatyva Lietuvoje. Institucinis ir adhoc arbitražas. Komercinio arbitražo privalumai ir trūkumai. Užsienio arbitražo sprendimai ir jų pripažinimą reglamentuojantys teisės šaltiniai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Teorinė dalis: analizuojamas temos teorinis pagrindimas. Aptariama komercinio arbitražo raida, samprata, naudojama literatūra, autorių pasisakymai analizuojama tema.

Analitinė dalis: pristatomas institucinis ir adhoc arbitražas, nagrinėjami komercinio arbitražo privalumai ir trūkumai, analizuojama

Visame pasaulyje vyksta globalizacijos procesai, kurie suteikia galimybes plėtoti tarptautinį verslą, dėl šios priežasties daugėja tarptautinių ir komercinių ginčų. Teisinių konfliktų reguliavimas, asmens teisių bei interesų gynimas tradiciškai yra įgyvendinamas teismuose. Tačiau nežinant kitos valstybės kultūrinių tradicijų ir teisinių ypatumų bylinėjimasis valstybės teismuose verslo pasaulyje gali būti nepriimtinas ir nepatogus. Alternatyvūs ginčo sprendimo būdai - arbitražas, tarpininkavimas ar meditacija. Temos aktualumą atskleidžia augantys verslo ginčai.

Kursinio darbo teorinėje dalyje yra apžvelgiami Lietuvos autorių literatūros šaltiniai, susiję su darbo tema. Aptariama arbitražo samprata, jo rūšys, privalumai bei trūkumai. Taip pat apžvelgiami užsienio arbitražo sprendimai bei jo pripažinimas.

Darbo objektas- Arbitražas, jo procesas, reglamentavimas bei

1. Apžvelgti literatūros šaltinius reglamentuojančius komercinių ginčų sprendimą, pateikti sąvokų sampratą, kitų terminų bei teorinę temos analizę.

Darbo metodai - siekiant kuo išsamiau išanalizuoti alternatyvius ginčų sprendimo būdus buvo taikomi šie metodai:

Docentė Natalija Kaminskienė teigia, jog alternatyvūs ginčų sprendimai (AGS) yra klasifikuojami į teisminius ir neteisminius. Prie neteisminių procedūrų priskiriamos derybos, mediacija ir arbitražas. Tai yra svarbiausios neteisminės AGS procedūros. Kadangi temos pavadinime akcentuojamas komercinis arbitražas, todėl darbe bus analizuojama ir gilinamasi į komercinio arbitražo sampratą, teisės aktus, reglamentuojančius institucinį ir adhoc arbitražą ir kt. klausimai.

Šiuolaikinėje teisės teorijoje, praktikoje ir kasdieniniame gyvenime arbitražas suprantamas penkiomis pagrindinėmis prasmėmis:

1. Specialus ginčo sprendimo metodas, ypatinga ginčo sprendimo procedūra (arbitravimas)

2. Šios procedūros metu įsteigtas ir suformuotas organas, tiesiogiai sprendžiantis ginčą, tai yra tas pats arbitras.

3. Specializuota organizacija ar įmonė, teikianti arbitravimo paslaugas ir atliekanti administracines procedūros funkcijas. Lietuvoje tokios nuolatinės institucijos yra:

4. Šią procedūrą taikant kylančių ar su ja susijusių teisinių santykių visuma

5. Šiuos santykius reguliuojanti teisės normų sistema, sudaranti materialinį procesinį teisės institutą. Dažniausiai nėra kodifikuota ir kai kurios normos yra išmėtytos įvairiuose teisės šaltiniuose.

Arbitražo rūšys yra išskiriamos pagal įvairius kriterijus ir priklausomai koks ginčas yra sprendžiamas. Komercinis arbitražas sprendžia ginčus kilusius iš komercinės veiklos. Ginčas yra sprendžiamas tarp privačių asmenų ar tarp privataus ir viešo asmens . Komerciniai arbitražai yra:

Vienkartinis arbitražas (Adhoc)- kai šalių susitarimu ginčo sprendimo procedūros neorganizuoja nuolatinė arbitražo institucija. Adhoc arbitražo procesas labiau atitinka šalių poreikius, jų nepririša jokių institucijų reglamentai, net jei yra iš anksto nesutarta dėl tam tikrų klausimų. Šalys nustato pačios proceso taisykles, apie procesą žino tik šalys ir arbitrai, nevaržo jokie terminai, kadangi jie patys gali susitarti dėl proceso eigos, nėra kitų institucinio arbitražo taikomų formalumų. Arbitru gali būti paskirtas bet koks veiksnus fizinis asmuo, jei šalys nesusitaria kitaip.

Komerciniai arbitražai nustato taip pat ar sprendžiamas ginčas yra vidaus ar tarptautinis. Tarptautinis arbitražas nagrinėja tarptautinius ginčus, kurie išeina už valstybės ribų. Vadovaujamasi 1958m. Niujorko konvencija. Nacionalinis arbitražas nagrinėja vidaus ginčus, vadovaujamasi LR komercinio arbitražo įstatymu.

  • Microsoft Word 64 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 30 puslapių (8322 žodžiai)
  • Kolegija
  • Alina
  • Komercinis Arbitražas kaip verslo ginčų alternatyva
    10 - 3 balsai (-ų)
Komercinis Arbitražas kaip verslo ginčų alternatyva. (2017 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/komercinis-arbitrazas-kaip-verslo-gincu-alternatyva.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 19 d. 01:40
×
142 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo